Jako veš v kožichu

Marie Reifová stvořila ve svých detektivních románech svéráznou učitelku výtvarné výchovy Josefínu Divíškovou, která právem nese přezdívku česká slečna Marplová. Českých detektivních románů s příhodami Josefíny a její rodiny vyšlo šest, dále vyšly dvě krátké e-bookové novely. Četla jsem je všechny, do Josefiny jsem se zamilovala hned v prvním díle.

Josefína se po rozvodu přestěhuje k sestře a její rodině z Prahy do svého rodiště, Českého Brodu. Zdánlivou idylu poklidného města vždy naruší nějaké spletité výtržnictví, v horším případě vražda. Josefína je ale vždy odhodlaná, a i přes protesty policie se plete do vyšetřování. Obzvláště, pokud je na blízku sympatický a sexy inspektor Tomáš Tvrdík. Jinak tomu není ani v tomto díle.

Jako veš v kožichu - recenzeVánoce. Nejkrásnější část roku. Trhy se prohýbají pod tíhou svařáků, na ulicích se hrají koledy. A přesto se někdo snaží znepříjemnit život starostce města, kterou je Josefínina sestra Miroslava Dostálová. K všeobecné idyle se snaží přispět ochotnický divadelní soubor Kolík, který pro veřejnost chystá novou divadelní hru. Ovšem přímo pod prkny jeviště byl zavražděn člen amatérského souboru. Další nekrátko po něm. Jak spolu souvisí záškodnictví na radnici a vraždy v divadle? A co s tím vším má společného starý a zchátralý divadelní dům?

Na všechny tyto otázky k velké nelibosti policie a komisaře Tvrdíka se snaží najít Josefína odpovědi. Do celé záležitosti navíc vstupuje protivná a nepřejícná Tvrdíkova teta Václava, které byste nejraději od začátku příběhu zakroutili krkem. Každý čtenář (a i strážmistr Švec a komisař Tvrdík) musí uznat, že Josefína ve vyšetřování případů postupuje systematicky a s důvtipem. Je chytrá, nebojácná a správně drzá. Proto se kniha čte jedním dechem.

Nikdy si od mužů nenech líbit víc, než uneseš, drahoušku, kladla jí babička na srdce zvlášť důrazně. Oni si tím vyléčí mindráky způsobené vlastní nedostatečností, najdou si milenku a ty budeš za puťku, co jim vyvařuje guláše a špinavý trenky. Josefína se touto radou svědomitě řídila; guláše nevařila vůbec, nepratelné skvrny ignorovala a milenku bývalému muži spakovala jako příruční zavazadlo s přáním dlouhého a plodného života.

Nečekejte žádnou hlubokou filozofii. Stále se jedná o vtipnou oddechovou detektivku, která svými stránkami pobaví rozhodně zejména všechny slečny a paní. Budete Josefíně fandit. V řádcích je cítit i vášeň mezi ní a Tomášem Tvrdíkem. Bude vás příběh nutit číst dál, abyste se dozvěděli, jak to se všemi vlastně dopadne.

Díly na sebe navazují volně, nemusíte je ale číst postupně, abyste rozuměli aktuálnímu vývinu situací v životě Josefíny. Nicméně věřím, že po přečtení některé z knížek Marie Reifové sáhnete po další.

 

Název knihy Jako veš v kožichu
AutorMarie Rejfová
ŽánrDetektivní román
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2022
Počet stran224
ISBN978-80-7588-351-3
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.