Pátek, 24.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kdo je tady zrůda?

recenze knihy Poslední paní Parrishová

„Amber okamžitě poznala, po kom její matka zdědila zasmušilost a nedostatek fantazie. Právě tehdy, v tom útlém věku, začala dívenka snít o jiném a lepším životě.“

Tento bravurní psychologický thriller napsaly pod pseudonymem Liv Constantine dvě sestry, Lynne a Valerie. Toto spojení dvou autorek se opravdu vyvedlo. Pokud se vám líbila kniha Za zavřenými dveřmi, věřte, že se vám bude líbit i Poslední paní Parrishová.

Amber Pattersonová má plán, je to mrcha a má kostlivce ve skříni a pro svůj cíl je ochotná udělat vše. Touží po bohatství, po postavení ve společnosti, a tak si vyhlédne svoji oběť, Daphne Parrishovou a jejího muže Jacksona, dokonalý pár, který si žije mezi smetánkou. Podaří se jí získat srdce Jacksona? A co když jen zdání klame? Co když se karty otočí a ona bude tou obětí? Je všechno dokonalé opravdu takové, jak se zdá? Pojďte se přesvědčit, tuto knihu nebudete chtít odložit, od její poloviny už se neodtrhnete.

Autorky knihu rozdělily do tří částí, v první vše sledujeme z pohledu Amber a nemůžeme se zbavit pocitu, že je to mrcha a tak trochu zrůda. Pro touhu po luxusu se nebrání ničemu a její fantazie je opravdu velká. Na tom, aby získala dobré postavení pracuje již řadu let, vzdělává se a vždy si dopředu zjistí informace o svém objektu zájmu, aby mu pronikla až pod kůži. Musí se uznat, že je opravdu schopná, všeho schopná.

„Vidíš, že máš štěstí. Jen se podívej, jak skvěle ti to vyšlo. Vedeš dokonalý život.“

Poslední paní ParrishováOd druhé části, kterou vypráví Daphne, vám konečně začne vše docházet a příběh dostane úplně jiný rozměr a vy si řeknete, vrána k vráně sedá. Daphne z vyprávění Amber působí snobsky, dokonale, doma je vše jako ze škatulky a je těžké na ní najít chybu. Ale poté, co nám autorky předloží příběh Daphne z jejího pohledu, změníte názor a v mysli vám vytane stejný plán, jako se zrodí v hlavě Daphne. Ve třetí části autorky příběh skvěle uzavřou a na konci si řeknete, páni.

Tato kniha vás přivede k zamyšlení. Je toto opravdu možné? Nikdo by neměl jinému závidět, protože často i za dokonalým vystupováním se může skrývat temná stránka, která vypluje napovrch, když se nikdo jiný nedívá. Zkrátka vám dojde, že nic není dokonalé a zdání může pěkně klamat.

Kniha se čte jedním dechem, především od její poloviny bylo těžké dát knihu z ruky. A přesto, že začnete něco tušit, na začátku pointu příběhu neodhalíte. Autorky vystavěly skvělý příběh, který musely mít řádně promyšlený už na jeho začátku. Postupně nám odkrývají temné pozadí a my si vytváříme nový obrázek o všech postavách, které v knize vystupují.

„Všechno začalo velice slibně. Pozvolna to však čím dál víc připomínalo situaci, kdy maličký kamínek odštípne kousek předního skla auta a odštípnuté místo se změní v hluboké trhliny, které praskají dál a nedají se opravit.“

Obálka knihy je velice poutavá a obrázek pootevřených dveří dokonale vystihuje to podstatné z příběhu, že nikdy nevíme, co se za pootevřenými dveřmi skrývá za tajemství.

Knihu doporučuji milovníkům psychologických thrillerů a těm, co si občas zastesknou, že nemají dokonalý život a nežijí v bohatství, láska je totiž mnohem důležitější. Jedná se o příběh lsti, zrady, touhy po luxusu, ale i touhy po svobodě.

„Přizpůsobila jsem se životu, v němž úskoky a lži byly stejně přirozené jako dýchání.“

Moje hodnocení je 100 %, tato kniha si to opravdu zaslouží.

 

 

Název knihy Poslední paní Parrishová
AutorLiv Constantine
ŽánrThriller
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran440
ISBN978-80-7498-254-5
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)