Každý má své tajemství

recenze knihy Zvláštní, ale pravdivé

„Philip otevře ústa, aby se zeptal, kdo volá, pak se zarazí, protože mu dojde, o koho se jedná: Melissa Moodyová, se kterou jeho bratr chodil na střední. Mysl mu zaplní scéna z noci školního plesu: Melissa v ní má bílé šaty potřísněné krví.“

 S autorem Johnem Searlesem jsem se nedávno setkala poprvé prostřednictvím knihy Nebudete se bát ničeho zlého (recenze) a zaujal mě natolik, že když jsem zjistila, že mu do konce roku vyjde nová kniha Zvláštní, ale pravdivé, byla jsem okamžitě rozhodnutá, že si ji přečtu. A rozhodně nelituji, autor nám opět v hlavě vyvolá tolik otázek, že se budeme pídit s napětím po odpovědích a budeme kroutit hlavou, jak je tohle možné, a řeknu vám, že se opět dočkáme racionálního vysvětlení, jakkoliv to na začátku vypadá, že to musí být nesmysl.

Na začátku knihy se seznámíme s Philipem a jeho matkou, která se nikdy nevyrovnala se smrtí svého mladšího syna. Philip se k matce vrátil poté, co se zranil při pádu z požárního schodiště. Jedné noci přijme zvláštní telefonát, kdy se po pěti letech ozve přítelkyně mrtvého bratra Ronnieho, Melissa, a potřebuje s nimi mluvit. Melissa jim sdělí zvláštní věc, je těhotná a věří, že otcem je Ronnie. Je to však možné? Pět let po smrti? Co za tím stojí? Svým příběhem jim nasadí brouka do hlavy a pátrání po pravdě je smrtelně nebezpečné. Pojďte se začíst do tohoto příběhu, který začíná tak nereálně a jehož konec je víc než děsivý.

Zvláštní, ale pravdivé„A potom přijde pláč. V minulosti se dopustil vážných chyb, nikdy ale ne tak vážných. A realita toho, co nával zuřivosti způsobil tentokrát, ho přiměje přidušeně se rozvzlykat. Mezi vzlyky a nádechy opakuje stále stejnou otázku: „Co jsem to udělal? Co jsem to udělal? Co jsem to udělal?“

Melissa svým příběhem dostane nejednu postavu knihy do velké šlamastyky, nebudu zakrývat, půjde až o život. Kniha začíná celkem nevinně, ale od půlky se změní v ten správný thriller, kdy dojde k odkrytí nejednoho tajemství.

Přítomnost se prolíná se vzpomínkami na minulost a my se tak dozvídáme, co se jedné noci stalo Ronniemu, a proč má Melissa na obličeji nepěkné jizvy. Sledujeme také život Phillipa, který je neméně zajímavý.

Smrt Ronnieho změnila hned několik životů a každá z postav se s tím vyrovnává po svém. Je však možné, že s novým životem, který Melissa nosí pod srdcem, řadu z postav čeká i nový začátek.

„Všichni jsme asi vinni tím, že vykládáme lži sobě i světu, abychom lépe snášeli pravdu, ať už jakkoli smutnou, děsivou nebo zvláštní.“

Je zde také jedna postava, která unikala léta spravedlnosti, ale všechno má svůj konec. Příběh je díky ní mrazivější a děsivý.

Kniha se čte jedním dechem. Najdete v ní tolik lidských emocí a tolik emocí vyvolá ve vás. Jde tu o velkou lásku, samotu a odloučení. Několik tajemství, jež je někdo ochoten chránit i za cenu života. Na konci nás čeká smíření, odpuštění a znovu shledání.

Doporučuji všem, co mají rádi tak trochu jiné thrillery, těm, kteří si Johna Searlese oblíbili tak jako já, všem, co mají rádi napětí a ukrytá tajemství, která nakonec vyplují napovrch.

Moje hodnocení je 99 %.

 

 

Název knihy Zvláštní, ale pravdivé
AutorJohn Searles
ŽánrThriller
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2017
Počet stran368
ISBN978-80-7588-009-3
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)