Neděle, 24.9.2023
HudbaKultura

Festival Na jednom břehu se opravdu vydařil

na_jednom_brehu_089. ročník world music festivalu „Na jednom břehu“ v Hradci Králové měl skutečně štěstí. Jak na lidi, tak na počasí. Nádherná a dostupná lokalita letního kina Širák tentokrát nepřilákala mnoho posluchačů. Na vině bylo zřejmě počasí, které strašilo studeným podnebím a hrozícím deštěm. Nakonec nepršelo a všichni kdo přišli, mohli prožít neopakovatelnou atmosféru tohoto svátku world music.

Jako první vystoupila na hlavním podiu kapela Gipsy.cz. Tahle partička rozproudila publiku krev v žilách. Zahrála jak staré pecky, tak představila roztančenému publiku i novinky z nového alba Desperado.

Na menším podiu se osazenstvu festivalu představil hudebník, herec, spisovatel, režisér, dramaturg, produkční a vynikající bavič Vašek Koubek, samozřejmě také za doprovodu své neodmyslitelné partnerky, harmoniky.  

Pro mě velkou neznámou byla skupiny United Flavour. Můžu říci, že jsem byl mile překvapen touto partičkou lidí okolo dvou zakládajících členů kapely – španělské zpěvačky Carmen a baskytaristy Djeie, rodáka z Pobřeží slonoviny. Od svého vzniku pilně koncertují, za roky své existence stihli předskakovat světovým hvězdám, jako jsou Kelis, Gentleman nebo Manu Chao.

Na jednom břehuDále se na malém podiu (opravdu malém – už od začátku jsem si říkal, jak se tam ti Trabandi poskládají)  představil držitel letošního Anděla v kategorii folk, kapela Traband. Tohle seskupení kolem textaře, zpěváka a kytaristy Jardy Svobody, předvedlo jako vždy perfektní výkon.

Z Francie přijela vycházející hvězda world music, zpěvačka Erika Serre s kapelou Emigrante. Jak řekla na ůvod této kapely „Lady direktor“ Martina Součková, Erika nabídne ostře nabroušený romský rock´n´roll se středomořskou a indickou příchutí a lyričností pařížského šansonu. V hlase Eriky Serre se sváří intenzivní flamenkové emoce, romská Edith Piaf a do boje připravená rockerka. Představte si k tomu ještě, jak zpívá nesmrtelnou skladbu Kashmir od Led Zeppelin, doprovázena skupinou Emigrante tvořené muzikanty ze Sýrie, indického Rajashtanu, Kamerunu a Francie, a budete doma. A měla pravdu.

Vzhledem k onemocnění zpěvačky nevystoupila ukrajinská skupina Dakha Bracha. Ale myslím si, že je plně nahradila kapela Hi-Fi Petra Wajsara, která odehrála svůj freetekjazz se směsí ulítlých textů.

A na závěr se představila polská kapela Napszyklat. Ta nabídla vytrvalcům mix divokého rapu, hiphopu a ambientu a představila své nové album Kultur Shock.

A to by bylo asi tak ve zkratce všechno. Jedlo se, pilo se, bavilo se a myslím, že se to všechno dohromady ohromně vyvedlo. Nestačí nic jiného než popřát organizátorům hodně zdaru do dalších ročníků festivalu a ať se vyvedou při nejmenším stejně tak skvěle jako jeho letošní ročník.

{morfeo 27}

foto: © 2011 Ivan Krejza (Bllemby)

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.