Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

FORTUNA:LIGA jde do finiše, začíná nadstavba

Základní část nejvyšší české fotbalové soutěže skončila před týdnem. Počínaje dalším hracím kolem (20. a 21. června) začíná nadstavba, ve které půjde o titul, poháry i o záchranu.

Do skupiny o titul postoupily týmy Slavie, Plzně, Sparty, Jablonce, Liberce a Baníku. V čele je po základní části Slavia, která má na druhou Plzeň náskok šesti bodů. Třetí Sparta ztrácí na druhou příčku propastných 16 bodů a další týmy ještě více. Mistr a vicemistr ligy postoupí do kvalifikace o Ligu mistrů, další týmy do kvalifikací o Evropskou ligu. Čtvrtý nebo pátý tým skupiny o titul bude muset bojovat o postup do kvalifikace EL s vítězem skupiny o Evropu.

První kolo skupiny o titul svede dohromady finalisty MOL Cupu, tedy Spartu s Libercem. Letenští po skalpu Plzně přivítají severočechy znovu doma na Letné. V dalších duelech se střetnou Baník se Slavií a Plzeň s Jabloncem.

Ve skupině o Evropu si zahrají systémem play-off Mladá Boleslav s Českými Budějovicemi a Slovácko s Bohemians. Obě semifinálové dvojice hrají dvojutkání pohárovou matematikou (pravidlo o vstřeleném gólu na hřišti soupeře). Vítězové se nadále střetnou ve finále a celkový vítěz skupiny o Evropu se utká se čtvrtým nebo pátým týmem skupiny o titul o kvalifikaci Evropské ligy.
Oba první zápasy začnou v neděli 21. června, odvety se odehrají 27. června.

Skupina o záchranu se hraje systémem každý s každým stejně jako skupina o titul. Poslední tým po nadstavbě sestupuje do druhé ligy, 15. a 14. tým tabulky bude muset o setrvání v soutěži bojovat v baráži s druhým, respektive třetím týmem Fortuna národní ligy. Nejblíže záchraně je Olomouc. Ostatní týmy – Teplice, Zlín, Karviná, Opava a Příbram se budou muset rvát o každý bod.

V prvním kole 21. června Příbram přivítá Olomouc, Teplice se utkají s Karvinou a Zlín s Opavou. 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Cimburek

Sportovně založený kluk, který rád řeší naši sportovní scénu.