Knižní tip: POLDARK – Demelza / Dáma z chatrče (recenze)

Ross Poldark - Demelza / Dáma z chatrčerecenze knihy
Ross Poldark – Demelza / Dáma z chatrče

Ross Poldark se vrátil po ukončení války za nezávislost z Ameriky do rodného Cornwallu, ale stále víc se vzdaluje elegantní a distingované společnosti, z níž vzešel. Po otcově smrti a ztrátě milované ženy se ožení s chudou a zavrhovanou dívkou Demelzou, které se ze soucitu ujal a již zaměstnal ve svém domě jako služebnou.

Tento nerovný sňatek však ještě víc zjitří jeho rozpory s lidmi, jež kdysi považoval za své přátele. Mladičká Demelza ovšem musí svádět ještě tvrdší a bolestnější boj než Ross – snaží se přizpůsobit světu svého muže, jehož oddaně miluje, vzdoruje nevraživosti lidí, kteří jejímu soužití s Rossem nepřejí, a snaží se zajistit své místo na slunci nejen pro sebe, ale i pro jejich dítě, jež přichází na svět. Zároveň stojí při svém manželovi v jeho snaze uvést do pořádku rodový majetek, především měděný důl, a zajistit místním lidem jejich práva, což je v oblasti sužované bídou a propastnými společenskými rozdíly přetěžký úkol. Demelza se s nasazením sil mění za pomoci Rossovy sestřenice Verity ze služebné v paní domu, ale zjišťuje, že překročit hranici mezi společenskými třídami není vůbec snadné. Čeká ji ještě mnoho bouřlivých let, která prověří pevnost jejího vztahu s Rossem, a během nichž se budou muset utkat s nepřítelem odhodlaným způsobit jim hrozivé problémy…

„To mi sice lichotí, ale úplně jsi mě nepřesvědčila. Něco tě vyvedlo z rovnováhy. Polib mě.“
Poslechla ho.
„Teď aspoň vím, že to není rumem,“ poznamenal.

Nikdy mě nepřestane udivovat fakt, že Winston Graham vydal druhou knihu ze série Poldark v roce 1946. Jeho geniální sága předběhla svou dobu. Všech 504 stránek Demelzy jsem přečetla během necelých 48 hodin. Pokud bych měla více času, bylo by to snad ještě dřív. Bylo to 48 hodin, kdy mě autor udivil svou znalostí dané doby a jejích problémů, otevřeností k sexuálním otázkám, ironií a fatální následky tehdejší medicíny (top bylo pumpování žaludku jako lék na záškrt), vkusem pro dámské šaty a šperky, plesem jako z pohádky, silným a syrovým příběhem, krutostí a sílou lásky.

Po přečtení prvního dílu (recenze) jsem věděla, do čeho jdu a že budu pravděpodobně překvapená kvalitou knihy. Moc jsem se na čtení těšila a líbilo se mi, že autor neztrácel čas popisováním postav, míst a událostí již známých z prvního dílu (to nesnáším). Proto doporučuji přečíst i vynikající první díl, abyste se v ději neztráceli.

Při čtení jsem byla neustále napjatá jako struna, protože jsem tušila, že dvanáctidílná sága nemůže obsahovat jen samé dobré příběhy. Pokud by se protagonistům neustále vedlo dobře a svítilo jim slunce na cestu, pravděpodobně by se stali v šesté knize vládci světa, pokud by se k tomu nějaký čtenář vůbec dopracoval, protože takový příběh by byl neskonale nudný a nerealistický.

Ovšem netušila jsem, že autor měl v plánu vyrvat mi srdce z těla, rozdrobit ho na malé kousíčky a ty pak ještě přejet parním válcem – pro jistotu tam i zpátky. V knize jsou cca 3-4 kapitoly, které jsem probrečela. Většinou pláču (když už pláču) velmi distingovaně tak 1,5 stránky, než se oklepu. Ale tentokrát jsem až škytala a posmrkala asi tunu kapesníků. Nebudu vám prozrazovat kdo, co nebo kdy, ale věřte mi, že mě to málem roztrhalo. Winston Graham dokázal být ke svým postavám neuvěřitelně krutý, stejně jako doba samotná. Ale všechno do sebe zapadá a tvoří báječný celek. Alespoň doufám, ještě jsem nečetla další díly.

