Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Jak veverka našla odvahu

recenze knihy Ustrašená veverka Barborka

„Veverka je mistrem světa ve šplhu. Svými dlouhými zakřivenými drápky se pevně udrží na kmenech stromů nebo i stěnách domů. Zpět pak šplhá hlavou dolů.“

Možná jste při podzimních procházkách v lese narazili na tvorečka, který skákal ze stromu na strom, anebo na zemi hledal oříšky či houby. Nebyl to nikdo jiný než veverka, která sháněla zásoby na zimu. A tomuto mrštnému stvoření věnovala Andrea Reitmeyerová knihu pro naše nejmenší. Možná jste se s autorčinou tvorbou setkali již v knize Mlsný ježek Toník (recenze), a pokud ne, tak vám knihu o malém ježečkovi velmi doporučuji.

Je jaro a ve veverčině pelíšku se narodila čtyři mláďátka, a tak má veverka napilno. Brzy už malí veverčáci dovádějí v korunách stromů a vydávají se na dobrodružné výpravy. Jen veverka Barborka pořád čeká v hnízdě, chybí jí odvaha, aby udělala první skok. Má strach a z vyprávění sourozenců se její strach jen prohlubuje. Kdo nakonec ustrašené veverce dodá odvahu? Uložte děti do postýlky a přečtěte jim tuto krásnou dětskou knihu a dozvíte se odpověď.

Ustrašená veverka BarborkaAutorka a zároveň ilustrátorka opět přichází s poučným příběhem pro nejmenší děti, který dokreslují nádherné a milé ilustrace. Příběh by měl dětem dodat odvahu, ukázat jim, jak je důležité se odhodlat a udělat první krok a jak je pak vše již snadné.

„V prohlubině spí malé mlsné čumáčky. Veverka se stala maminkou! Starostlivě opečovává a hýčká svoji první, druhou, třetí i čtvrtou veveřičku! Veveřičky jsou ještě moc malé a hodně spí. Ale brzy už opustí hnízdo, aby poznávaly velký, rozlehlý les.“

Po otevření knihy na přední předsádce najdeme informace ze života veverek. Dozvíme se, kde se na světě vyskytují, jak jsou velké, kolika let se dožívají, jak vypadají, jak fungují jejich smysly a jak jsou obratné.

Pak následuje vlastní příběh a na zadní předsádce se dozvíme informace o mláďatech, jak by měl vypadat domeček pro veverky, který jim můžeme vyrobit, a také se dočteme, čím se veverky živí.

Kniha je napsána srozumitelně, takže příběhu porozumí děti od dvou let, kterým se jistě budou líbit i ilustrace. Starší děti najdou v knize poučné informace ze života veverek, některé možná překvapí i dospělého. Věděli jste například, že veverka cítí i oříšky, které jsou schované až 30 centimetrů pod zemí?

„Ale jedna veverka má přece jenom strach a myslí si: „Les musí být strašidelné a nebezpečné místo.“ Barborka si prostě nevěří.“

Knihu bych doporučila malým dětem, které sbírají odvahu, aby udělali první krok, ať už se učí jezdit na kole nebo třeba plavat, ale i těm, které se ničeho nebojí a mají odvahy na rozdávání.

Moje hodnocení je 99 %.

 

 

Název knihy Ustrašená veverka Barborka
AutorAndrea Reitmeyerová
Žánrpohádky, pro nejmenší
  
Nakladatelství Fortuna Libri
Rok vydání2019
Počet stran32
ISBN978-80-7546-232-9
  
Nákup knihy www.fortunalibri.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fortuna Libri

Od roku 1992, kdy nakladatelství vzniklo, vydáváme populárně-naučnou literaturu se širokým tematickým záběrem, dětské knihy, ženské a historické romány. Výrazným rysem naší knižní produkce je trvalá přítomnost historické tématiky v mnoha podobách a souvislostech. Poutavé příběhy našich knih určené dětem v sobě skrývají nenásilné poučení, jiné knížky čerpají především ze světové pokladnice pohádek. Nakladatelství Fortuna Libri působí jak na českém, tak na slovenském trhu.

www.fortunalibri.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)