Neděle, 1.10.2023
Příroda a ekologieVolný čas

Hlasujte pro Strom roku 2008

Strom rokuOd 1. srpna do 10. října 2008 lze hlasovat pro jednoho z dvanácti finalistů ankety Strom roku 2008 pořádané Nadací Partnerství. Hlasování je zpoplatněné a jeho výtěžek směřuje do veřejné sbírky, na výsadby nových stromů. Záštitu nad anketou převzali ministr životního prostředí ČR Martin Bursík a komisař pro životní prostředí EU Stavros Dimas. Generálním partnerem Stromu života je společnost Skanska, která na něj v letošním roce věnuje 6,2 milionu korun. Hlavním partnerem ankety Strom roku je společnost Sitronics CZ.

Anketa Strom roku zná od 16. června 2008 svých dvanáct finalistů. O jejich postupu bude až do 10. října 2008 rozhodovat veřejnost. Pro nejzajímavější či nejsympatičtější strom lze hlasovat třemi způsoby: zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM1-12 (podle čísla finalisty) na telefonní číslo 87 777; pomocí hromadných hlasovacích archů, které je možné objednat na internetových stránkách programu Strom života Nadace Partnerství; nebo prostřednictvím hlasovacích kuponů otištěných ve vybraných médiích. Stav hlasování je pravidelně aktualizován na www.stromzivota.cz/anketa. Na této stránce najdete také bližší informace o všech finalistech včetně fotografií či dalších internetových odkazů.

“Anketa se snaží přitáhnout pozornost široké veřejnosti k tématu životního prostředí. Díky zpoplatněnému hlasování také aktivně přispívá ke zlepšení krajiny České republiky,” upřesnila koordinátorka ankety Pavlína Binková a dodala: “V loňském šestém ročníku se do hlasování zapojilo 60 588 osob a výtěžek veřejné sbírky dosáhl 220 tisíc korun. To umožnilo na jaře roku 2008 vysázet 550 stromů na deseti místech České republiky.” Hlasující podpořili založení nebo obnovu šesti alejí, vznik školky starých krajových odrůd a osázení tří veřejných prostranství.

Od roku 2006 je součástí letní kampaně spojené s anketou stejnojmenná výstava fotografa Petra Francána. V průběhu srpna lze shlédnout velkoformátové fotografie finalistů Strom roku 2007 na hradě Křivoklát; výstava Strom roku 2008 bude mít svou premiéru na veletrhu Flora Olomouc ve dnech 21. až 24. srpna. Poté se přesune do Knihovny Jiřího Mahena v Brně a do brněnského nákupního centra Vaňkovka. Výsledky ankety budou vyhlášeny 17. října na Koncertu pro stromy, kde vystoupí skupina Jablkoň a Jaroslav Svěcený.

Dvanáct finalistů ankety Strom roku 2008

1. Lidická hrušeň – Středočeský kraj, DMS STROM1
2. Krčmaňský borek – Olomoucký kraj, DMS STROM2
3. Žižkův buk v Malčíně – kraj Vysočina, DMS STROM3
4. Prakšická hrušeň polnička – Zlínský kraj, DMS STROM4
5. Lípa svobody v Náchodě – Královéhradecký kraj, DMS STROM5
6. Lípa pod Ticholovcem – Plzeňský kraj, DMS STROM6
7. Dub z Branického Mezivrší – Praha, DMS STROM7
8. Jabloň skalická hrabůvka – Moravskoslezský kraj, DMS STROM8
9. Josefovská oskeruše – Jihomoravský kraj, DMS STROM9
10. Lípa Jana Gurreho – Jihočeský kraj, DMS STROM10
11. Klokočovská lípa – kraj Vysočina, DMS STROM11
12. Schillerův dub – Liberecký kraj, DMS STROM12

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.