Historie Chrudimi – kostel sv. Josefa

Kostel sv. JosefaZnáte pověst o bezhlavém kapucínu? Ne? Ale vysvěcený kostel sv. Josefa určitě ano.
V letošním roce se zde chystá slavnostní otevření Muzea barokních soch.

Kostel sv. Josefa u kapucínského kláštera byl svěcen roku 1665. Pod kostelní stavbou je tzv. Boží hrob, podzemní sakrální prostora s přilehlými chodbami. Zde je také sošné znázornění scén Kristova umučení. Boží hrob bylo možno navštívit pouze o velikonocích a během chrudimské pouti.

Loretánskou kapli a Boží hrob vyzdobil Josef Cereghetti freskami. V loretánské kapli to byly výjevy ze života Panny Marie, v Božím hrobě pak ze života Krista. Nad vchodem se nachází pískovcová socha sv. Josefa. Z vnitřního vybavení se dochovaly jen zlomky. Konvent přiléhající ke kostelu zprava tvoří tři křídla a spolu s chodbou ambitu u kostela uzavírají obdélný dvůr.

Jako církevní komunita zanikl chrudimský kapucínský klášter po druhé světové válce, když z něj odešli poslední příslušníci řádu. Stalo se tak dne 6. července 1949. Klášter se do povědomí širšího publika dostal především díky pověsti o bezhlavém kapucínu.

V současné době byly objekty adaptovány a kostel bude sloužit jako Muzeum barokních soch, jehož otevření se chystá na květen letošního roku.

Více na www.rokbaroka.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.