Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

I šašek může?

Pavel Hrdlička - Úkol pro šaškarecenze knihy
Pavel Hrdlička – Úkol pro šaška

Představte si, že jste v zajetí a jediný, kdo vám může pomoci, je bláznivý šašek. Váží dlouhou cestu společně se svými přáteli, kteří přišli o to, co jim dělalo radost, o své zaměstnání.

Aby jej dostali zpět, musí podstoupit dlouhou cestu plnou trnů a klacků, jež jim jsou házeny pod nohy. Dějová linie je vcelku jednoduchá a při čtení této knihy můžete úžasně relaxovat. Tato kniha velice věrohodně vyobrazuje období „bezvládí“, kdy je král Václav IV. svým bratrem Zikmundem zajat a přesunut do Rakouska. Na vcelku malém množství stránek se před vámi odehraje strhující a historicky velice věrohodný příběh. Celý příběh je postaven na intrikách, úskocích a na zášti. Avšak najdete zde i pozitivní a vtipné okamžiky, o něž se často stará šašek Kotrmelec. Pozadu nezůstávají ani ostatní členové ze „záchranné skupiny“. S touto knihou si můžete zábavnou formou zkrátit dlouhou chvíli. Příběh je neustále oživován mnoha zvraty a zároveň i různými nečekanými peripetiemi a projevy sympatického šaška. Dalo by se říci, že celá kniha stojí na jeho prohnanosti. Začtěte se do tohoto luxusního díla, které vás bude bavit a užijete si jej od začátku až do úplného konce.

Kniha, kterou bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila, vyšla koncem roku 2016 v Knižním klubu. Jedná se již o čtvrtý díl série o Podrychtáři Václavovi. Úkolu pro šaška předcházely tituly Smrt nosí rudé škorně, Kdo s ohněm zachází a Žebrákova pomsta. Pokud se vám recenze knihy Úkol pro šaška zalíbí a budete se chtít pokochat krásami středověkých Čech, Německa a Rakouska, můžete si tento poutavý román pořídit zde.

Kniha si mě získala hned na první pohled. Zaujala mě jak svou anotací, tak i krásně barevnou obálkou. Pozadí obálky je laděno do červeného odstínu, v horní části obálky však červená přechází v černou a červeně svítí jen hvězdy. Do popředí vystupuje kouzelná šaškovská čepička s rolničkami, jež hraje třemi různými barvami – modrou, červenou a žlutou. Čepice je posazena na pootevřenou lucernu, v níž hoří svíčka. Za tímto výjevem je ve zlatě vykreslen kostel. Informace o autorovi a titulu jsou vcelku velké, avšak rozhodně nepřebíjejí celkový dojem z vyobrazení na obálce. Název knihy je vyveden většími bílými písmeny, jméno autora pak menšími zlatavými. Informace o nakladateli je uvedena v dolní části obálky a malými bílými písmenky. Co se týče názvu i obálky, oba komponenty věrohodně vypovídají o tom, s kým se v knize setkáme a jakou úlohu bude v celém příběhu hrát. Můžete se tedy těšit na strhující, čtivý a velice zábavný příběh.

Příběh se odehrává na počátku 15. století v období, kdy se o trůn zemí Koruny české handrkuje Václav IV. se svým bratrem Zikmundem. Na pozadí poutavého příběhu se řeší problém bezvládí v Čechách a v Uhrách naopak jsou na trůnu rovnou dva panovníci. Co se týče emocí, tak kniha je v tomto ohledu docela bohatá jak na ty negativní, tak i na pozitivní, avšak pozitivních je rozhodně méně. Dílo je plné legračních zápletek, které se rodí v hlavě královského šaška Kotrmelce. Musím říci, že jsem si jej pro jeho schopnost vyřešit každou zapeklitou situaci naprosto oblíbila. Jsou zde však ale i takové postavy, které byste pro jejich neustálé intrikování nejraději vzali a profackovali, aby si uvědomili, ke komu patří. Občas intriky knize přidávají na spádu, ale jsou místa, kde mi intrikování přišlo zbytečné.

