Pondělí, 5.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Disneyho rok neoriginality

Studio Disney letos překonalo rekord v tržbách, kdy za pouhých sedm měsíců vydělalo více než kdy jindy za celý rok. Vděčí za to především blockbusterům Avengers: Endgame a Lvímu králi. Tyto dva filmy skvěle vystihují to, co letos poslalo do kin – remaky a filmové série.

U Marvelu nás nepřekvapí, že všechny jejich filmy jsou součástí jedné velké série. Je už tradicí, že vyprodukuje tři filmy ročně (i když letos byl jeden pod hlavičkou společnosti Sony, ne Disneyho). U Disney Studios však někteří z nás stále ještě očekávají nějaký ten originální film. Bohužel letos se tak prakticky nestalo a už ani nestane. Pod Disneyho hlavičkou se objevily pouze dva originály, a to dokumenty Penguins a Dolphin Reef (ten bude mít premiéru až v listopadu na Disney+, i když ve Francii ji měl pod názvem Blue už v roce 2018).

Zato nás letos studio poctilo celkem třemi remaky – Dumba, Aladdina a Lvího krále, a dále sequelem Toy Story 4. Na podzim pak budeme moci jít do kina na další dvě pokračování, a to Zloby – královny černé magie a Ledového království. V listopadu nás ještě čeká remake Lady a Trampa, který ovšem bude exkluzivně pouze pro Disney+.

Což nás přivádí k důvodu, proč Disney neplýtvá originalitou. V listopadu bude spuštěna streamovací služba Disney+, která se bude snažit následovat úspěchy Netflixu. Aby přitáhla masy, bude potřebovat vsadit na jistotu, a také se finančně vybavit pro případ, že by tento nápad nevyšel.

Právě remaky a pokračování pravidelně dominují žebříčkům, z top padesáti nejvýdělečnějších filmů historie (bez ohledu na inflaci) je celkem třicet osm pokračování, prequelů a spin-offů, čtyři remaky a pouze osm originálů, z nichž pět už má nebo bude mít pokračování. Studio Disney tento trend potvrdilo, letos finančně šláplo vedle pouze s Dumbem, který i přes režii Tima Burtona silně propadl, oba dva zbylé remaky skončily v top padesátce a Lví král se stal nejvýdělečnějším animovaným filmem vůbec. I přes výdělky je ale na tyto filmy smutný pohled, jedná se totiž o prakticky totožné verze těch animovaných, pouze udělané v hrané formě (v případě Lvího krále jde dokonce jen o přechod z 2D animace na 3D). Vynořuje se tak palčivá otázka: Bylo to opravdu nutné?

Příští rok už naštěstí vypadá nadějněji. Čeká nás sice jeden remake (Mulan) a jeden spin-off (Cruella), ale do kin poputuje celkem pět originálních filmů, což je po letošním roce příjemná změna.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.