Neděle, 24.9.2023
Ostatní volný časVolný čas

Historky z lavic i odjinud #2 – Už jsou tu zas Vánoce

Vánoce jsou tadyJednou ročně přijde doba, kdy se po celém internetu začnou objevovat reklamy plné červenobílých čepic a dárků. To je přesně ta doba, kdy je třeba začít přemýšlet o tom, čím Ježíšek obšťastní vaše blízké.

Nejsem příliš vášnivý nakupující, ale vánoční dárky se prostě koupit musí, a tak jsem vyrazil do nejbližšího obchodního centra. Rozloha 55 tisíc metrů čtverečních plných obchodů se ukázala jako faktor, který může lidem vzít hodiny, a některým dokonce i celé dny. Při procházení jsem zjistil, že je tam dokonce i policejní stanice, což mě přimělo cítit se skutečně bezpečně. A ani chvíli jsem nepřemýšlel o tom, proč musí být policejní stanice přímo tam. Fakt. Wink wink.

Viděl jsem asi všechny druhy oblečení, od obleků po klaunské kostýmy. Také jsem potkal na chodbách spoustu pracovníků, nabízejících vzorky voňavek, a to celkem nekompromisně, myšleno bez ohledu na pohlaví zákazníka, aby inspirovali ke koupi jejich zboží pro drahé polovičky, rodiče, či přátele. Proto jsem se zvýšenou obezřetností obcházel dámské drogerie s větším odstupem a velmi rychlým tempem. Vonět jako puget pivoněk by se mi totiž ve studentské společnosti mohlo krutě nevyplatit. Pár zajímavých přezdívek jsem již slyšel.

Blížící se Vánoce samozřejmě poznáte i podle toho, že ve zvýšeném počtu potkáváte lidi, kteří si ze supermarketu nesou Cinzano. Někteří láhev, někteří karton. Doposud jsem nedokázal zcela pochopit rozdíl mezi těmito dvěma skupinami. A proto, pokud by vás, čtenáře, cokoliv napadlo, neváhejte psát komentáře přímo tady pod článek, nebo na naši FB stránku.

Při návštěvě různých obchodů také vidíte spoustu lidí, kteří mají tolik nákupních tašek, že se v nich ztrácejí, avšak typickou vánoční náladu jsem u nich hledal jen marně. Místo blaženého úsměvu se totiž většinou mračili, a zpravidla čím blíže k pokladně, tím to bylo horší. Skoro jsem měl až pocit, že ty Vánoce jsou tak šťastné a veselé hlavně proto, že lidi konečně vypadnou z obchoďáků, a můžou si dát toho kapra se salátem při pohádce Tři oříšky pro popelku. A ti dospělí poté pijí Cinzano u Pelíšků.

Jak čas běžel, objevil jsem, že existují svíčky s vůněmi jako City lights nebo Hypnosis. Když jsem spatřil druhé zmíněné, představoval jsem si, kdo si takové svíčky asi kupuje. A také jsem se zamýšlel nad tím, kdy se konečně začnou prodávat svíčky s vůní vosku. Ale ne jako ty úplně obyčejné. Tyto svíčky totiž budou speciálně označené „S vůní vosku“, a budou stát čtyřnásobek běžné ceny. Jak totiž pozoruju trendy, stane se to takříkajíc „natuty“. Pokud někdo použije tento nápad, nechť mi pošle dárkový koš s děkovným vzkazem jako formu tantiémy.

Naštěstí jsem se dostal do obchodu, ve kterém se prodávají potřeby do kuchyně. Vzhledem k faktu, že mě kuchyňské potřeby zajímají asi jako Pardubice zajímá Hradec, se může moje nadšení z tohoto obchodu zdát jako zcela bláhové. Nicméně po necelé půlhodině zkoumání nových trendů v ekologickém vaření (do teď nevím, co pojem ekologické vaření znamená) jsem se zastavil nad novým typem hrnce, ve kterém můžete vařit hlavní chod i s přílohou najednou (pořád čekám, až si v tom hrnci jednou s obědem upečete i zákusek), a pohlédl jsem vzhůru, skoro jako bych zaslechl hlas shůry. A tam jsem spatřil hodiny. To mě okamžitě přimělo vydat se směrem pryč z toho bludiště.

Po pěti hodinách jsem vyšel z obchodního centra bez jediného dárku, a jako jediné vysvětlení se zdálo býti to, že výše zmíněné svíčky Hypnosis pouští klimatizací do celé budovy.

A na závěr mám jeden tip pro lidi, kteří nechávají vánoční výzdobu na poslední chvíli, a přesto chtějí mít vyzdobený dům či byt, nebo pro ty, kteří chtějí udělat nezapomenutelný dojem, ke kterému mě inspiroval neznámý koumák, žijící v Praze 4. Tímto mu děkuji. Místo zdlouhavého vyvěšování svítících řetězů pověste zhruba doprostřed prostoru, který chcete ozdobit, disco kouli. S jejím obstaráváním nemám žádné zkušenosti, nicméně působila efektně, a proto vám ji mohu vřele doporučit. Tento způsob má takřka neomezené polé využití, od balkónu až po celou zahradu. Jako bonus můžete brát i to, že vám takovou výzdobu budou závidět nejen náhodní kolemjdoucí, ale hlavně sousedi!

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje. Sociální sítě -> /ExRusikk