Každé srdce je bránou

recenze knihy Každé srdce je bránou

Všechny fantazijní světy, na které si jenom vzpomenete, jsou různé a co autor, to vlastní zpracování. Nejinak je tomu u americké spisovatelky Seanan McGuire, kterou čeští čtenáři mohou znát díky předchozím čtyřem knihám, které u nás vyšly.

Každé srdce je bránou je krátký příběh určený pro dospívající čtenáře. Odehrává se ve škole slečny Westové a její studenti jsou mladí lidé, kteří se záhadně ztratili, ale po čase se zase objevili. Že to není žádný námět na knihu? To možná sice ne, ale těmto mladým lidem se otevřela brána do fantazijního světa, kde strávili nějakou dobu. Tamní pravidla jsou velmi přísná – stačí je porušit nebo se znelíbit a vyvolený musí odejít.

Ústřední postavou je Nancy, dívka, která ve své pohádkové zemi žila několik let s mrtvými. Ve skutečnosti uběhlo jen půl roku našeho času. V internátu se seznámí s ostatními spolužáky, kteří si také prošli návratem z „domova“ domů. Ve škole však začnou umírat někteří studenti obzvlášť krutým způsobem a Nancy s novými přáteli chce vraha vypátrat dřív, než si školy začnou všímat úřady.

Každé srdce je bránouVšechny děti mají zvláštní schopnosti. Někdo je nesmírně chytrý, někdo má neuvěřitelně velké znalosti v lékařství a chemii, někdo je neobyčejně krásný. Nancy umí stát nehybně jako socha a umí tomu přizpůsobit i tlukot svého srdce.

Tento příběh byl pro mě velmi podivnou, avšak příjemnou jednohubkou. Ale v žádném případě se nejednalo o knihu odpočinkovou. Především to bylo dáno steskem dětí po jejich světech a především také již zmiňovanými vraždami.

Autorka vás umí přesvědčit, že svět za bránou je jako pohádka, ideální místo, kde chcete zůstat celý život, i přesto, že to je třeba svět kostlivců nebo mrtvých.

Kniha má sto šedesát osm stran, dost málo na to, abyste si s hlavními postavami vytvořili nějaké pouto. Příběhem vás provází Nancy, autorka zvolila er-formu, což je velmi ideální způsob vypravování. Prostředím, ve kterém se kniha odehrává, se stala pouze škola, ale různé místnosti (jako je sklep, půda i všechna tajemná zákoutí zahrady) jsou detailně popsány. Prostřednictvím dětí se čtenář dozvídá i o světech, které navštívily a co je tam tak moc táhne zpět.

Kniha je určená především pro mladší čtenáře young/adult literatury, řekněme čtrnácti patnáctileté dospívající. V knihách pro mládež nerada vidím násilí, je to něco, na co mají ještě v tomto věku čas. Ale vzhledem ke katastrofám a brutalitám, které na nás chrlí masmédia, by podobné čtení teenageři mohli zvládnout.

V knize nehledejte romantickou linku, autorka spíše kladla důraz na popis světů za branami a na vytvořená křehká přátelství.

Titul má ucelený konec, což ale neznamená, že je příběh uzavřen. Seanan McGuire totiž napsala dalších pět dílů, ve kterých se možná dozvíme něco více o dalších bránách či jiných postavách. Můžeme jenom tajně doufat, že nakladatelství CooBoo, které vydalo první díl, bude uvažovat o překladu zbývajících knih. Určitě by tím potěšilo nejednoho čtenáře.

 

Název knihy Každé srdce je bránou
AutorSeanan McGuire
ŽánrLiteratura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
  
Nakladatelství CooBoo
Rok vydání2020
Počet stran168
ISBN9788075449450
  
Nákup knihy www.cooboo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

CooBoo

CooBoo je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

www.cooboo.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)