Johana z Rožmitálu – Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad

recenze knihy Johana z Rožmitálu – Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad

Píše se rok 1450 a Johana si užívá bezstarostné mládí u svého o pět let staršího bratra Jaroslava Lva na Rožmitálu. Ale bratr Jaroslav s ní má své velké plány a rád by ji viděl jako příští manželku po boku ovdovělého zemského správce Jiřího z Poděbrad. Johana je skutečně krásná žena, má tmavé a jiskrné oči, které upoutají každého, s kým se setká, nelze se tedy divit, že i Jiří Z Poděbrad je touto ženou okouzlen. Kromě pěkného vzhledu je i chytrá a vzdělaná a takové spojení nebývá u žen pravidlem. Jiří hledá chytrou a vzdělanou ženu, která by dokázala spojit kališníky s katolíky a která by byla dobrou manželkou a dětem, které zůstaly po jeho první ženě Kunhutě, obětavou matkou. A právě takovou ženu nachází v Johaně. Jiří je zemským správcem v Českém království do té doby, než se bude moci ujmout vlády král Ladislav Pohrobek. Po nenadále smrti Ladislava je Jiří českým sněmem zvolen za českého krále a posléze v Brně za přítomnosti olomouckého biskupa Tase z Boskovic i moravským markrabětem. Jiří z Poděbrad je nucen vést spory s papežem kvůli své kališnické víře i války s Matyášem Korvínem a právě Johana mu vždy věrně stojí po boku a dodává mu potřebnou sílu.

Román Johana z Rožmitálu je skvěle napsaný román, který vám osvětlí nebo připomene kus české historie velmi stravitelnou formou. Čtivý příběh vás vtáhne do děje, a ačkoli je v něm popsáno spoustu politikaření tehdejší doby, přesto se celá kniha čte velmi lehce díky psané formě, která je jednoduchým, přijatelným způsobem podána.

Johana si okamžitě získá vaše sympatie a vy díky ní poznáte život s Jiřím z Poděbrad ze všech možných úhlů pohledu. Jiří z Poděbrad pokládal Johanu, vedle Jaroslava Lva a Kostky z Postupic, za svou nejbližší poradkyni a svěřoval se jí i se svými nejtajnějšími myšlenkami. Oceňoval její bystrou mysl, cit pro diplomacii, schopnost jednat s lidmi, urovnávat spory, a tak se mu mnohdy stávala prostředníkem, který mu měl zjednat přístup tam, kde se to jemu nedařilo.

Milým bonusem celého příběhu je pro fanoušky portálu Chrudimka.cz zmínka o městu Chrudim, která potěší všechny hrdé patrioty tohoto východočeského města.

Johana z Rožmitálu - obal knihy„Nejvíce na ni zapůsobila návštěva Chrudimi. Tam ji kromě vítání, oslav a hostin zavedli taky do špitálu pro chudé. Ve velkém sále tu leželi na postelích většinou staří lidé, někteří byli na kost vyhublí, natahovali k ní ruce, bezzubá ústa ševelila modlitby a nerozeznatelné prosby. Ovanul jin pach potících se lidských těl, léků z bylinných vývarů a moči. Takovou lidskou bídu Johana dosud nepoznala. Neměla tušení, že něco takového existuje. Byla tou bídou kolem sebe otřesená a zároveň dojatá. Co byly všechny její strasti proti tomu, čeho byla svědkem zde! Johana před svým odjezdem věnovala tomuto špitálu deset kop pražských grošů ročně, tedy v podstatě všechny důchody, které měla pobírat z tohoto věnného města.“

Jak už dává tušit podtitul této knihy – Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad, nejvíce prostoru zde dostává opravdu Jiří z Poděbrad. Jeho život sledujete prostřednictvím Johany, a ačkoli to bylo skvělé vyprávění, nemůžu si pomoct, ale i historická postava Johany z Rožmitálu by zasluhovala o něco více prostoru v románu. V některých momentech bylo toto upozadění až do očí bijící, jako např. když Jiří hledal manželku a nástupkyni Kunhuty, měl na srdci blaho svých dětí z prvního manželství a i proto si zvolil Johanu za svou druhou ženu, ale dále už nenajdete jedinou zmínku o tom, jak s nimi „macecha“ vycházela či jaké bylo soužití s těmito nevlastními dětmi. A vlastně i jediný potomek, který vzešel z tohoto svazku – Hynek, nic moc se o jejich vzájemném vztahu nedozvíte. Stejně tak jako vás autor postaví před hotovou věc, že Johana brzy porodí, což je první zmínka o těhotenství Johany. Z mého ženského pohledu je to trochu škoda. Od knihy, která se jmenuje Johana z Rožmitálu, bych očekávala více rozvinuté životní peripetie této zajímavé ženy. Tím ale nechci říct, že by život Jiřího z Poděbrad byl méně zajímavý. Autor vám ho ukáže z trochu jiné strany, kromě panovníka vám ho představí i v úloze milujícího manžela a tolerantního muže.

Co vás určitě zaujme na první pohled je obálka knihy, která svou atraktivitou a módním designem určitě přiláká ke knize i mladé čtenáře, kteří by běžně po historickém románu nesáhli.

Musím vzdát hold spisovateli Jiřímu Hanibalovi za to, jak se mu podařilo vcítit do ženské duše Johany a za napsání nesmírně poutavého historického románu, který určitě stojí za přečtení.

 

Název knihy Johana z Rožmitálu – Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad
AutorJiří Hanibal
ŽánrRomány, Literatura česká, Historie
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2019
Počet stran192
ISBN978-80-7617-639-3
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)