Hana – všechny podoby lásky a bolesti

recenze audioknihy Hana

Píše se rok 1954. Malá Mira jde přes zákaz rodičů k řece. Účastní se nebezpečné zábavy, jízdy po krách v řece. Spadne do chladné vody a celá se promočí. Matka se samozřejmě dovtípí, k čemu došlo a že Mira lhala. Chce ji potrestat, takže jí na oslavě svých narozenin odmítne nasevírovat zákusek. Nazlobená dívka to vnímá jako křivdu. V té chvíli nikdo netuší, že tímto trestem matka dceři zachránila život. Cukrárna, výrobce zákusků, používala vodu kontaminovanou tyfem. Epidemii čelí celé město, řada lidí, celých rodin se nakazí. Mira osiří. Ujme se jí po různých peripetiích matčina podivínská sestra Hana. Je jí něco málo přes 30 let, má bílé vlasy a nemá zuby. Co se stalo???

To je východisko pro pozoruhodný a poutavý rodinný příběh, který jeho aktéři prožívali na sklonku první republiky a jejichž osudy vrcholí před 2. světovou válkou, během ní i po ní a jsou dotaženy až do roku 1963. 

Kniha je velmi poutavá především pro mladé lidi prožívající své první velké lásky, pro lidi, kteří ve jménu velké čisté lásky ignorují vše, co se kolem nich děje. Nejsou připraveni nést důsledky svých rozhodnutí. Tvrdě za ně zaplatí. Poněkud šokující pro posluchače  je i skutečnost, jak se lidé ve městě chovají ke spoluobčanům, kteří se vrátili z koncentračního tábora.

Autorka promyšlenými kompozičními postupy vypráví velmi zajímavý životní příběh z ne příliš vzdálené minulosti.

Audiokniha vznikla pod vedením zkušené režisérkyJitky Škápíkové, která od roku 2011 pracuje pro vydavatelství audioknih OneHotBook. Posluchače si podmaní výkony obou interpretek Lenky Vlasákové, jejíž hlas umocňuje prožitky osudem zkoušené Hany, a Terezy Dočkalové v roli Miry.  Celkovou atmosféru příběhu o lásce, zradě, sobectví i lidské solidaritě umocňuje jímavý houslový doprovod.

Přebal audioknihy s kyprou bábovkou nenaznačuje, o jak dramatický příběh se jedná.

 

Autor: Alena Mornštajnová (*1963)

Vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka, nyní žije ve Valašském Meziříčí a věnuje se převážně psaní. Debutovala knihou Slepá mapa (Host, 2013), druhá próza Hotýlek vyšla dva roky poté (Host, 2015). Vzhledem k pozitivním ohlasům na svůj třetí román Hana (Host, 2017) od čtenářů i kritiky se Alena Mornštajnová stala jednou z nejoblíbenějších současných českých spisovatelek. Román Hana se překládá do deseti cizích jazyků a získal řadu ocenění — mimo jiné obdržel Cenu Česká kniha 2018 a stal se Knihou roku 2017 portálu Databáze knih.

 

Účinkující:

Lenka Vlasáková
(* 1972)

Vystudovala herectví na pražské DAMU a už při studiu začala hostovat v Divadelním spolku Kašpar, po absolutoriu  působila sedm let ve stálém angažmá v Divadle Rokoko a v současnosti se objevuje na různých scénách (např. Divadlo Bez zábradlí, Divadlo Na Jezerce, Divadlo ABC). První filmovou roli dostala už v roce 1990 v dramatu Věry Plívové-Šimkové Houpačka, proslavila ji hlavní role ve filmu Lea z roku 1996, za kterou získala Českého lva, a role Terezy ve snímku Paralelní světy. Od té doby se na filmovém plátně objevuje pravidelně (např. U mě dobrýKawasakiho růžeŽeny v pokušeníNikdy nejsme samiLída Baarová). Televizní diváci ji mohou znát z řady seriálů (např. Prima sezonaUliceCesty domůNeviditelníPoldaBohéma) a z dabingu je známý také její hlas.

 

Tereza Dočkalová (* 1988)

Už během studia herectví na ostravské Janáčkově konzervatoři hostovala v Těšínském divadle, v Divadle loutek a posléze v Komorní scéně Aréna v Ostravě, kde na sebe upozornila jako Nina Zarečná v Čechovově Rackovi. Sem také po škole nastoupila do stálého angažmá. Od roku 2013 je členkou souboru pražského Divadla pod Palmovkou, kde se objevuje v řadě představení. V roce 2018 obdržela Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Henrika Ibsena Nora a o šest let dříve získala stejné ocenění v kategorii herečka do 33 let. Pravidelně spolupracuje s Českou televizí a rozhlasem. V poslední době je známá také jako moderátorka humorně kontroverzního feministického online video pořadu Branky Body Kokoti.  

 

 

 

 

Název audioknihy Hana
AutorAlena Mornštajnová
InterpretiLenka Vlasáková
Tereza Dočkalová
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka9 hodin 20 minut
EAN8594169481906
  
Nákup audioknihy www.audiolibrix.cz

 

Hana - audiokniha

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.