Středa, 12.6.2024
KnihyKultura

Honba za talismany

„Anna si připadala jako románová postava. Ještě před týdnem působila jako učitelka němčiny v Karlsruhe. A teď jede na invalidním vozíku Paříží a pronásleduje muže jménem Alexandre Dumas.

Musí ho zastavit.“

Dobrodruh z Paříže je již šestým historickým románem autora Dirka Husemanna, který vyšel u nakladatelství Brána. Autor si pro svůj příběh opět zvolil méně známou historickou skutečnost a popustil uzdu své fantazii a představil nám Alexandra Dumase v trochu jiném světle, než ho známe z hodin literatury.

Alexandr Dumas žije na svém honosném zámečku Monte Christo a po svém úspěchu se Třemi mušketýry si najal hned několik spisovatelů, kteří rozvíjejí jeho náměty a píší za něho pokračování, jež vychází v Dumasových novinách. Shodou okolností se sám spisovatel dostane do hledáčku magnetizéra, který léčí nejrůznější neduhy. Toto setkání uvede do pohybu pro Dumase nemilé události a on bude nucen po boku ženy, která ho nahlásila u cenzurního úřadu a s níž ho pojí společný cíl, narychlo opustit Paříž. Jeho kroky povedou do Anglie, kde na něho však žádné štěstí nečeká a odtud se vydá daleko na východ. Podaří se mu předstihnout magnetizéra a zmocnit se magických talismanů? Myslím, že Dobrodruh z Paříže bude dobrým dobrodružným románem na pošmourné podzimní večery.

„Paříž byla hlavní město nesnesitelného zápachu a zároveň domov voňavek. Nikde v Evropě nebylo tolik parfumérií, nikde nevydávali lidé, kteří si to mohli dovolit, tolik peněz za pomíjivé čichové vjemy. Z dobrého důvodu: Paříž byla stoka. Z ulic stoupal morový pach, horký dech bezbožnosti, který pokrýval město jako zvon. Francouzští králové, když ještě existovali, prchali před špínou a blátem tak často, jak jen to bylo možné.“

Knihy Dirka Husemanna jsem si zamilovala, okouzlil mě svojí první knihou Slon pro Karla Velikého a od té doby jsem si nenechala ujít žádný jeho další román. Mohu doporučit i knihy Zloději hedvábí (recenze), Ledoví piráti (recenze), Lovci knih (recenze), či Černý oheň z Byzance (recenze).

Dobrodruh z Paříže - recenzeU autora se mi velmi líbí, že poodhaluje mnohdy neznámé historické skutečnosti, které využije jako pozadí pro své dobrodružné historické romány. Tentokrát s hlavním hrdinou navštívíme Paříž v předvečer státního převratu a nastolení republiky, s Dumasem se dostaneme do věznice Newgate a následně do Sankt Petěrburgu. V jednu chvílí se hřeje na výsluní slávy, aby byl následně uvržen na samé dno společnosti a obviněn ze skandálního odhalení týkajícího se samotné britské panovnice.

„Králové nevědí, že bez nás spisovatelů by byli navždy ztraceni. Nikdo by neměl ponětí o jejich životě, vládě, činech, záměrech ani výrocích, kdybychom je za ně nedochovali potomkům.“

Osud si s Dumasem opravdu zahrává, ale naštěstí mu do cesty postaví moudrou a odvážnou ženu, která ho nenechá ve štychu. Knize nechybí napětí, nečekané zvraty, ale i trochu romantiky. Můžeme nahlédnou na různá místa a do různých vrstev tehdejší společnosti.

Čtenáře jistě upoutá zajímavá obálka knihy s pohledem na Paříž a taky s mapou Evropy, která vystihuje cestování hlavního hrdiny.

„To je ale žena! Šla s ním na barikády a hledala ho v nejhlubší žalářní kopce. Pila s ním brandy a plavila se s ním přes Severní ledový oceán. Nasadila na něj cenzory, proklela ho a málem zastřelila. Který muž by toto mohl říct o jedné jediné ženě?“

Knihu bych doporučila všem milovníkům historických románů, kteří si rádi přečtou spíše dobrodružný román na pozadí historických událostí.

Již nyní se těším na další autorovu knihu, jež vyjde v příštím roce pod názvem Kořist. Jsem zvědavá, jak hluboko do historie nás autor zavede příště.

 

Název knihy Dobrodruh z Paříže
AutorDirk Husemann
ŽánrLiteratura světová, historické romány
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2021
Počet stran392
ISBN978-80-242-7691-5
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)