Griša potřetí

recenze knihy Griša – Zkáza a naděje

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.

„Chci, abys znala mé jméno,“ promluvil nakonec. „Jméno, které jsem dostal, ne titul, který jsem si pro sebe vybral. Chceš ho slyšet, Alino?“

Co napsat do recenze třetího dílu série (recenze předchozích dílů (první, druhý) najdete zde na portálu), abych vám neprozradila děj. Pokusím se své pocity tedy nějak opsat. Takže – na začátku musím určitě naznat, že ačkoli se mi třetí díl líbil mnohem více než díl druhý, nedosahuje v mém žebříčku hodnocení dílu prvního.

Griša – Zkáza a nadějeJe pravda, že Leigh měla celou sérii dobře promyšlenou. Na internetu převládá názor, že nejlepší je poslední díl Griši, ale já nedám dopustit na ten úvodní. Ačkoli jsem myslela, že vím, kam celá série směřuje a jak to dopadne, opak byl pravdou. Navíc mě konec velice mile překvapil, což jsem nečekala, protože jsem měla od začátku jiné preference a cítila jsem, že autorka marní příležitost. Vlastně dvě. Ale uvažovala jsem nad tím před spaním i ráno (přece jen jsem to četla a těšila se na rozuzlení déle než rok a půl) a jsem spokojená. Nicméně jsem mohla být úplně rozedraná a naspeedovaná, rozcházet pocity po pokoji… to se nekonalo.

„Tady Oretsev je docela slušný stopař. Když najde ohnivého ptáka, máme šanci.“
„A když ne?“
Nikolaj pokrčil rameny. „Hodíme se do gala a umřeme jako hrdinové.“
 

Mezi třetím a druhým dílem série jsem měla docela pauzu, takže mi trvalo déle, než jsem se začetla. Od jistého momentu a číhosi vyprávění jsem se neuměla odtrhnout. Mazec. Mal mi byl konečně sympatičtější, ale Temnyj a Nikolaj jsou prostě top. Navíc se mi moc líbila Zoja, to jsou zajímavé, charizmatické postavy. Žeňu jsem zbožňovala už od začátku. Mal a Alina jsou tak trochu obyčejní, ale o tom to možná je. Obyčejní lidé, neobyčejné životy. Moc, která přesahuje jejich vnímání.

Doporučuji Grišu přečíst všem! Není to sice moje nejoblíbenější série, ale určitě patří mezi ty lepší, které stojí za přečtení. A mnoho lidí si chválí Šest vran, které jsou ze stejného světa. Já jsem je schválně nečetla, když vyšly a na oba díly se těším teď. A vy se můžete těšit na mé recenze na ně na našem portálu. Grišu na Goodreads doporučuje Sarah J. Maas (autorka Skleněného trůnu a Dvůr trnů a růží) a Siri Pettersen (Ódinovo dítě). Takže jestli jsem vás nepřesvědčila já, věřte aspoň jim.

Leigh Bardugo se narodila v roce 1985 v Jeruzalémě, ale vyrůstala v Los Angeles (USA). Studovala na univerzitě Yale a pracovala jako novinářka, v reklamě a nakonec i jako maskérka a odbornice na zvláštní efekty. V současnosti žije a tvoří v Hollywoodu, kde také zpívá s hudební skupinou. Trilogii Griša vydávala mezi lety 2012 – 2014. Ve stejném prostředí carského Ruska se odehrávají také tři krátké příběhy, které předcházely sérii Griša, a také knihy Šest vran a Prohnilé město, které se oba setkaly s nadšeným ohlasem, i když hrdinové, kteří v nich vystupují, jsou jiní.

 

 

Název knihy Griša – Zkáza a naděje
AutorLeigh Bardugo
Žánryoung adult, fantasy
  
Nakladatelství Fragment
Rok vydání2018
Počet stran344
ISBN978-80-253-3615-1
  
Nákup knihy www.fragment.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fragment

Nakladatelství FRAGMENT vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT. Dlouhodobě patří k nejvýznamnějším nakladatelům v České republice a od prosince 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.

www.fragment.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)