Nejlepší dětskou knihovnu máme v Chrudimi!

Kamarádka knihovnaNa Den dětí – 1. června 2011, vyhlásila odborná komise nejlepší veřejnou knihovnu pro děti.
Od září do listopadu 2010 dostaly děti možnost zahrát si na učitele a vyplnit vysvědčení knihovně ve svém městě v rámci soutěže Kamarádka Knihovna.
Do projektu se zapojilo sto knihoven a děti jim vystavily více než 17 000 vysvědčení.

Soutěž Kamarádka Knihovna, pořádaná Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) a firmou 3M, probíhá už od roku 2007 a jejím cílem je motivovat knihovny k lepší práci a co největší otevřenosti vůči dětem. Mezi deset kandidátů na hlavní výhru patřily Městská knihovna v Praze, Lounech, Dobříši, Nové Včelnici, Chrudimi, Nové Pace, dále Knihovny města Plzně a Hradce Králové, Knihovna B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti a Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem.

Vítězné první místo si vybojovala Městská knihovna v Chrudimi, která získala hlavní cenu, bibliobox Herbie od 3MNa druhém místě se umístily dvě knihovny. Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti a Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem. Obě byly odměněny finanční hotovostí ve výši 15 000,- Kč.

Chrudim okouzlila dětskými akcemi, jasnou vizí i mezinárodní spolupráci
Městská knihovna v Chrudimi zaujala odbornou porotu nejen bohatě zásobeným fondem knih a příjemným estetickým prostředím, ale hlavně množstvím a kvalitou pořádaných akcí pro děti. Děti si mohou užívat „Prázdniny v knihovně“, zapojit se do akce „Pomáháme pohádkou aneb Děti dětem“. Chrudimští také spolupracují s dětskými knihovnami v Polsku a na Slovensku. Odborná porota ocenila jasnou vizi a rozvojové plány knihovny, vynikající spolupráci s partnery v obci i snahu o propojení dětí a seniorů.

Nejlepší dětskou knihovnu máme v Chrudimi!

Na své si přijdou děti v Uherském Hradišti i ve Dvoře Králové
Výborný knihovní fond a útulné, příjemné prostředí nabízí také knihovny v Uherském Hradišti a ve Dvoře Králové. Právě v Uherském Hradišti se zrodila „Noc s Andersenem“, která letos probíhala již na třech kontinentech. Ročně pořádá knihovna více než dvě stovky akcí pro celou rodinu. Inspirativní činnosti nabízí také Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové. Děti mohou navštěvovat kurzy angličtiny pro předškoláky, nebo se zapojit od geocachingu s literárním přesahem. Obě knihovny se mohou pochlubit vysokou návštěvností. K jejich čtenářům patří polovina dětí ve městě.

Bibliobox v designu, který navrhly děti3M

Vítěz, Městská knihovna v Chrudimi, získala bibliobox Herbie od společnosti 3M, která je hlavním partnerem soutěže Kamarádka knihovna. Bibliobox umožňuje vracet vypůjčené knihy i v době mimo provozní hodiny knihovny. „Minulý vítěz, sedlčanská knihovna, jej umístila přímo na náměstí a zlepšila a rozšířila tak své služby občanům města, kteří bibliobox hojně využívají,“ uvádí Zlata Houšková. Tento rok pořadatelé připravili změnu: biblioboxu, kterému knihovníci přezdívají „herbínka“, společnost 3M zajistila polep speciální fólií v designu, který navrhly děti.

Kamarádka Knihovna je soutěž, které se může zúčastnit oddělení pro děti obecní nebo městské knihovny. Hlavním soutěžním kritériem je spokojenost dětí s knihovnou. Dále se hodnotí např. týdenní provozní doba knihovny pro děti nebo procento registrovaných dětských čtenářů. Z celkového počtu více než 100 knihoven bylo vybráno 30 nejlepších, které postoupily do užšího výběru s kritériem kvality webové stránky pro děti. 1. června 2011 byly vyhlášeny nejlepší knihovny a předány ceny.

Společnost 3M působí v celé řadě oblastí po celém světě a pomocí špičkových technologií vyrábí více než 50 000 různých produktů. Mezi oblasti její činnosti patří také návrh a výroba produktů pro knihovny. Jejich portfolio obsahuje celou řadu zařízení pro potřeby knihovníků i návštěvníků knihoven. Jedná se jak o systémy umožňující zapůjčení a vrácení knih bez pomoci personálu, tzv. selfchecky a biblioboxy, tak o zabezpečovací systémy, digitální knihovní asistenty a zařízení pro vracení a třízení knih.

A přinášíme vyjádření některých zúčastněných:

Iveta Novotná – vedoucí oddělení pro děti: V Městské knihovně v Chrudimi se mi splnily všechny mé profesní sny „děckařky“. Mám tu obrovský prostor a podporu pro realizaci všech aktivit pro děti, které jsem kdy chtěla dělat. Je to úžasná práce a velká životní radost. To, že naši knihovnu ocenila i porota, mě překvapilo, vítězství jsem opravdu nečekala. Ale naše knihovna, stejně jako ostatní knihovny v České republice, je opravdu kamarádkou všech dětí i dospělých, kteří s námi chtějí být.

PhDr. Hana Mazurová – ředitelka Městské knihovny Chrudim:  Jsem velmi šťastná, že naše knihovna obstála v konkurenci tak skvělých knihoven, jako jsou východočeské knihovny v Hradci Králové, Dvoře Králové či Nové Pace, ale i další knihovny z celé republiky. A jsem vděčna svým kolegyním z oddělení pro děti, neboť toto vítězství je především jejich zásluhou. A samozřejmě také zásluhou města, jehož podporu knihovna má.

Mgr. Petr Řezníček, starosta Chrudimi: Velmi si vážím ocenění pro naši knihovnu. Těší mne,  že nejmladší obyvatelé Chrudimi mají možnost být hrdí na svou knihovnu, na služby, které jim poskytuje. A já jsem samozřejmě hrdý také – který manažer by nebyl hrdý na „svůj podnik“, když uspěje v celostátním měření kvality?

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.