Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Goldstein

recenze audioknihy Goldstein

Třetí díl oblíbených detektivních románů Volkera Kutschera se odehrává v létě 1931 v Berlíně. Komisař Gereon Rath dostane za úkol nespustit z očí Abrahama Goldsteina, amerického turistu, nebo gangstera a zabijáka? Je Goldstein pověřen nějakým úkolem? Koho má zabít? Který z vůdců podsvětí si ho najal? Policie nechce, aby se rozhořela válka mezi berlínskými gangy. Proto Rath vysedává v hotelu Exelsior tak, aby Goldstein věděl, že je sledován. Američan je však vynalézavý a dokáže policii setřást.

V Berlíně se množí střety mezi hnědými košilemi a komunisty, jsme svědky stupňujícího se násilí na židech. Berlíňané jsou neteční, nevidí, neslyší, každý si hledí jen sebe. Nezaměstnanost je příčinou vzrůstu počtu bezdomovců. Narůstá kriminalita. Velké obchodní domy jsou vykrádány dvojicí mladých zlodějů. Charly Ritterová je pověřena výslechem mladé lupičky a tajným sledováním pro Hrad.

Hlavní i vedlejší dějové linie se důmyslně proplétají a nakonec se nečekaně rozuzlí. Zážitek poslechu napínavého příběhu, jenž rezonuje s dobovými společenskými problémy, umocňuje skvělý výkon Jana Teplého. Měnící se tempo a rytmus řeči, hlasová modulace, to vše přispívá k přesnější charakterizaci postav a prostředí. Mluvené slovo doprovází nevtíravé hudební vložky tak, že je patrné, jestli oddělují pouze jednotlivé dějové linie, nebo celé kapitoly. Poslech audioknihy je skutečným zážitkem.

S pochmurnou atmosférou života v Berlíně na počátku 30. let koresponduje i výtvarné zpracování přebalu audioknihy, která vznikla pod režijním vedením Michala Bureše.

Audioknihu mohu doporučit milovníkům dobrých detektivních příběhů, kteří se nechtějí jen pobavit, ale i poučit.

 

Goldstein
 
 

 

Název audioknihy Goldstein
AutorVolker Kutscher
InterpretiJan Teplý 
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka20 hodin 4 minuty
EAN8594169482712
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.