„Všechno sice zůstalo na svých místech, ale zmizel odtud veškerý život. A všechny životně důležité orgány dolu pozvolna zaplavovala voda – vyplňovala všechny otvory a nory, které v něm vznikly za poslední dvě století.“

V druhém díle jsou tedy z pochopitelných důvodů poněkud více rozvinuty obchodní strategie, průmysl a technické pokroky. Všechno bylo jednoduše a čtivě podané, a já si jenom přeji, abych se k této anglické klasice dostala už na střední škole a mohla pochopit lépe souvislosti v kontextu, jak na sebe všechny události působily, a ne jen se slepě biflovat letopočty a státy v jednotlivých obdobích, které jsme probírali.

Na pozadí hornických nepokojů a problémů v soudobé společnosti i průmyslu (je to jeden začarovaný kruh) se mi před očima odehrály osobní štěstí i tragédie bohatých, prostých i těch nejchudších lidí. Winstom Graham v knize zmínil i události, které hýbaly tehdejším světem – nedávnou americkou válku o nezávislost a počínající velkou francouzskou revoluci.

Díl Demelza se věnuje jak postavám známým z první knihy, tak postavám novým, z nichž jsem si většinu oblíbila. Až na Keren, ta ženská mi neuvěřitelně lezla na nervy, ale stejně jsem ji nedokázala nenávidět. Jak jsem psala výše – velké příběhy malých lidí.

Sociální smýšlení Rosse Poldarka bylo trnem v oku mnohým jeho známým ze stejné společenské vrstvy. Dělalo z něj terč posměchu a bylo příčinou mnoha jeho potíží, ale pro čtenáře se stával stále větším hrdinou a musel jej obdivovat čím dál víc. Stejně tak Demelzu a její pokroky, odvahu, talent a růst v kultivovanou dámu. Chápu, proč se ti dva milují a vydobyli si místo v mém srdci.

Dávám Demelze – dámě z chatrče 100 %, 5 hvězdiček a všechny Bludišťáky, co mám. A jen lituju, že jsem se k Poldarkům nedostala dřív. Myslím, že žije ve stínu anglické poválečné literatury, která se vyrovnává s tragédií druhé světové války. Ve školách by se o něm mělo mluvit více, když už nic, třeba by přivedl pár studentů ke čtení, nebo jim pomohl v písemkách z dějepisu.

 

Winston Graham (1908-2003) se narodil v Manchesteru. Spisovatelem chtěl být už od malička. Sen se mu splnil a vydal téměř 40 knih, z nichž 6 se dočkalo filmového zpracování. Nejznámější adaptaci – Marnie – režíroval Alfred Hitchcock. Podle série Poldark se natočily 2 seriály, které byly uvedeny ve 24 zemích. Seriálové podoby se dočkal i Zapomenutý příběh. Winston Graham byl členem Královské literární společnosti a v roce 1983 mu byl udělen Řád britského impéria. Více na www.winstongraham.org.

 

Název knihy:     Ross Poldark: Demelza – Dáma z chatrče
Ross Poldark - Demelza / Dáma z chatrčeAutor:                  Winston Graham
Překlad:              Ludmila a Tomáš Havlíkovi

Série:                   Poldark
Pořadí v sérii:     2.

Žánr:                    Historické romány | Beletrie

Nakladatelství:  BARONET

Rok vydání:       2016
Počet stran:       540

ISBN:                  978-80-269-0325-3
EAN:                   9788026903253

Vazba:                Vázáno
Formát:               125 x 200 mm

E-shop:              kniha       https://Baronet.cz
                             e-kniha   www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Ukázka z knihy: zde 


Nakladatelství Baronet a. s.Nakladatelství Baronet a. s.
již od roku 1993 předkládá svým čtenářům bohatý ediční záběr – každým rokem vydává kolem 80 nových titulů, do dnešního dne je to již více než 2000 knih. Významný podíl na edičním profilu nakladatelství tvoří romány určené zejména pro něžné pohlaví, ale vydává knížky ze všech žánrových oblastí – od historického románu přes science fiction a fantasy až po militaria, detektivky i literaturu faktu. Tak, aby si v jeho edičním plánu mohl každý čtenář vybrat svou knihu.

Knihy Baronetu byste měli dostat ve všech knihkupectvích a všechny tituly, jež jsou dosud na skladě, najdete na webových stránkách www.baronet.cz.
 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)