Jak se ježek Toník (ne)chystal na zimu

recenze knihy Mlsný ježek Toník

„Ježci sice moc dobře nevidí, zato mají výborný sluch a citlivý nos, kterým vyčenichají svou oblíbenou kořist, jako jsou žížaly, pavouci, šneci nebo brouci.“

Útlá knížka o malém ježečkovi Toníkovi v sobě ukrývá nejen krásný poučný příběh, ale i informace o ježčím životě.

Ježek Toník je pěkně mlsný, nechce jíst nic jiného než jahody, jenže ty rostou jen v červnu. Rodiče si s ním už nevědí rady, je třeba, aby se začal chystat na zimu, jenže žádné ježčí jídlo pro něj není dost dobré. Co se stane, když nebude mít ježeček dostatečně plné bříško? Jak přečká zimu? To se dozvíte v knize, která v sobě nese určité poselství pro děti, které jsou stejně mlsné jako Toník.

Z knihy jsem nadšená, je jedním slovem skvělá. Již první dojem, který nabudeme z krásné obálky, není klamný. Knihu doprovázejí nádherné ilustrace samotné autorky. Po otevření knihy vás čeká přední předsádka, která není bílá, jak to bývá ve většině knih, ale autorka ji využila k seznámení dětí s ježkem. Dozvíme se, kde žijí, jak žijí, jak vypadají a které smysly nejvíce využívají.

„Na okraji lesa rostou jahody. Jsou sladké a plné šťávy. Ježek Toník je z nich nadšený: „Jahody, hm, to je něco! Pro mě neexistuje nic jiného!“ Jenže jahody dozrávají jenom na začátku léta.“

Mlsný ježek Toník (Fortuna Libri) recenze knihyPak následuje samotný příběh o ježku Toníkovi, který je napsán tak, aby mu porozuměli i naši nejmenší. Příběh skrývá poučení pro všechny vybíravé děti, a i v této knize platí, že v nouzi poznáš přítele.

Na zadní předsádce na vás opět čekají další informace ze života ježků, jak vypadá jejich denní rytmus, co jedí, co dělat, když najdete ježka, čím ho krmit, co ježek potřebuje, aby přečkal zimu a jak vypadá vhodný úkryt pro jeho přezimování.

Kniha je určena především těm nejmenším dětem od dvou let výše, ale přinese poučení i starším dětem, ale i rodičům. Například jsem netušila, že ježka můžeme krmit kočičími granulemi a že existuje minimální váha, kterou ježek potřebuje, aby přezimoval.

Knihu jsem před spaním četla čtyřleté dceři a velmi se jí líbila, jako každé dítě, má ráda ilustrace, a ty jsou v této knize milé, přívětivé a najdete je na každé stránce. Je to ta správná kniha ke čtení před spaním.

„Najednou se před Toníkem objevila veverka. „Proč nespíš zimním spánkem jako ostatní ježci?” zeptala se ho.“

Knihu bych doporučila malým zvídavým nezbedům, kteří mají rádi příběhy o zvířátkách.

Moje hodnocení je 100 %.

 

Název knihy Mlsný ježek Toník
AutorAndrea Reitmeyerová
Žánrpohádky, pro nejmenší
  
Nakladatelství Fortuna Libri
Rok vydání2019
Počet stran32
ISBN978-80-7546-231-2
  
Nákup knihy www.fortunalibri.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fortuna Libri

Od roku 1992, kdy nakladatelství vzniklo, vydáváme populárně-naučnou literaturu se širokým tematickým záběrem, dětské knihy, ženské a historické romány. Výrazným rysem naší knižní produkce je trvalá přítomnost historické tématiky v mnoha podobách a souvislostech. Poutavé příběhy našich knih určené dětem v sobě skrývají nenásilné poučení, jiné knížky čerpají především ze světové pokladnice pohádek. Nakladatelství Fortuna Libri působí jak na českém, tak na slovenském trhu.

www.fortunalibri.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)