Žena v čele sabotážní akce před dnem D

recenze knihy Kavky

„Dosud si nemyslel, že by hnutí odporu bylo schopné tak dobře naplánovat a uváženě provést útok. Podle toho, co zjistil v posledních několika měsících, se domníval, že jejich útoky se omezují jen na bleskové výpady, po kterých se ihned stáhnou. Tentokrát je však poprvé viděl v akci. Měli spoustu zbraní a zřejmě netrpěli nedostatkem munice – na rozdíl od německé armády! Nejhorší na tom všem bylo, že byli odvážní.“

Bude to již skoro rok, co jsem četla svoji první knihu od Kena Folletta, Muž s podivnou minulostí (recenze), a již tehdy jsem věděla, že u jedné jeho knihy nezůstane. Rok se s rokem sešel a mně se do ruky dostalo opětovné vydání jeho historického špionážního thrilleru Kavky, který mě naprosto pohltil. Ačkoliv jeho čtenářsky nejúspěšnější knihy ještě čekají v mé knihovničce na přečtení, jsem ráda, že jsem se ještě před nimi dostala právě k této knize.

Agentka Felicity Clairetová alias Flick je jednou z nejúspěšnějších agentek v britské SOE, tato organizace se specializovala na zpravodajské a sabotážní činnosti na územích obsazených nepřítelem. Flick je mladá, inteligentní žena, která umí používat svůj „čich“ v problémových situacích, což jí umožnilo již několikrát vyváznout z nebezpečí. Den vylodění spojeneckých vojsk se blíží, tlak na sabotážní činnost hnutí odporu je tedy značný a Flick spolu s dalšími členy dostala důležitý úkol, vyřadit z provozu nejdůležitější telefonní ústřednu na území Francie, která je spojením mezi německými vojáky a jejich velením v Berlíně. Bohužel akce končí nezdarem, pro Flick to znamená velký otřes, a to i v soukromém životě. Avšak Felicity je silná žena, která vymyslí nový plán, který je však mnohem nebezpečnější a velmi riskantní a na jeho zorganizování má pouhých pár dní, protože pak už bude pozdě…

„Matka vypadala sklíčeně. „Takže se vracíš.“

„O tom nemůžu mluvit.“

„Copak jsi toho neudělala už dost?“

„Ještě jsme válku nevyhráli, takže ne, myslím, že jsem toho ještě neudělala dost.“

Řeknu vám, že začít číst tuto knihu, znamená naskočit do rychle jedoucího vlaku, který vás bude unášet od jednoho zvratu, ke druhému, napětí bude gradovat a vlak nebude zpomalovat, naopak čím víc se bude blížit rozhodný okamžik, tím více bude nabírat na rychlosti a v cíli na vás bude čekat strhující konec, kdy už nebudete pomalu ani dýchat. Jak jsem již avizovala v úvodu, tato kniha mě naprosto pohltila. Felicity jsem si od prvního okamžiku zamilovala, jak pro její vlastnosti, tak pro její schopnosti je využít.

Kavky - recenzeKavky jsou knihou, v níž nám autor předloží několik charakterově odlišných postav a dá nám nahlédnout i do jejich osobních životů, ukáže nám jak jejich silné stránky, tak jejich slabiny. Není to pouze kniha o sabotážní práci v době pár dní před dnem D, najdete v ní také přátelství a lásku v několika podobách, zkrátka nebudete ochuzeni ani o mezilidské vztahy, které ani válka nedokázala zašlapat do země.

„Proč tu starou kozu nemučíte?“

„Já ji mučím.“

„Tím, že ji nepustíte na hajzl! Co je tohle za mučení?“

„Jsem přesvědčený, že v tomhle případě to je to nejúčinnější mučení.“

V knize se střídají dvě dějové linie, které se také několikrát protnou. V jedné sledujeme osud Flick a ve druhé osudy nacisty Franka Dietra, který je Flick na stopě. Román tímto získává ještě na větší čtivosti a dramatičnosti. Kniha je opravdu nabitá napětím a když si již myslíte, že nemůže být hůře, autor ještě přitvrdí. Po celou dobu čtení jsem byla v pohotovosti, jako bych vše sledovala po boku hlavní hrdinky. Největší hrůzou pro mě byly popisy výslechových praktik nacistů.

Jak už to u Follettových knih bývá, i tentokrát se autor inspiroval skutečnými událostmi, které okořenil svojí fikcí.

„Pomyslela na jejich rodiče, manželky nebo dívky, na jejich maličké i větší děti. Dnešní noc některým z nich způsobí žal, který je již nikdy úplně neopustí.“

Knihu bych doporučila všem, kteří se chtějí na obraz války podívat i z jiného úhlu pohledu, poznat tak důležitost sabotážní činnosti, kdy, ačkoliv lidé nebyli přímo na frontě, riskovali své holé životy i životy svých blízkých, a často nepříteli zasadili pořádnou ránu do týlu.

Protože knize není co vytknout, moje hodnocení je 99 %.

 

Název knihy Kavky
AutorKen Follett
Žánrthriller, literatura světová
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2021
Počet stran480
ISBN978-80-242-7150-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)