Neděle, 24.9.2023
KalendáriumOstatní volný časVolný čas

Kalendárium – Lev Nikolajevič Tolstoj

Kalendárium - Lev Nikolajevič Tolstoj9. září 1828 – † 20. listopad 1910

9. září 1828 se v Jasné Poljaně narodil hrabě Lev Nikolajevič Tolstoj. Dědičný hraběcí titul jeho rodině udělil sám car Petr Veliký.

Tolstoj brzy osiřel a vychovávaly ho, nebo spíše rozmazlovaly, tetičky. Studoval jazyky a právo na Kazaňské univerzitě, složil zkoušku z trestního práva, ale být právníkem ho nudilo. Vrátil se na svůj statek a věnoval se hudbě, lovu a především hazardním hrám. Vášeň pro ně zdědil po otci.

Značné prohry ho přinutily dát se k vojsku. Na Kavkaze začal psát a jeho novela Dětství z něj okamžitě učinila velkou naději ruské literatury. Bojoval v krymské válce, zúčastnil se obrany Sevastopolu a získal pověst chrabrého důstojníka. Po skončení války žil v Petrohradě, ale bouřlivé radovánky se mu znechutily, a tak odešel do ciziny.

Také Evropa ho zklamala. Vrátil se do Jasné Poljany, oženil se a usadil. Věnoval se svým mužikům, zřizoval pro ně školy, hloubal nad cílem a smyslem života a napsal své nejlepší romány, Vojnu a mír a Annu Kareninu. Vrhl se na bohoslovectví, naučil se řecky a hebrejsky, stal se vegetariánem a vytvořil učení o mravním sebezdokonalování a neprotivení se zlu násilím. Za podrývání církevní autority byl vyobcován z církve a Evropa ho obdivovala a nazvala “svědomím lidstva”.

Tolstoj se stále více vzdaloval světu. Obrátil se k přírodě. Po svém. Nemyl se, nestříhal si vlasy ani nehty. Rozpory mezi ním a rodinou se prohlubovaly. 48 let byl ženatý, 29 let plánoval, že od manželky uteče. V roce 1910 to udělal. Na útěku dostal zápal plic a 20. listopadu 1910 zemřel na železniční stanici Astapovo.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.