Úmrtí Ladislava Smoljaka

Úmrtí Ladislava SmoljakaV neděli 6. června 2010 zemřel ve věku 78 let český herec, režisér a scénárista Ladislav Smoljak. Zemřel po dlouhé nemoci ve tři hodiny ráno v kladenské nemocnici. Pohřeb se bude konat v pátek 11. června v kruhu rodiny.

Je to pro nás určitě velká ztráta, když odešel tak významný talent jako byl on. Ladislav Smoljak byl spolu se Zdeňkem Svěrákem zakladatelem Divadla Járy Cimrmana. Svěráka se Smoljakem pojilo dlouholeté přátelství a umělecká spolupráce. Koncem šedesátých let spolu s Jiřím Šebánkem a jazzmanem Karlem Velebným stáli u zrodu fiktivní postavy zneuznaného českého génia Járy Cimrmana.

Postavu zapomínaného ale nezapomenutelného polyhistora přenesl vystudovaný učitel matematiky a fyziky Smoljak v roce 1982 i na filmové plátno v komedii Jára Cimrman, ležící, spící. Další hra dvojice Smoljak-Svěrák se stala námětem snímku Rozpuštěný a vypuštěný.
Podle proděkana DAMU Zdeňka Tichého odešel jeden z dvojice, jež vytvořila ojedinělou kombinaci “smíchu, chytrosti a studentského blbnutí”.

Jako herec se Smoljak, který se coby redaktor Mladého světa podílel na vzniku ankety Zlatý slavík, poprvé objevil na filmovém plátně v 60. letech ve filmu Zločin v šantánu, jako filmový herec však začal být známý až díky snímku Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974). Pro tuto komedii napsal spolu s Lipským a Svěrákem scénář. Hráli spolu i v dalším Lipského filmu podle jejich scénáře Marečku, podejte mi pero!

Vzhledem k úmrtí Ladislava Smoljaka zrušilo Divadlo Járy Cimrmana dnešní představení hry České nebe v Žižkovském divadle v Praze, náhradu za vyprodané představení divadlo odehraje 19. září 2010.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.