Kalendárium – Otto Wichterle

Kalendárium - Otto Wichterle27. říjen 1913 – + 18. 8. 1998

Otto Wichterle pocházel z rodiny úspěšného prostějovského podnikatele. Ještě než začal chodit do školy, prožil hrůzný zážitek, kdy málem utonul v jezírku močůvky. Dlouhou dobu ležel v horečkách a lékaři mu předpovídali jen rok života. Ale chlapec měl silný kořínek, uzdravil se a všechno dohonil. Na gymnázium nastoupil mezi jedenáctileté studenty už jako devítiletý. Jeho studia chemie na Českém vysokém učení technickém přerušila válka. Nadaný mladík dostává nabídku pracovat ve výzkumných chemických dílnách firmy Baťa.

Po válce se vrací na vysokou školu, píše skripta pro výuku chemie, ale po komunistických politických čistkách, dostává vyhazov. Prostor získává na půdě Akademie věd, v Ústavu makromolekulární chemie. Jeho nejvýznámějším vynálezem byly gelové kontaktní čočky.

První přístroj na výrobu čoček sestavil z dílků dětské stavebnice Merkur. Vynález byl patentován a vzbudil velký zájem i za oceánem. Licenční smlouvy byly sice podepsány, ale firmy je často porušovaly. Až v roce 1982 Federální soud Spojených států potvrzuje platnost Wichterlových patentů. U nás byla zasloužená úcta vědci projevena až po roce 1989.

Kalendárium - Otto Wichterle

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.