Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Do melounu a do života sousedů nevidíš

recenze knihy Rodina odvedle

Vítejte v Pleasant Court, poklidném a ospalém předměstí Sandringhamu, ideálním místě pro rodiny s dětmi. V těsném sousedství zde bydlí Essie, Ange a Fran se svými blízkými. Ví o svých rodinách téměř vše, aspoň si to myslí. Ale je tomu tak? Essie trpí poporodní depresí, Ange má podezření, že její manžel žije dvojí život a Fran v sobě dusí tajemství, které by mohlo zničit celou rodinu. A tak si v Pleasant Court žijí svou pohádku a snaží se okolí i sobě samým dokázat, že jejich svět je úplně v pořádku. Jejich kruhy naruší nová sousedka Isabelle, která do jejich čtvrti vůbec nezapadá, je svobodná, bezdětná a vlastně celkově podezřelá. Essie se s ní spřátelí, cítí, že ji k tajemné ženě něco přitahuje. Příchod Isabelle rozvíří dosud klidné vody malého předměstí a odhalí skrytá tajemství

Rodina odvedle - obal knihy (Ikar)Sally Hepworthová se před pár lety představila románem Tajemství porodních bab, v němž se zabývala mezilidskými, zejména rodinnými vztahy. Výjimkou není ani Rodina odvedle. Potěší příznivce knih Liane Moriarty a fanoušky seriálu Zoufalé manželky. Autorka si vybrala úzkou komunitu lidí, konkrétně rodiny s malými dětmi. Popsala každodenní kolotoč kolem dětí a domácnosti, kdy ženy ubíjí nudná rutina a stereotyp. Není divu, že se pak tráva u sousedů zdá zelenější než ta naše. Přemýšleli jste nad tím, jak vlastně vaši sousedé žijí? Jak se odvíjí jejich každodenní život a co se skrývá za zdmi jejich domu nebo bytu? 

Kniha  odvedle se zpočátku tváří jako ryze společenský román, v němž sledujete mozaiku splétající střípky životů několika rodin. Navštěvují se, hlídají si děti, chodí spolu na kafe a do parku, myslí si, že se dokonale znají. Do popředí se dostává Essie a její psychické trable, ale autorka rozehrála dokonalou partii i se zbývajícími hrdinkami, jejichž tajemství zamíchají dějem. V příběhu se dočkáme několika zvratů a šokujících odhalení, nic není takové, jak se na první pohled zdálo!

Sally Hepworthová je prostě dobrá vypravěčka. Servíruje navenek banální a notoricky známé situace ze života, ale tak přirozeně, že s hrdinkami je snadné se ztotožnit. Jsou jako většina čtenářek, řeší stejné situace, občas v životě chybují. A na rovinu, je příjemné zjistit, že nikde není všechno dokonalé. Punc thrilleru knize dodává zlověstná atmosféra, která se vine skrz děj jako tenká nitka. Tušíte, že něco není v pořádku, ale pořád nevíte co, některé postavy jsou nevyzpytatelné a autorka vám to nijak neusnadňuje.

O ženách pro ženy napínavě, čtivě, s nádechem dramatu. Rodinný příběh na hranici thrilleru a společenského románu s kapkou napětí, to je Rodina odvedle, kterou doporučuji všem, kteří rádi nahlížejí druhým do jejich životů.

 

Název knihy Rodina odvedle
AutorSally Hephworth
Žánrthriller
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran256
ISBN978-80-249-3926-1
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)