Pátek, 24.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kdy a jak je potřeba pojistit byt?

Stěhujete se do nového? Pak byste určitě neměli zapomenout na to, abyste si svůj domov patřičně pojistili. Jaká pojištění můžete pro váš domov uzavřít a jaké výhody vám toto pojištění skýtá?

Pojištění nemovitosti, nebo pojištění domácnosti?

Pokud se stěhujete do vlastního bytu, na jehož pořízení jste uzavřeli hypoteční úvěr, pak budete muset uzavřít pojištění nemovitosti. Banka se tak jistí pro případ, že ručíte bytem a ten by třeba podlehl požáru. Pojištění nemovitosti se uzavírá na vše, co je pevně spojené s konstrukcí domu. V případu bytu jde tedy o okna, podlahy, stropy, ale také například kuchyňskou linku. Pokud nečerpáte hypoteční úvěr, pak není žádné pojištění domácnosti povinné, ale jistě jde o maximálně rozumnou volbu. Podle průzkumu společnosti Kalkulátor.cz, která se zabývá srovnáváním pojištění, pojištění nemovitosti uzavřelo 56 % majitelů nemovitosti, pojištění domácnosti 71 % odpovídajících. Pojištění domácnosti zahrnuje pojištění veškerého vybavení domácnosti, tedy nábytku, elektrospotřebičů, ale také sportovního vybavení, oblečení, hudebních nástrojů.

Pojištění proti živlům a nenechavcům

Proti čemu se pojišťujete? Je to hlavně řádění živlů, tedy ohně, vody, blesku, větru, sněhu, dále se lze pojistit před vandaly, nebo zloději. Vždy je ale třeba si pořádně pročíst smlouvu s pojišťovnou, která rozsah pojištění definuje velmi přesně. Pokud budete chtít po pojišťovně plnění, pojišťovna nikdy nezaplatí nic navíc, ale vždy v souladu se smlouvou. Pokud se vám například ztratí něco z nezabezpečeného balkonu, pak pojišťovna plnění odmítne, protože nejde o uzavřené části vaší domácnosti. Na druhou stranu si lze pomocí pojištění domácnosti ochránit i vše, co máte uložené například ve sklepě, pokud je sklep zabezpečený proti vniknutí.

Asistenční služby pomohou

Pojištění domova vás nejenom ochrání před nepřízní osudu, ale poskytne vám také nejrůznější asistenční služby. S těmi nejsou často pojištěnci patřičně seznámeni. V mnoha případech domácích malérů se vždy vyplatí zatelefonovat nejprve na asistenční linku pojišťovny, kde je možné problém vylíčit a zeptat se, zda nemá pojištěný nárok na asistenci. Mnohé překvapí, že si může díky asistenčním službám nechat opravit například lednici, či myčku, nechat otevřít zabouchnuté dveře, nebo třeba opravit počítač na dálku.

Jak na pojištění bytu v nájmu

Co dělat, pokud se stěhujete do pronajatého a byt není váš? Pojištění bytu v nájmu je podobné jako pojištění vlastního domova. Opět můžete volit mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Nejlépe ale bude, pokud se domluvíte přímo s majitelem bytu a požádáte ho, abyste mohli nahlédnout do smlouvy na pojištění. Díky tomu zjistíte, zda vám smlouva poskytuje dostatečnou ochranu, nebo zda je případně nutné uzavřít smlouvu další, nejčastěji jde o pojištění domácnosti, které ochrání zařízení bytu a váš majetek, které jste do bytu přinesli. V některých případech vyžaduje sám majitel domu, abyste uzavřeli pojištění nemovitosti a zároveň určuje podmínky pro toto pojištění. Pokud se z bytu stěhujete, lze pojišťovně zaslat spolu s výpovědí ukončenou smlouvu na pronájem bytu a pojištění se takto může okamžitě ukončit. Nemusíte se tedy bát, že byste ho museli platit ještě delší dobu.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.