Neděle, 24.9.2023
Historie a současnostOstatní volný časVolný čas

Křest základního kamene Keltského skanzenu v Nasavrkách

Křest základního kamene Keltského skanzenu v NasavrkáchNasavrky, 7. června 2011 – Dnes, v odpoledních hodinách, proběhl na pozemku stavby Keltského Archoskanzenu křest základního kamene.

Během června začne za Pivovarským rybníkem vyrůstat unikátní Keltský skanzen. Realizátorem stavby je občanské sdružení BOII o. s., stavba je spolufinancována dotací z Regionálního Operačního Programu. Dodavatelem stavby bude pardubická firma ABK – Pardubice, a.s.

Křestu základního kamene se zúčastnilo zástupci Pardubického kraje, Rady Regionálního Operačního programu, Města Nasavrky, stavební firmy i média, mezi kterými nechyběla samozřejmě ani naše redakce.

Akce byla rozdělena do dvou částí, ve 13 hodin proběhl slavnostní křest základního kamene skanzenu na pozemku stavby. Připíjelo se, jak jinak, tradiční keltskou medovinou. Druhou částí programu pak byla tisková konference v nasavrckém zámku. Tu uvedlo hudební vystoupení žáků Waldorfské ZŠ, následovalo představení projektu skanzenu a proběhla též prezentace dvou úspěšně dokončených projektů sdružení – renovace
naučné stezky a rozšíření expozice. Hosté si poté mohli prohlédnout model archeoskanzenu a stálou expozice “Po stopách Keltů”.

Skanzen se stane součástí celého komplexu Keltského archeoparku, který v Nasavrkách občanskésdružení Boii realizuje již od roku 2002. V tuto chvíli jej tvoří naučná Keltská stezka Železnými horami, expozice Po stopách Keltů umístěná v prvním patře nasavrckého zámku, dále pak kulturní akce pro veřejnost, z nichž nejznámější je letní festival keltské kultury Lughnasad, a vzdělávací programy pro děti a mládež.

{morfeo 28}

foto: © 2011 Jaromír Zajíček – FotoZajda.cz

Více informací o projektu archeoskanzenu i o další činnosti občanského sdružení naleznete také na webových stránkách www.boii.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.