Jonas Jonasson: 100.000 prodaných knih

Jonas Jonasson: 100.000 prodaných knihŠvédský spisovatel Jonas Jonasson sklízí u českých čtenářů mimořádný úspěch svými dvěma humoristickými romány. 

Před dvěma lety u nás vyšla jeho prvotina Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. To byla první kniha v Česku, jež současně vyšla v podobě tištěné knihy i audioknihy. Po pozvolném nástupu získal Stařík na oblibě a celý letošní rok patřil do první desítky nejprodávanější beletrie. Stejně úspěšné jsou elektronická kniha a audiokniha. 

Druhý Jonassonův román Analfabetka, která uměla počítat vyšel česky letos v květnu a celé čtyři měsíce se tištěná kniha držela na prvním místě žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů, e-kniha byla na prvním místě tři měsíce a audiokniha dva.

Celkové prodeje Jonassonových knih u nás překročily hranici 100 000 kusů. „K této mimořádné příležitosti jsme vydali pamětní medaili ztvárněnou akademickým malířem Michalem Vitanovským, kterou měl osobně převzít Jonas Jonasson tento týden při zahájení Knihománie. Vzhledem k neočekávané operaci zad si medaili převezme na Světě knihy v květnu příštího roku,“ říká Roman Schmidt z nakladatelství Panteon.

A pro čtenáře v Panteonu připravili souborné vydání obou románů v dárkovém provedení se zlatou a stříbrnou ražbou. „Doufáme, že i potřetí za sebou bude Jonasson vánočním hitem,“ dodává redaktorka Panteonu Renáta Večerková. 

Panteon ovšem není pouze Jonasson. Na podzimní knižní trh přináší aktuální evropskou detektivní špičku – ve svých zemích oceněné nejlepší detektivky roku. V září to byla nejlepší francouzská detektivka roku 2013 Poslední Laponec od skandinávského dopisovatele Le Mondu Oliviera Truca. V říjnu vychází pokračování nejlepší španělské detektivky roku 2013 Dědictví kostí od baskické autorky Dolores Redondo a nejlepší britská detektivka roku 2013 Bohové a bestie současné královny britské krimi Denise Miny. A na listopad plánuje Panteon vydání nejlepší švédské detektivky roku 2013 Neviditelný muž ze Salemu, jejímž autorem je mladý talentovaný Christoffer Carlsson.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.