Tip na audioknihu: Deník Bridget Jonesové (recenze)

Helen Fieldingová - Deník Bridget Jonesovérecenze audioknihy
Helen Fieldingová – Deník Bridget Jonesové

Nenajde se mnoho z nás, kteří neviděli bláznivou komedii o ještě bláznivější Londýňance Bridget Jones. Její trampoty jsme nejednou prožívali u televizních obrazovek a z neuvěřitelně trapných situací jsme se červenali s ní. Jaká je ale skutečná Bridget, kterou vytvořila její spisovatelská matka Helen Fileding? S touto otázkou jsem se pustila do audio provedení knižní předlohy k mému oblíbenému filmu.

Už po první větě interpretky Martiny Hudečkové jsem věděla, že to bude zážitek. Pro ty, kdo si nezjišťují, stejně jako já, české dabéry filmových provedení, mám zajímavou skutečnost. Martina Hudečková je totiž nejen interpretkou audio knihy Bridget Jones, ale také dabérkou filmové Bridget, tedy Renée Zellweger! Nevím, jak tato skutečnost působila na ostatní posluchače, ale já si díky jejímu hlasu dokázala představit veškeré situace do nejmenšího detailu. I během poslechu jsem viděla reakce mladé, šílené, hubeností posedlé, cigarety a alkoholem závislé reakce Bridget Jones.

Mé největší obavy tedy byly zažehnány. Teď ale na řadu přicházela obava číslo dvě. Děj knihy versus film. V audio verzi posloucháme výpisky z Bridgetina deníku, který dává dohromady jeden celý dlouhý rok. Stejně jako ve filmu se dozvídáme její stále kolísající váhu mezi 61 – 51 kily, počet cigaret, skleniček a další životně důležité informace. Ale především se Bridget setkává s namyšleným Markem Darcym na Vánočním večírku, kde má na sobě naprosto nemožný svetr. Ano přesně tak. Slyšíte dobře. Začátek knihy je až skoro k nerozeznání od filmového provedení. Za což jsem nebyla jen ráda. Já byla doslova šťastná.

Přesto v průběhu celého příběh zjišťujete, že se film s knihou vlastně čím dál tím více liší. Mají společné nejvtipnější části, ale některé linie postav se zde vydaly naprosto odlišným směrem než ve filmové podobě. Například matka Bridget Jones byla obviněná zpronevěry peněz a utekla ze států. S Danielem v knize naopak chybí vtipná scéna s babičkovskými kalhotkami. Dle mého názoru tyto odlišnosti vyrovnává hlas Martiny Hudečkové, která do svého vyprávění dává tu důležitou část, naši Bridget Jones.

Kdyby se mě někdo zeptal, co se mi líbilo víc, zdali kniha (audio kniha) nebo film, moje volba by nebyla tak jasná, jak bych možná chtěla. Obě mají své kouzlo. V každé se dozvídáme něco jiného, a když tyto skutečnosti spojíme dohromady, máme jednu celou, na hlavu padlou, hlavní hrdinku. V obou formách se podařilo vystihnout Bridget naprosto skvostným způsobem a vy ji buď milujete pro její nešikovnost, nebo nenávidíte pro její naivitu a holčičí myšlení. Ale vždy ve Vás nějakou tu vzpomínku na ní zanechá.

Pokud patříte mezi milovníky humoru, vtipných situací a bláznivých kousků, audio kniha deník Bridget Jones je pro Vás to pravé ořechové. Zdali se Vám už ohrál Vás oblíbený film, rádi byste něco nového a poslední díl Vás nenadchnul, myslím, že i pro Vás tady mám řešení právě v podobě této audioknihy. Věřím, že toho nebude nikdo litovat.

Co pronést na závěr?

Možná že jen buďme rádi, že máme život takový jaký je a nekomplikujme si ho jako naše poblázněná Bridget 

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/helen-fieldingova-denik-bridget-jonesove-cte-martina-hudeckova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Bridget je svobodná třicátnice, která by – asi jako každý – ráda našla pravou lásku. Jen si musí dát pozor na určité typy mužů: alkoholiky, workoholiky, chorobné dlužníky, muže, co mají přítelkyni nebo jsou ženatí, misogyny, megalomany, šovinisty, citové vyděrače, parazity a zvrhlíky. Do toho je talent na trapasy, pochybuje o svém vzhledu a se svými konfrontacemi s opačným pohlavím či s hříchy proti zdravému životnímu stylu (Budu pít méně než čtrnáct skleniček alkoholu týdně. Přestanu kouřit.) se svěřuje svému deníčku.
Hlavně je s ní ale velká legrace!

Román byl roku 2001 zfilmován s Renée Zellwegerovou v hlavní roli. Adaptace druhého dílu se v kinech objevila roku 2004. A třetí film Dítě Bridget Jonesové dorazil do českých kin 15. září 2016.

 

Helen Fieldingová - Deník Bridget Jonesové

 

Autor:

Helen Fieldingová (*1959)

Narodila se v malém průmyslovém městečku Morley v hrabství Yorkshire. Vystudovala angličtinu na St. Anne College v Oxfordu a byla součástí Oxford revue na festivalu v Edinburghu roku 1978. Roku 1979 začala pracovat v BBC v magazínu Nationwide. Působila také jako vedoucí dětských a zábavních show, psala a produkovala dokumentární filmy o Africe. Tyto zkušenosti se staly základem jejího prvního románu Celebrity pro Afriku. V letech 1990-1999 psala pro několik periodik jako The Sunday Times, The Independent nebo The Telegraph. Její nejznámější román, Deník Bridget Jonesové, začal vycházet jako sloupek právě v The Independent. Byl tak úspěšný, že podle něj vzniklo několik knih a tři filmy.

 


Účinkující:
 

Martina Hudečková (* 1964)

Dcera divadelního režiséra Václava Hudečka vystudovala pražskou konzervatoř, poté byla třináct let členkou souboru Divadla Jiřího Wolkera. Následně působila v pražské Redutě nebo v divadle Skelet Pavla Trávníčka, hostovala také v Divadle bez zábradlí. V televizi začala hrát ještě za studií, vystupovala v pohádkách, objevila se též v pořadech pro děti. Vedle divadla je její hlavní doménou dabing, v němž se časem vypracovala v jednu nejobsazovanějších hereček. Její hlas je mimo jiné neodmyslitelně spjatý s postavou Bridget Jonesové ve filmových adaptacích.

 

Název:             Deník Bridget Jonesové
Helen Fieldingová - Deník Bridget JonesovéAutor:                     Helen Fieldingová
Interpret:                Martina Hudečková

Délka:                    8 hodin a 35 minut

Katalogové č.:      AK107
EAN:                      8594169481074

Vydavatel:            OneHotBook

E-shop:                  stáhnout       koupit CD

 

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/helen-fieldingova-denik-bridget-jonesove-cte-martina-hudeckova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.