Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Poslední let

recenze knihy Poslední let

Claire prchá před násilnickým manželem, Eva před životem, který se jí vymknul z rukou. Setkání na letišti končí, jak už jistě tušíte, výměnou letenek a identity. Ale končí tím také veškeré problémy hrdinek? Když se jedno z letadel zřítí, není cesty zpět. Claire musí zůstat Evou navždycky, i s jejími temnými tajemstvími

Hlavní hrdinky, Claire a Eva jsou odlišné jako den a noc. Claire se provdala do bohaté rodiny, její manžel se připravuje na politickou kariéru. Od své ženy vyžaduje absolutní poslušnost a jakékoli pochybení tvrdě trestá. Claire se s pomocí nejlepších přátel připravuje na útěk od despotického muže a plánuje začít znovu pod jiným jménem tisíce kilometrů daleko. Ale plánům se osud obvykle vysměje, jak dobře víme. Ani s Evou se život nemazlil. Dostane se na šikmou dráhu, krok zpátky udělat nejde a možnost vyměnit si identitu s jinou ženou je jediná možnost, jak před problémy utéct. Teď stačí najít na letišti tu pravou a plán uskutečnit

Poslední letJulie Clark vsadila na oblíbené téma, které už bylo zpracováno mnohokrát, jak v literatuře, tak i ve filmech. Ve dvou dějových linkách sledujeme Claire a Evu a splétáme dohromady jejich příběhy. Autorka rafinovaně střídá minulost a současnost, které nechává protnout v důležitém momentu. Nejedná se přitom o typickou akční záležitost, jak bychom u thrilleru čekali. Příběh se nese v poklidném tempu, i přesto je čtenář nucen číst dál a dál. Ve vzduchu neustále visí napětí, kapitoly jsou ukončeny ve správném okamžiku, takže chcete a potřebujete vědět, jak to s Evou a Claire pokračuje. Julie Clark v knize sice nejde příliš do hloubky, ale přesto její promyšlené zápletky přinesou pár momentů překvapení.

Poslední let můžeme směle zařadit do kategorie psychologických thrillerů. Co mu chybí na akčnosti a dynamice, vyvažuje autorka náhledem do životů psychicky labilních hrdinek. Poukazuje na domácí násilí, které bývá mnohdy dovedně skryto a uniká tak pozornosti, protože oběť na ně obvykle ze strachu nepoukáže. 

Kniha Julie Clark  je víceméně komorní záležitostí, po které s největší pravděpodobností sáhnou spíše ženy, hledající napínavé, ale přitom lehčí odpočinkové čtení ve stylu románů Kerry Lonsdaleové. Obě autorky spojuje jedno – jejich postavy se musí odrazit ode dna a začít znovu i přesto, že mohou zaplatit příliš vysokou cenu.

 

Název knihy Poslední let
AutorJulie Clark
Žánrthriller, psychothriller
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2021
Počet stran320
ISBN978-80-249-4428-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)