Středa, 28.2.2024
Chrudim

Historie Chrudimi – novodobé město

Pohled na dnešní ChrudimDnešní Chrudim má svůj vlastní charakteristický vzhled. Ať už byla historie tohoto města jakkoli bohatá, její současný vzhled a charakter jí dalo bezpochyby především posledních 200 let. Pojďme se tedy do tohoto období podívat!

Od 18. století Chrudim pomalu získává svůj poklidný provincionální ráz, především díky pozdnímu zavedení železnice až roku 1871. Přesto je zde vybudován cukrovar, lihovar, sladovna a pivovar. Ke známým průmyslovým podnikům patří v té době obrábění kovů Františka Wiesnera nebo textilka Jana Čížka. Ve městě dochází ke značnému rozvoji školství a kultury. Díky velkému počtu základních a středních škol bývá Chrudim nazývána Athénami východních Čech.
V době 1. sv. války je v Chrudimi zřízen polní lazaret a řada obyvatel rukuje do rakousko-uherské armády. Za První republiky je město svědkem návštěvy prezidenta Masaryka a zažívá období rozkvětu.
2. sv. válku přežívá celkem bez větších škod. Z následných let socialismu pak pochází většina dnešních panelových sídlišť na okraji města. Nejvýznamnějším podnikem se stává strojírenská Transporta Chrudim, která vznikla z Wiesnerovy strojírny.

Architektura ve 20. století

Chrudim se zajisté může chlubit řadou nádherných uměleckých děl a staveb, jako jsou např.  Divadlo Karla Pippicha nebo komplex Muzea.
Novodobá architektura se také na tváři Chrudimi podepsala městskou zástavbou a množstvím panelových sídlišť.
V posledních letech se Chrudim také začala jevit jako moderní město s řadou architektonických novinek. Za zmínku stojí např. nová budova Městského úřadu, hotel Bohemia nebo síť hypermarketů.
Město se stále rozrůstá!

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.