Griša – Bouře a vzdor

recenze knihy Griša – Bouře a vzdor

Z obyčejné dívky Aliny Starkové se stala světlonoška. Mnozí k ní upínají své naděje ? vždyť jen ona jediná dokáže zničit Vrásu stínu, jež odedávna Ravku.

Jenže cena, kterou za to platí, je vysoká. Touží žít někde v ústraní s milovaným Malem po boku, místo toho stále prchá a skrývá se před minulostí. Temnyj je víc než kdy předtím odhodlaný využít jejích schopností k získání trůnu. Alina nedokáže jeho silné magii čelit sama a tak vyhledá pomoc u divokého a nevyzpytatelného korzára. Jen on se totiž nebojí a je ochoten jí pomoct. Alina se snaží Temnyjovým nástrahám vzdorovat. Přesto se do nich zaplétá a vzdaluje se od lásky, v níž až doteď hledala své útočiště. Nic není zadarmo, a ona s palčivou naléhavostí cítí, že jestli chce Ravku zachránit, bude si muset vybrat. Ponechá si svoji výjimečnou moc a zachrání zemi, nebo se jí vzdá, bude poslouchat svoje srdce, a zvolí lásku? Čeká ji divoká bouře, vnitřní boj. Vyjde z něj jako vítěz, nebo jako poražený?

„Tohle je dar, který jsi mi dala,“ řekl spokojeně Temnyj. „Dar, který jsem si vysloužil ve Vráse.“

Na Bouři a vzdor jsem se moc těšila. První díl trilogie Griša (recenze) si mě získal. Několik dní jsem musela knihu rozdýchávat a nakonec se mi stále vracela na mysl a já jsem odpočítávala dny do vydání. Denně jsem aktualizovala stránky nakladatelství. Až jsem se dočkala. Knížku jsem přečetla ani nevím jak. Stránky ubíhaly a já jsem se opět ponořila do carského paláce plného Griš a kouzel. A dala jsem si k tomu čaj ze samovaru.

Druhý díl splnil svou úlohu. Jednička mě uvedla do děje a maximálně nadchla. A dvojka můj zájem rozdmýchala a navnadila mě na závěr.

Hodně lidí v recenzích uvádí, že se jedná o nejslabší díl série. Ale i tak je tento „nejslabší díl“ lepší než leckteré „topky“ jiných příběhů. Mě svět Griš opravdu baví a zase pomalu odpočítávám měsíce do vydání dalšího dílu…chjo.

Dlouho se nic nedělo a hledalo se řešení předchozího problému. Pak se umetala cestička k problémům novým v závěru trilogie a konec byl… dechberoucí. Nemohla jsem číst, protože s námi výjimečně spala dcerka, takže nechť je důkazem to, že jsem si zalezla s baterkou pod peřinu jako na základce, kdy jsem se schovávala s knihou po večerce před rodičema. Akorát, že dřív jsem měla malou baterku a teď mi posloužil mobil. Pokrok nezastavíte.

Ženin ustaraný obličej. „Tohle jí nemůžeš pořád dělat, je to nebezpečné.“
„Neříkej mi, jak mám dělat svoji práci,“ oboří se na ni Ivan.
Temnyj v černém stojí ve stínu.

Leigh přivedla do příběhu plno nových postav v čele s Toljou a Tamarou a samozřejmě nás čekali i staří známí. Nikolaj je bezva. Hraje s kartami, které mu osud rozdal. A snaží se hrát, jak nejlépe umí. Temnyj je bohužel zrůda ? ale moc pěkně napsaná a vykreslená – takže bych Alinu přála právě Nikolajovi. Mala mám ráda, ale je takový… nemastný, neslaný… a o jeho počínající lásku (přerod od přátelství k lásce) jsme byli jako čtenáři ochuzeni. Možná proto autorka dopsala i knihy, které ději předcházejí. A Temnyj… já vím, že je to hrozný prevít. Ale já mu prostě fandím. Autorka ho napsala tak skvěle, že ho čtenáři (čtenářky) zbožňují, i když by neměli.

Pomalu se začínám bát toho, že Alině není souzen ani jeden z nich. Začínám si myslet, že bude muset zničit sebe, aby zničila Temnyje a zachránila Ravku. A opravdu mě zajímá její historie a původ. Vím, že bych se tohle všechno možná mohla dočíst v Šesti vranách, které už u nás také vyšly, ale já prostě… chci si počkat a nechat se překvapit, protože knihy mě opravdu baví.

První díl českého vydání se mi líbil více. Bylo vypiplané. Jako by na díl druhý už nemělo nakladatelství tolik času. Nad občasnými překlepy jsem ochotná zavřít oči (kdo je bez viny, ať hodí kamenem). Ale když je špatně jméno postavy (namísto Vasilije Nikolaj) a kontext nedává smysl, tak mi to vadí. Navíc Pták Ohnivák nebyl nejlepší volbou… čekala jsem za bukem Lišku Ryšku. Já vím, že je to správně. Ale v textu se objevoval také výraz „ohnivý pták“. A ten mi přišel mystičtější a přivedl mé myšlenky na fénixe.

Pokud se vám líbil první díl, na nic nečekejte a na Grišu II. se vrhněte. Pokud jste ještě nezačali, přečtěte si mou nadšenou recenzi na první díl a určitě trilogii zkuste, protože mě si získala. 

Leigh Bardugo

 

 

 

Leigh Bardugo se narodila v roce 1985 v Jeruzalémě, ale vyrůstala v Los Angeles (USA). Studovala na univerzitě Yale a pracovala jako novinářka, v reklamě a nakonec i jako maskérka a odbornice na zvláštní efekty. V současnosti žije a tvoří v Hollywoodu, kde také zpívá s hudební skupinou. Trilogii Griša vydávala mezi lety 2012 -2014. Nakladatelství Fragment chystá k vydání i její třetí díl (Ruin and Rising). Ve stejném prostředí carského Ruska se odehrávají také tři krátké příběhy, které předcházely sérii Griša, a také knihy Šest vran a Crooked Kingdom, které se oba setkaly s nadšeným ohlasem, i když hrdinové, kteří v nich vystupují, jsou jiní. 

 

 


 

Název knihy     Griša II.
Bouře a vzdor
AutorLeigh Bardugo
ŽánrFantasy, Dívčí romány
    
Nakladatelství      Fragment
Rok vydání2017
Počet stran384
ISBN978-80-253-3376-1
  
Nákup knihywww.fragment.cz
 Nákup e-knihywww.ereading.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz

  


 

Fragment

 

Nakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 a specializuje se na kvalitní českou i překladovou literaturu pro děti a mládež. Od roku 2014 je členem skupiny Albatros Media a. s. Za dobu své existence vydalo více než 2650 publikací, mezi nimiž najdete leporela, zpěvníky, beletrii, učebnice i populárně-naučnou literaturu. Vydává bestselerové série Hunger Games, Letopisy Narnie, Upíří deníky i zpěvníky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.


www.fragment.cz
 

 


  

eReading.cz

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

www.ereading.cz 

 


Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)