Právě vychází KLIKAŘ BENY, audioverze románu nominovaného na cenu Magnesia litera 2022

Ušmudlaný, rozpadající se svět dělnických kolonií, hospod a sběrných surovin 80. let minulého století a k tomu jeden mladík, co se s přáteli pokouší protloukat světem, jak to za režimu jde. Román SIMONY BOHATÉ, který i v marasmu takzvané „normalizace“ dokázal pro hrdinu objevit krásu života, byl nominován na cenu Magnesia Litera 2022 v kategorii próza. Nyní KLIKAŘ BENY ve vydavatelství OneHotBook vychází i jako audiokniha s hlasem Jana Zadražila.
 
Beny utekl z domova před násilnickým otcem a přespává v pražských Vysočanech ve sběrně surovin. Potřebuje se vyvléknout z vojenské základní služby, vydělat trochu peněz, najít si práci a bydlení a především čas, aby se mohl věnovat své jediné vášni – fotografování. A tak i s celou ČKD předstírá práci, která prý podle marxistů polidšťuje, a zároveň fotografuje vše, co vidí v továrních provozech i v dělnické kolonii čekající na demolici. Tenhle klikař s prstem na spoušti není Hrabalův pábitel zavlečený v rámci třídního boje do výroby, a přece stejně šťavnatě promlouvá jménem těch, kdo nezahořkli.

Simona Bohatá v knize oživuje Vysočany, Libeň i Žižkov v nelehkých časem socialismu a ukazuje v knize důležitost laskavosti i v nelaskavé době. „V Benyho příbězích se mísí štěstí se samotou, smutek s radostí, prázdné kapsy a nulová šance cokoliv změnit s nadějí, že by to přece jen mohlo někdy klapnout,“ říká autorka.

Klikař BenyTo, co se možná dnes zdá banálně jednoduché, představovalo za reálného socialismu raných 80. let dobrodružství na hraně, či spíše za hranou zákona. Svého hrdinu proto Bohatá vybavila notnou dávkou štěstí. „Kliku tutově měl,“ připouští, „ale především, co se vojny týče, byl skvěle připraven. Scéna s odvodovou komisí je stejně jako jeho žebrání o správné razítko ve špitále holá pravda.

Není jednoduché za totáče odejít z domu se spacákem a fotokomorou,“ dodává spisovatelka. „Není nic úžasného na vstávání ve čtyři ráno a poměřování se s vrstevníky sedícími na prachovém polštáři pečující rodiny. Jenže Beny je umanutý. A jestli jsem mu přece jen dopřála kliku pro totáč netypickou, byl to byt. I když i ten byl vykoupen velkým smutkem – a bolest s tím spojená hrdinu provází pořád.

Že je Beny sympaťák až do morku kostí, potvrzuje i herec Jan Zadražil, který se četby ujal. „Beny je skutečně postava, které chcete držet palce,“ přitakává. „Už proto, že jsme obdobím dospívání, které já osobně považuji za vůbec nejobtížnější, prošli v životě nutně všichni. Kdo si jako bonus přidal okolnost šedého, násilného, ubíjejícího socialismu nalajnovaného ke zdánlivé nekonečnosti (a nikdy jinak), ten se do příběhu pochopitelně ponoří snáz.

Audiokniha vznikla ve vydavatelství OneHotBook pod režijním vedením Hynka Pekárka, s nímž Jan Zadražil spolupracoval například už na četbě série Zeměplocha Terryho Pratchetta. Herec, kterého mohou diváci znát třeba jako kapitána kpt. Jaroslava Čermáka z aktuálního seriálu Specialisté, na románu oceňuje především „možnost uvidět jednu situaci z pohledů více jejích účastníků, a užít si tak vícevrstevnatost okamžiku. Kniha se četla se jedním dechem,“ dodává. „Tenhle pocit jsem se snažil otisknout i do její interpretace.“ A jaký part si nakonec užil nejvíc? „Růžina otce,“ uzavírá Zadražil. „To víte, záporáci se vždycky dělají nejlíp. Ale víc neprozradím, však si to poslechněte sami.

 

Simona Bohatá (1965)

Dětství v šedi normalizačního Žižkova a Strašnic ji autorsky ovlivnilo stejnou měrou jako pražská hudební a divadelní scéna 80. let. Po maturitě na SEŠ byla přijata na Ježkovu konzervatoř, obor text a scénář, ale studium nedokončila. Pracovala mj. v Národní knihovně. Zprvu psala „do šuplíku“ prozaické i písňové texty o plaché kráse dospívání v podmínkách periferie, kde je vnímavá duše v nesprávný čas vržena na nesprávné místo, avšak do mnohem větší nudy než pubertální šakalové z Dejvic Petra Šabacha. Je to patrné už z autorčina debutového „románu o přítomné minulosti“ Máňa a my druzí (2017), zasazeného do Starých Strašnic. Ironický náhled na režimní ústrky v ikonické atmosféře dolního Žižkova orámoval novelu Všichni sou trapní (2019), na jejíž postavy navazuje i její dosud nejúspěšnější próza Klikař Beny (2021), nominovaná na Magnesii Literu. Spisovatelka nyní žije v jižních Čechách, kde provozuje designérskou dílnu, a do rodiště se vrací pouze za přáteli a kulturou.

Jan Zadražil (1975)

Absolvent Státní konzervatoře v Praze působil v řadě metropolitních i mimopražských divadel (Divadlo na Vinohradech, Švandovo divadlo, Divadlo pod Palmovkou, F. X. Šaldy v Liberci, Jihočeské divadlo ad.) a hostuje rovněž na dalších scénách (Company.cz, Veselé skoky, Husa na provázku, Viola aj.). Účinkoval v celovečerních snímcích (Nepodepsaný knoflík, Proměny, Zemský ráj to napohled, Labyrint, Přijde letos Ježíšek?) a také v TV seriálech (Zdivočelá země, Znamení koně, Velmi křehké vztahy, Místo zločinu Plzeň, Specialisté). Hraje na kytaru v kapele Moje řeč.

 
Název audioknihy Klikař Beny
AutorSimona Bohatá
InterpretiJan Zadražil
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka9 hodin a 32 minut
EAN8594169484693
  
Nákup audioknihywww.onehotbook.cz
 
 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.