Autorův styl psaní mě velice zaujal. K popisu příběhu používal objektivní er-formu, kterou doplnil velkým množstvím dialogů. Co mě na knize velice zaujalo, jsou hlavičky jednotlivých kapitol, ty nejsou číslovány tak, jak jsme na to většinou zvyklí. Jednotlivé kapitoly nesou časový údaj, ale ten je zaznamenán historicky, čehož si moc cením. Kniha tímto způsobem nabývá na věrohodnosti a čtenář může mít pocit, jak kdyby četl dobovou kroniku. Velice si cením, že děj není nikterak překombinovaný a sestává pouze z jedné dějové linie. Kompozičně je dílo také vcelku jednoduché i přesto, že se v něm střetává chronologie, retrospektiva i paralela. Příběh autor vypráví chronologicky tak, jak se odehrál, nezapomíná však na vzpomínky jednotlivých postav. Paralela se pak začne odvíjet ve chvíli, kdy se postavy rozdělí. V tu chvíli se příběh začne odvíjet paralelně, chvilku hledíme na to, co dělá jedna skupinka, za malý okamžik pak nahlížíme osudy další skupinky. Takto se vyprávění odvíjí do té doby, dokud se zase neprolne ve chvíli, kdy se postavy opět ve zdraví sejdou. V knize je mnoho vcelku krátkých kapitol. Příběh se odehrává na pouhých 280 stranách, přitom je plný akce a zajímavých zápletek.

Ač byl středověk těžkou dobou, tak bych si troufla říci, že se autor pokusil dobu odlehčit. Musím poznamenat, že se snaha vyplatila a z doby, která byla dosti surová se autorovi podařilo vytáhnout jen to nejlepší a čtenář si tak užije zajímavé čtení bez nutnosti častého prolívání hektolitrů krve. Místo ní tu však proudem teče víno, na němž si hlavní hrdinové knihy ujíždějí. Tato kniha má v mnoha ohledech šanci stát se bestsellerem a jistě si získá i spoustu čtenářů.

Dalším bodem, jenž bych ráda vypíchla, je grafické zpracování knihy. Po dlouhé době se mi do ruky dostala publikace, jež je doprovozena obrázky. Na počátku každé kapitoly objevíte kresbu, jež plně ilustruje to, co se v následujících řádcích přihodí. Kresby jsou opravdu povedené, a proto si troufnu tvrdit, že potěší každého čtenáře. Co se týče použitého fontu a velikosti písma, jsem spokojená i po této stránce. Písmo je velké a patkové, takže krásně vodí oči po řádcích a rozhodně vás nebudou bolet.

Moje subjektivní hodnocení této knihy je vcelku pozitivní. Četbu jsem si užívala, avšak musím se přiznat, že jsem se občas trošku zarazila. Potíže mi činila použitá terminologie, v některých případech je použito nesprávných výrazů, avšak běžný čtenář tyto zádrhele neobjeví. Kniha mě zaujala a získala si mě svým jednoduchým příběhem. Pozitivně hodnotím také to, že se autor vyhnul jistým klišé a pro napsání knihy si vybral zajímavou historickou zápletku, jež se opravdu přihodila. Myslím si, že vcelku věrohodně byly zachyceny i myšlenky těch, kteří chtěli Václava IV. z jeho vězení vysvobodit. V knize nenajdete moc prostoru pro emotivní požitek. Ze čtení této knihy jsem si odnesla zajímavý čtenářský zážitek. Titul mě zaujal tak, že si ráda přečtu i předchozí díly.

Za zajímavý a nevšední čtenářský zážitek patří autorovi poděkování a dílu krásných 100 % hodnocení a vřelá doporučení. Kniha se úžasně hodí pro každého milovníka české historické literatury. Líbilo se mi, jak se autor zhostil vcelku těžkého tématu a jak celou situaci krásně vyřešil. Osobně jsem si příběh plně užila a věřím tomu, že si jej užijete i vy a že vás styl Pavla Hrdličky dostane také do kolen tak, jako se to stalo v mém případě.

 

Název knihy:                     ÚKOL PRO ŠAŠKA
Pavel Hrdlička - Úkol pro šaškaAutor:                                  Pavel Hrdlička
Žánr:                                   historické romány
Rok vydání:                       2016
Počet stran:                       280
Nakladatelství:                  Knižní klub

EAN:                                   9788024254241
ISBN:                                  978-80-242-5424-1

E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy
                                             Bux

Databáze knih:                 www.DatabazeKnih.cz   

  


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)