Já viděl divoký slony, běželi soumrakem…

Čas odejít

Jarek Nohavica snad odpustí parafrázi jedné jeho písničky, ale obálka románu Čas odejít od Jodi Picoultové mě k tomu přímo vybízela. Sloni, zapadající slunce a všechno to pozoruje malá holčička…

I ten příběh je prodchnutý jakousi mystickou silou, něčím primordiálním, něčím, co na planetě Zemi bylo dlouho před příchodem člověka a bude to tady i dlouho po něm. Je to snad mateřská láska? Pouto k rodině? Duchové? Věda nemá odpověď na všechno…

„Devadesát osm procent vědy se dá nějak změřit. Můžete bádat do naprostého vyčerpání, můžete počítat pořád dokola. Ale nikdy nedokážete vysvětlit, co slony nutí nechat na hrobě svého nejlepšího přítele oblíbenou pneumatiku nebo co matku přinutí nakonec odejít od těla svého mrtvého mláděte. To jsou ta dvě procenta vědy, které nelze nijak změřit ani vysvětlit. Ale to neznamená, že by neexistovala.“

Čas odejít je hodně zvláštní kniha. I když jste už od Picoultové něco četli, myslím, že vás překvapí. Autorka si zde hodně pohrává s tématikou nadpřirozena, duchovna, mystična a nevysvětlitelných jevů.

Zaujala mě ale jedna podobnost s Vypravěčkou (možná je to proto, že jsem Vypravěčku četl celkem nedávno): jak v Čase odejít, tak ve Vypravěčce, je vykresleno přátelství mladší ženy se starším mužem. Ve Vypravěčce to je zhyzděná Sage a devadesátiletý stařeček Josef. Čas odejít ukazuje třináctiletou Jennu, která si najme Virgila, alkoholika ve středním věku, aby jí pomohl najít matku. Právě rozhovory mezi takto odlišnými postavami Picoultová podle mě zvládá na jedničku, snad i proto do svých knih zařazuje natolik pestrou směsici charakterů.

Čas odejít představuje kromě třináctileté Jenny a alkoholika Virgila také odbornici na slony Alici Metcalfovou (je to Jennina matka, která před deseti lety záhadně zmizela) a extravagantní jasnovidku Serenity, která má o svém daru značné pochybnosti, protože zatímco dříve si díky němu přicházela na neskutečné částky, teď jen tak tak přežívá z desetidolarovek zoufalých duší, které chtějí slyšet, že budou žít šťastně a spokojeně až do smrti.

A když už jsme u smrti… I to je jedno z nejdůležitějších témat Času odejít. Nejenže Jenna pátrá po své zmizelé – a dost možná mrtvé matce, ale jsou zde i krásné pasáže o životě a umírání slonů, o vztazích ve sloním stádu a o sloních pohřebních rituálech. Člověk si najednou uvědomí, že smrt není zlomová pouze pro lidi, ale že ji vnímají i němé tváře.

Ve svých recenzích nikdy nepíšu spoilery a ani tentokrát se nemusíte bát, ale jestli se do této knihy pustíte, můžete se těšit na opravdu nečekaný zvrat na konci. To je ovšem jen takový bonus. Myslím, že mě Picoultová dostala už tím, jak dopodrobna si vyrešeršovala všechny ty informace o slonech.

V příštích dvou měsících mě najdete v Africe!

 

Anotace knihy:

Jenna se nikdy nevzdala naděje, že jednou najde svoji mámu Alici. Ta totiž zmizela, když její kolegyni v rezervaci udupal slon. Anebo to bylo celé jinak?
Alice studovala chování slonů v Africe, když však poznala Jennina otce, vrátila se s ním do Ameriky, kde společně vedli sloní rezervaci. A jednoho dne, když zemřela za záhadných okolností jejich kolegyně, Alice zmizela. Jenna byla tehdy ještě maličká, přesto celé ty roky touží matku najít. Nevěří totiž, že by ji jenom tak opustila. Jde za vědmou, najme si soukromého detektiva, zkouší cokoliv, jen aby celé záhadě přišla na kloub. Někdy se však i zdánlivě jasné odpovědi mohou docela zamotat a svět nemusí být takový, jaký se zdá.

 

Jodi Picoultová (USA, * 1966) získala titul v oboru tvůrčího psaní na Princeton a magisterský titul v oboru vzdělání na Harvardu. Žije v New Hampshire se svým manželem a třemi dětmi. V jednom z rozhovorů prohlásila, že ráda zpracovává náročná témata, která je možno nahlížet z různých stran a která vzbuzují ve čtenářích mnoho otázek. 

 

Název knihy:                     ČAS ODEJÍT
Autorka:                              Jodi Picoult

Žánr:                                    světová literatura, romány
Rok vydání:                        2015/08, 1. vydání 2014
Počet stran:                        456
Nakladatelství:                   IKAR

Formát:                                154 × 235, pevná
EAN:                                    9788024928340
ISBN:                                   978-80-249-2834-0
E-shop:                                http://www.bux.cz/knihy

 

IKARIkar je orientován především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.