Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Filmový klub – Puškvorec

Filmový klub - PuškvorecFilmový klub Chrudim zve milovníky filmu na své další promítání, které se bude konat tento čtvrtek 3. května 2012 od 20 hodin.

Proslulý tvůrce se již počtvrté vrátil k próze Jarosława Iwaszkiewicze. Základem nevšedního dramatu je příběh Marty, osamělé manželky maloměstského lékaře, která se v poválečné době vyrovnává se ztrátou obou synů a postupně se sbližuje s prostým mladíkem Boguśem. V hlavní roli vyniká jedna z nejuznávanějších polských hereček Krystyna Jandová. V další dějové rovině ji statická kamera sleduje, jak ve zšeřelém hotelovém pokoji klidným hlasem vzpomíná na poslední dny strávené s umírajícím manželem, kameramanem Edwardem Kłosińským.

Síla snímku spočívá v jeho upřímnosti a hlavně v autorově dovednosti skloubit literární fikci a tíživou realitu a nepůsobit při vyprávění o smrti blízkého člověka příliš pateticky. Přesvědčivé, až orgastické přitakání životu!

 

Filmový klub - PuškvorecČeský název: Puškvorec

Originální název:
 Tatarak

Natočeno:
 Polsko, 2009
 
Režie: Andrzej Wajda

Hrají: Krystyna Janda, Pavel Szajda, Jan Englert, Roma Gasiorowska, Jadwiga Jankowska – Cieslak, Julia Pietrucha, Mateusz Kosciukiewicz

Délka:
 85 minut
Žánr: Drama

V kinech ČR od: 13. ledna 2011

 

Zajímavosti o filmu:

  • Ve filmu účínkují dvě polské herečky Krystyna Janda a Jadwiga Jankowska-Cieślak, které v minulosti získali na filmovém festivalu v Cannes ceny za Nejlepší ženský herecký výkon. Janda za Výslech (1989) a Jankowska-Cieślak za Jiný pohled (1982).
  • Film je věnovaný kameramanovi Edwardovi Klosinskému, manželovi herečky Krystyny Jandy a jednomu z nejbližších spolupracovníků Andrzeje Wajdy.  
  • Edward Klosinski zemřel při natáčení a jeho manželka se rozhodla zařadit do filmu její osobní monolog o ztrátě svého manžela, na kterém teď stojí velká podstata filmu.
  • Cena: MFF Berlín 2009: Cena Alfreda Bauera.

 

Odkaz na ČSFD – http://www.csfd.cz/film/254220-puskvorec/.

 

Vstupné: 40 Kč s průkazkou Filmového klubu, 70 Kč bez průkazky

Více na fkchrudim.unas.cz          

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.