Čechomor na Střeláku v Hradci

Čechomor na Střeláku v HradciVe středu 16. června 2010 od 19 hodin se v Kulturním domě Střelnice v Hradci Králové koná koncert kapely Čechomor v rámci turné KOOPERATIVA TOUR 2010.

Čechomor je česká hudební skupina založená na jaře roku 1988 původně jako volné sdružení muzikantů hrajících kramářské písně s názvem I. Českomoravská nezávislá hudební společnost ve složení Jiří Břenek (housle a zpěv), František Černý (kytara zpěv), Jiří Michálek (harmonika), Antonín Svoboda (housle). Po roce a půl byl Antonín Svoboda vystřídán Jiřím Hodinou, ve skupině hrál a zpíval také Míťa Denčev, na cello hostoval Olin Nejezchleba. Na konci roku 1990 skupina vydala první album Dověcnosti obsahující řadu upravených lidových písní z Čech a Moravy. Trubku na albu nahrál Radek Pobořil, který se později stal stálým členem Čechomoru. Po odchodu Jiřího Hodiny hostoval se skupinou houslista Jan Hrubý.

V roce 1994 přecházel Čechomor z čistě akustického pojetí do elektrické podoby. V té době nesla skupina název Českomoravská hudební společnost. Přišel bubeník Martin Rychta a přivedl s sebou Michala Pavlíka, který hraje na cello a dudy. V této době oslovil Jirka Břenek houslistu Karla Holase. V roce 1996 vyšlo druhé album Mezi horami.

Po smrti Jiřího Břenka hrála skupina od roku 1997 ve složení Franta Černý (kytara, zpěv), Karel Holas (housle, zpěv), Radek Pobořil (akordeon, trubka), Michal Pavlík (violoncello, české dudy) a Martin Rychta (bicí). V roce 1999 hrála Českomoravská hudební společnost jako předkapela na turné skupiny Lucie „Větší, než malé množství lásky”. David Koller a Lenka Dusilová byli hosty při natáčení třetího alba Čechomor. Po jeho vydání byl název skupiny zkrácen na Čechomor. V létě 2000 vystupovala skupina na společném turné s Jaromírem Nohavicou.

Bubeníka Martina Rychtu vystřídal Radek Klučka. V lednu 2001 odehrál Čechomor spolu s orchestrem Collegium českých filharmoniků, který aranžoval Jaz Coleman koncert v pražském Rudolfinu. Jaz Coleman se také producentsky podílel na albu Proměny. V době turné s Jarkem Nohavicou, přišel Petr Zelenka s nápadem natočit film „Rok Ďábla”, který přišel do kin na jaře 2002. Spolu s Jaromírem Nohavicou, Karlem Plíhalem a členy Čechomoru si zahrál ve filmu Petra Zelenky i Jaz Coleman. Na podzim roku 2002 vyšla živá nahrávka Čechomor-Live a v roce 2003 se konalo turné Proměny tour 2003. Záznam z koncertu z pražské T-Mobile Arény vyšel na DVD a double CD.

V roce 2004 vydal Čechomor album Co sa stalo nové, již s novým bubeníkem a hráčem na perkuse Romanem Lomtadzem. Souběžně s vydáním alba Co sa stalo nové proběhly čtyři velkolepé koncerty v Čechách, na Moravě a Slovensku. Největší z nich se odehrál v pražské T-Mobile Aréně. S Čechomorem na něm vedle zpěvačky Lenky Dusilové, hráče na irské dudy Dana Vališe a cimbálisty Jana Mikuška hostovali i dva zahraniční muzikanti, kteří se na Co sa stalo nové podíleli ve studiu: Iarla O’Lionaird z Irska a Joji Hirota z Japonska. Právě tento vrcholný pražský koncert je zachycen na později vydaném live albu a DVD Stalo sa živě. Souběžně s živým albem vychází i stejnojmenné live DVD, které vedle koncertu přináší i 11 videoklipů, fotogalerii a filmový dokument z natáčení Co sa stalo nové.
21. srpna 2006 vyjíždí Čechomor na svoji první železniční šňůru nazvanou Vlak Tour, s japonským hostem Joji Hirotou. V průběhu Vlak Tour vznikl televizní dokument, který byl na žádost diváků v České televizi několikrát reprizován.

Čechomor

Na podzim skupina koncertovala v Anglii a Polsku, kde vychází album Proměny. Říjen a část listopadu strávil Čechomor na svém prvním velkém turné po USA. Skupina vystoupila v nejvýznamnějších amerických velkoměstech společně s Lenkou Dusilovovu.

Po hektickém období skupina zahájila rok 2007 čtyřměsíční pauzou, během níž se ale rodil plán na další turné, Kooperativa Tour 07.
Čechomor vedle toho koncertoval v Maďarsku na Kalaka festivalu, v Belgii při otevírání nového Českého domu, v Anglii, a též na moravsko-slovenském pomezí ve Velké nad Veličkou, v samém ohnisku moravské lidové hudby, na folklorních slavnostech Ozvěny Horňácka s legendárním primášem Martinem Hrbáčem.
V téže době hudebníci sbírají materiál pro své nové tématické vánoční album Sváteční Čechomor. Své nové nahrávky prezentovali na podzimní části koncertní šňůry Kooperativa Tour 07, která proběhla v divadlech i kulturních domech.

V roce 2008 oslavila skupina dvacet let své existence společným turné se skupinou Divokej Bill. Koncem roku vyšlo další tématické album Pověsti moravských hradů a zámků. Příběhy k písním namluvil Miroslav Vladyka.

 

Akce: ČECHOMOR – KOOPERATIVA TOUR 2010
Kdy: 16. června 2010 v 19 hodin
Kde: KD Střelnice, Hradec Králové
Pořadatel: FAR Produkční umělecká agentura
Předprodej: www.eventim.cz

Více na www.far-agentura.cz a na www.cechomor.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.