Čechomor – Kooperativa tour 2009

Čechomor - František Černý (Jaromír Zajíček (c) 2008)Čechomor pokračuje v úspěšném tažení po vlastech českých také v roce 2009. Na turné se stejným názvem, jako v loňském roce, přivítá 6. května 2009 kapelu DK Střelnice Hradec Králové.

Čechomor, jedna z nejoblíbenějších hudebních kapel, vznikla na jaře roku 1988. Tehdy se v pražském “Parku kultury a oddechu Julia Fučíka”, dnešním Výstavišti, každý víkend konalo tzv. “Staré tržiště”. K předvádění starých českých řemesel zde hrála nejrůznější seskupení a jedním z prvních byl i Čechomor.

První název kapely, která na tomto tržišti vystupovala pravidelně každou sobotu a neděli a kterou spolu založili Franta Černý a Jiří Břenek (zvaný Čenda), byl I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. V první sestavě hráli: Jiří Břenek – housle a zpěv, František Černý – kytara zpěv, harmonikář Jiří Michálek a houslista Antonín Svoboda.

Dnes tvoří jádro kapely František Černý, textař, skladatel, kytarista, zpěvák, Karel Holas, hráč na pětistrunné housle, Radek Pobořil, hráč na trubku a harmoniku, Michal Pavlík, hráč na violoncello a klávesové nástroje. Skupinu na bicí doprovází Martin Vajgl, uznávaný tvůrce učebnic na tento typ nástrojů.

Během své dvacetileté tvůrčí činnosti, oplývající stylizovaným zpracováním hudby z lidových zpěvníků, Čechomor natočil mnoho nosičů. Jejich výčet přesahuje prostorové možnosti tohoto článku. Nejvýznamnějšího ohlasu se dočkaly Čechomor, a zajisté také Proměny.

Více na www.far-agentura.cz a www.cechomor.cz.

Foto: Jaromír Zajíček (c) 2008

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.