Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

Vítá Vás skoková stanice Heimdall

recenze knihy Gemina

 Je to více jak rok, kdy vyšla Akta Illuminae. Více jak rok, co české pulty zdobila velmi nevšední kniha, jejíž zpracování nemá nikde obdoby. Dvojice autorů přichází s dalším pokračováním Akt Illuminae, které nikterak nezaostává za svojí oranžovou sestřičkou. 

Gemina nás přivítá svým, pro tuto sérii typickým, originálním zpracováním, ovšem také větší tloušťkou a podle mého také větší akčností. Nechybí dokonalé grafické vyšperkování, krásné obrázky, technické údaje, plánky aj. Příběh je opět podáván různými přepisy: kamerových záznamů, chatů, e-mailů, hovorů, deníkovými záznamy, atd.

Zatímco jsem v Aktech Illuminae prchali z Kerenzi na plavidlu Hypatia směrem ke skokové stanici Heimdall, tak v Gemině se ocitáme právě na skokové stanici Heimdall. Příběh nám nabízí nové hlavní hrdiny a rovněž nám umožní spatřit hrdiny z předchozího dílu. 

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se vlastně může odehrávat na Heimdallu právě v době, kdy k ní putují Kady a Ezra na Hypatii? V domnění, že právě na Heimdallu najdou bezpečné útočiště směřují svoje životy a životy několika přeživších právě tam. Jenže…

BeiTech úřaduje i na Heimdallu. Hned na začátku našeho nového příběhu totiž BeiTech zaútočí. V domnění, že půjde o banální razii ovšem netuší, že se mají ještě nač těšit. Počty osob z ozbrojeného komanda se začnou pomalu tenčit. 

Naši noví dva hlavní hrdinové jsou opět v mladém věku, opět diametrálně odlišní. Zhýčkaná dcerunka velitele stanice a bývalý trestanec a rebel z ne příliš valné rodiny. Hnna a Nik. Seznámili se díky prodeji prachu (vesmírné drogy) a v Gemině budou bojovat seč jim síly budou stačit. 

V Gemině nehrozí nebezpečí jen obyvatelům stanice Heimdall, ale také opět posádce na Hypatii a aby toho nebylo málo, hrozí zánik celého vesmíru. Zhroucení červí díry je na spadnutí. 

Ale pozor, nemáte pocit, že se v dálce ve tmě něco plazí? Baží to po vašem mozku, po vaší krvi…žije si to svým vlastním životem. Můžou být všude a je jich dost. Tolik mrtvých krav, hotová jatka, co se jim mohlo asi tak stát…

GeminaMůj dojem:

Opět povedené, opět dokonalá pastva pro oči. Tyto knihy prostě musíte mít, aniž byste je chtěli číst. Oceňuji větší množství textu, pocitově mi totiž přišlo, že v Gemině je toho textu opravdu více než V Illuminae. Grafická úprava je opět bezkonkurenční a celá kniha je velmi kvalitně zpracovaná. Kniha je totiž velmi těžká a také hodně silná, ale vazba perfektně drží a ani se nehne.

Co se příběhů týká mám jen jednu výtku a ta se týká dalších, řekněme vedlejších postav (spíše tvorů). V Gemině se totiž mezi lidské hlavní hrdiny dostávají i zvířata. Konkrétně krávy dojnice. Mnooo, tato část mi přišla prostě nechutná a klidně bych se bez ní obešla. Kravičky měly sice svoji důležitou úlohu, ale ne, ne, ne. Gemina měla sama osobě velmi dobrý příběh, byla akční, nabitá, brutální, ale tuto nechutnost si mohla odpustit. Ale věřte mi, že to, o čem tu píšu, je jen věcí názoru jednotlivce

Čtenáři, kteří netrpělivě očekávali vydání druhého dílu nebudou zklamaní, ba naopak, budou nadšení, že druhý díl nepropadá a nechybí mu náboj. Řekla bych, že je vlastně v mnoha ohledech lepší než ten první (když opomenu kravičky). Mnohem lépe jsem se v knize orientovala, lépe jsem spoustu věcí chápala a to, co mi bralo požitek ze čtení u prvního dílu, bylo zde rozprášeno na prach.

Velká chvála patří autorům za spoustu věcí a hlavně za originalitu a také to, že druhý díl zasadili do stejné časové osy jako byl první. Dost dobré!

Hodnocení: 80%

Anotace:

Monumentální vesmírná sága, která začala již v Illuminae, nyní pokračuje na palubě Skokové stanice Heimdall, která musí čelit pokusu BeiTechu o její zničení. Hanna je hýčkanou dcerou velitele stanice, Nik naopak rebelujícím členem ze špatné rodiny. A zatímco se oba potýkají se životem na tom nejnudnějším místě v celém vesmíru, netuší, že se k nim blíží zkáza. Avšak ihned po začátku útoku jsou oba odhodláni bránit svůj domov. Obránci ovšem umírají jeden po druhém, skoková brána je poškozena a hrozí, že po zhroucení červí díry by mohlo dojít k narušení časoprostorového kontinua a jeho roztržení na dvě části. Takže Hanna a Nik bojují nejen o život svůj a život posádky Hypatie, která se k nim blíží, ale i o osud celého vesmíru.

 

Název knihy Gemina
AutorAmie Kaufman, Jay Kristoff
ŽánrSci-fi, Pro děti a mládež
  
Nakladatelství CooBoo
Rok vydání2017
Počet stran664
ISBN978-80-754-4457-8
  
Nákup knihy www.cooboo.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

CooBoo

CooBoo je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

www.cooboo.cz

 

eReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)