Urbanscape ve sklepě

Rudá spára - Denisa BelzováVe čtvrtek 3. května 2012 v 17,00 hodin se na vernisáži výstavy Urbanscape v galerii Kumšt Wesklepě na Resselově náměstí v Chrudimi představí brněnská malířka, která se již několik let ve svých olejomalbách věnuje tématu periferní a industriální krajiny. MgA. Denisa Belzová je doktorandkou na FaVU VUT v Brně v atelieru Martina Mainera. Motivy, které ve svých malbách zobrazuje, vycházejí především z jejího dětství, které prožila na sídlišti. Malba je pro Denisu cesta, je to jediný možný způsob jejího sebevyjádření a seberealizace. „Moje tvorba je mi nejniternějším projevem, je modlitbou a životním procesem,“ podotýká autorka.

 

V dnešní době, trošku pozapomínáme dokumentovat dobu posledních desítek let. Mnoho průmyslových “památek” se likviduje ve jménu modernizace a inovace. Téma průmyslové krajiny je tedy aktuální. Průmyslová krajina je pro malíře prožitkem civilizačních stop a krajiny. Autorka přistupuje k městské krajině jako k metafyzické duchovní zkušenosti, vycházející z klasické romantické malby.

„Výjev se stává místem kontemplace, přičemž světlo je hlavní postavou obrazového sdělení. Za podstatu své práce považuji především atmosféru obrazů, která v sobě zahrnuje světelnost, kompozici, barevnost. Zobrazuje výjevy, které navozují pocit osamělosti. Světlo slouží jako symbol a představitel Boží přítomnosti,” vyjadřuje se o své tvorbě autorka.

V tvorbě Denisy Belzové jsou betonové sloupy připomínkou archetypální antické architektury. Továrna tyčící se nad městem je chrámem civilizace – je zrůdná i krásná, je ničivá i působivě impozantní.

Výstavu pořádá o. s. MaChr za Chrudim malebnou. Galerie Kumšt Wesklepě se nachází na Resselově náměstí čp.135 a do jejích prostor se vchází přes prodejnu kávy a čaje Mlsný Pecivál. Těšíme se na Vás!

Více o autorce na www.denybel.cz

pozvánka Urbanscape

www.letak-chrudim.cz, www.facebook.com/letnikino.chrudim

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.