Dobrodružné vyprávění plné fantazie od autora Nekonečného příběhu

Po kultovním Nekonečném příběhu německého spisovatele Michaela Endeho vychází česky jako audiokniha také jeho další známá pohádka JIM KNOFLÍK, LUKÁŠ A LOKOMOTIVA EMA a samozřejmě opět v podání Jana Vlasáka. Podle příběhu byl letos rovněž natočen stejnojmenný film v režii Dennise Gansela. „Pro mě osobně jsou Endeho audioknihy úsměvnou vzpomínkou na dětství, při poslechu navíc velice živou. Miloval jsem Nekonečný příběh, báječně vymyšlené postavy a neustálé jemné balancování mezi dobrem a tím druhým, jen přes drobný plůtek blízkým sousedem číhajícím v každém z nás. Svět Jima Knoflíka si s říší Fantazie v ničem nezadá, je ale subtilnější a jemnější, překypující skvělými nápady, množstvím legračních figurek a rozverných absurdit. A co teprve propojení s vypravěčem formátu Jana Vlasáka? Ten pohádkovým příběhem žije, supí a hučí, švitoří a kaboní se, střídá fistulku s basem a ve vší té intenzivní ,vehemenci‘ stále hladí uši posluchačů nesmírně milým vyprávěním,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A doplnil: „A protože ve OneHotBook na Endeho zkrátka nedáme dopustit, v příštím roce dětská ouška potěší audiokniha Děvčátko Momo a ukradený čas.“

Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva EmaNahrávka vychází v originálně zpracovaném balení, jehož obrazovou část vytvořil přímo pro audioknižní verzi český ilustrátor Přemek Ponáhlý, který za své výtvarné pojetí Nekonečného příběhu obdržel cenu Audiokniha roku 2017 v kategorii Nejlepší obal. 

Jim Knoflík je obyčejný kluk, jemuž se dějí neobyčejné věci. Do ostrovního královstvíčka Jasmánie, jemuž vládne král Alfons Třičtvrtěnadvanáct, se dostal v poštovním balíku ještě jako miminko.  Jeho nejlepším kamarádem je strojvůdce Lukáš, hrdý majitel parní lokomotivy Emy. Když se tahle nerozlučná trojice jednoho dne rozhodne vydat do světa, změní se jejich cesta ve velké dobrodružství. Po příjezdu do Mandaly totiž zjistí, že byla unesena císařova dcera, a nešťastný panovník je požádá o pomoc při její záchraně. Stopy ztracené princezny je vedou pohořím Koruna světa, Údolím soumraku a skalní branou Ústa smrti až do dračího města Žalmánie. Tím ale jejích podivuhodné pátrání zdaleka nekončí, neboť na ně čeká množství zkoušek, nebezpečných překážek i tajuplných hádanek…

„Na vyprávění je naprosto jasně vidět, že je od stejného autora jako Nekonečný příběh. Spojuje je křehkost a Endeho znalost dětské duše a obrovská fantazie. A potom jeho schopnost vyprávět příběhy. Dokáže vymýšlet neuvěřitelné dějové zápletky, motivy a situace. Absolutně všechno pro mě bylo překvapivé, zase úplně nové,“ líčí Jan Vlasák, který se po loňském Nekonečném příběhu letos ujal i četby audioknihy Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema. A popisuje, které figurky ho nejvíc potrápily a které nejvíc bavily: „Trochu jsem si to sám zkomplikoval tím, že jsem dvě postavičky načítal tenkým hláskem: a sice princezničku Li Si i malého hlavního hrdinu Jima Knoflíka. Pak tam byl ještě majordomus čínského císaře – takový droboulinký, titěrný človíček, u něhož také dávalo smysl ho mluvit tenkým hláskem. Takže pak jsem mezi těmi projevy musel nějak jemně lavírovat. Zábavní jsou draci – třeba ten, který nejprve hodně soptí, ale pak ho zkrotí šílená učitelka paní Tesáková, takže pak se dá využívat a poslouchá. To je až dojemné.“ Na obou „endeovkách“ opět spolupracoval se stejným režisérem, s nímž už je sehraný třeba i z dospěláckých audioknih jako Soumrak dne nebo Muž jménem Ove. „S Michalem Burešem se pracuje skvěle, protože mi nechává absolutní volnost, akorát když začnu blbnout nebo se někde ztrácím, tak mě upozorní a řekne mi: ,Tady se probuď.‘ Blbnout znamená, když mi třeba uniká obsah. Když je člověk unavený, může se stát, že odletí do kalných vod, jenže je třeba, aby se pořád držel tak pět centimetrů nad hladinou, protože příběh musí bublat,“ vysvětluje herec.

Nahrávku doprovází původní hudba, komponovaná pro klasické nástroje v mixu podpořeném hukotem provozu parní mašiny. Hlavní téma rozvíjí mohutný smyčcový základ pohádkové melodie, okořeněné vysokými tóny xylofonu. Ke zvýšenému tempu zavelí rozezpívaný klarinet, který vesele přebírá řídicí páky lokomotivy, nebojácně přikládá pod kotel a rozpumpovává bafající dechy až k hutné supící harmonii, vrcholící frenetickým svistotem metliček o perkuse.

Audiokniha v režii Michala Bureše vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 279 Kč i jako CD mp3 za 299 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

 

 

Michael Ende (1929–1995)

V nadějné atmosféře poválečného Německa, kdy zažívalo nesmírný rozmach divadlo, vystudoval Michael Ende hereckou školu, ale více než hraní se věnoval psaní divadelních her. Od těch byl pak už jen krůček k delším textům, ve kterých rozehrával surrealistické vidění světa, kombinoval realitu s fantazií a díky nimž se proslavil. Jeho první rukopis odmítlo deset nakladatelů, než v roce 1960 vyšel pod názvem Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema, jehož filmovou adaptaci natočil v roce 2018 Dennis Gansel. Za knihu Děvčátko Momo a ukradený čas (1973) získal evropskou cenu za dětskou literaturu, ale největší úspěch mu bezesporu přinesl Nekonečný příběh (1979). Ten byl v roce 1985 zfilmován (následovalo i několik pokračování), ale autor se od tohoto zpracování distancoval.

 

Jan Vlasák (* 1943)

Vystudoval brněnskou JAMU a následně se stal členem souboru divadla v Uherském Hradišti. Prošel mnoha scénami (Divadlo Petra Bezruče, Státní divadlo, Divadlo E. F. Buriana, Státní divadlo v Brně, Realistické divadlo, Rokoko i Národní divadlo), v současné době je členem souboru Městských divadel pražských. Účinkoval v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové, PF 77, Hodina tance a lásky, Cesty domů, Cirkus Bukowsky, První republika, Svět pod hlavou), ale rovněž filmů (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Báthory), příležitostně spolupracuje se zahraničními produkcemi (snímky Duna, Hostel), mnoho let exceluje v rozhlase a v dabingu. Dále účinkuje v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Atlas mraků (2013), Mycelium I–IV (2014–2017), Muž jménem Ove (2014, Absolutní vítěz ceny Audiokniha roku 2014), Porodní bába (2016), Maigret 1–5 (2016–2018), Praha noir (2016), Knihy džunglí (2017), Pohádky k neuvěření (2017), Nekonečný příběh (2017), Terror (2018).

 

Název audioknihy Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema
AutorMichael Ende
InterpretiJan Vlasák
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka6 hodin 47 minut
EAN8594169482163
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.