Sobota, 27.7.2024
Volný časZdraví a životní styl

Jóga, neboli stav mysli

Marek Petráček, foto z plakátu akce Padma studiaJógou k sebepoznání aneb Ashtanga vinyasa jóga s Markem Petráčkem 30. června 2013 od 8:30 do 11:30, Chrudim – pohybové studio Padma.

Neklid, uspěchané životní tempo, obtížnost soustředit se či nesoulad až přecenění vlastních schopností nás mohou negativně ovlivnit na tak zajímavé cestě jakou je život sám. Pokud vás již unavuje spěch, opomíjení krásy okamžiku nebo dokonce ochuzování sebe samých, zkuste se na chvíli zastavit, pozorovat sebe a okolí a možná si všimnete i pohybového studia, které nese název Padma a nachází se v Chrudimi ve Fibichově ulici naproti lékárně. Možná vás zaujme svou nabídkou lekcí různých stylů jógy. Oslovuje-li vás spíše meditace nebo spíše přednášky, praktické semináře nebo dokonce orientální tance, jistě si přijdete na své.

V případě jógy se vlastně jedná o stav mysli. „Zastavení pohybu mysli“, jak popisuje první příručka o józe, sepsaná před 2,5 tisíci lety autorem Patandžálím pod názvem Jógasútra, je ve své podstatě nehmotný cíl, k jehož dosažení pomáhá zaměření pozornosti na hmotný objekt, jímž je naše tělo, jehož prostřednictvím zaujímáme pozice. Díky němu hledáme vlastní limity, respektujeme vlastní hranice, které postupně rozšiřujeme, hledáme i snazší cesty k dosažení pozic v případě, že nás tělo limituje. Snad i proto není nikdy pozdě se jógou zabývat a jejím prostřednictvím se tak navracet k sobě samým a nacházet uvolnění, harmonii, celistvost či soběstačnost.

Při dodržení základních pravidel není třeba se jógy bát. Na počátku její praxe je třeba si uvědomit, jaké máme limity v podobě různých omezení (může se i stát, že limity nalezneme v průběhu praxe), vyhledat zkušeného lektora a začít. Prvotními jsou při praktikování jógy koncentrace na pohled i dech, který by měl být pomalý, pravidelný, lehký a plynulý. K dosažení pozice je nutno využívat pomalých a cílených pohybů a následně držení těla zkontrolovat. V pozici se zpravidla setrvává několik dechových cyklů, kdy postupně dochází k uvolňování napětí a pozorování dechu. Pozice se opouští taktéž pomalu, rozvážně a cíleně opět ve spojení s dechem. Při asymetrických pozicích je výdrž na každé straně stejně dlouhá. Pro rozvinutí účinků pozic je využívána relaxace. Užitek přichází v podobě spojení fyzické, duševní nebo i duchovní stránky jednotlivce. Tělo se stává pohyblivější prostřednictvím pozic navracejících rovnováhu a sílu. Uvolňováním fyzického těla, kam zahrnujeme svaly, kosti, vazy i vnitřní orgány, vytváří pozice vitální sílu tajemných energií těla.

Interiér Padma studia, foto: archiv Padma studiaJóga symbolizuje jednotu, z níž vyhánějí větve jednotlivé typy jógy. V Chrudimi se můžete setkat nejčastěji s hathajógou, která k vnitřnímu zkoumání využívá těla jako prostředníka s využitím pozic, symbolických gest, kontroly dechu či očistných technik. Další neméně zajímavou větví jógy, kterou si můžete přímo v Padma studiu vyzkoušet je také dynamická forma ashtanga vinyasa jóga. Jedná se o systém propojení dechu a pohybu v kombinaci s okruhem plynule na sebe navazujících pozic, v nichž se většinou setrvává po dobu pěti dechů.

S ashtanga vinyasa jógou se můžete blíže seznámit v Padma studiu prostřednictvím úvodních lekcí v časovém rozsahu 90 minut na základě rezervace. Zaujme-li vás tento styl blíže, je možné navštívit v Padma studiu v neděli 30. června workshop nazvaný „Ashtanga vinyasa jóga s Markem Petráčkem od 8:30 do 11:30 hodin (cena je 250 Kč). Program bude sestávat z rozboru vybraných pozic, po němž bude následovat praxe. Rezervace míst a platba předem je nutná. Zájemci tak mohou učinit jak prostřednictvím emailu info@padmastudio.cz, tak i mobilního telefonu: 774 955 798.

Více informací na www.padmastudio.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.