Kineziotaping – cesta regenerace a rehabilitace

Kineziotaping, foto: Jaroslav UllmannKoncem 2. poloviny 20. století vytvořil v Japonsku lékař Kenzo Kase techniku zvanou kinezitaping, kterou lze využít v regeneraci a rehabilitaci. Kineziotaping se provádí lepením pružných pásek na kůži. Při práci s klientem je při tejpování možné ovlivňovat aktivitu svalů nebo naopak jejich uvolnění podle směru lepení pásek a zvoleného napětí.

Šetrnost a jemnost kineziotapingu ocení zvláště lidé s bolestmi páteře, kloubů, šlach i svalů. Přínosná může být také při sportu, při snaze o prodloužení účinků masáže, při vyrovnávání vadného držení těla, stabilizaci uvolněných blokád či během aktivace ozdravných procesů. Své uplatnění nachází tato technika také jako podpůrná metoda u syndromu karpálního tunelu a přetížení extenzorů ruky. Je vhodné ji aplikovat také pro zlepšení průtoku krve, po úrazech, při rekonvalescenci a rehabilitaci.

 

Tejpování probíhá pomocí několika různýchKineziotaping, foto: Jaroslav Ullmann technik v zavislosti na požadovaném efektu:

  • Svalová technika se realizuje nalepováním elastických pásek, jejichž pružnost odpoovídá lidské kůži, přičemž páska zvlní pokožku a zvýší tak trvalýprůtok krve i lymfy. Prodlouží se uvolnění svalů, účinek lymfodrenáží, masáží. Aktivují se ozdravné děje.
  • Ligamentózní technika stabilizuje jednotlivé vazy, přechodové části páteře, akupunkturní body a trigerpointy.
  • Fasciová technika dokáže normalizovat svalové napětí.
  • Lymfatická technika zase zabraňuje opakované tvorbě lymfedémů.
  • Prostřednictvím strečování dokáží pásky též korigovat i jizvy.
  • Technika mechanické korekce zlepšuje postavení svalů, kloubů a kostí po úraze nebo při sportovním výkonu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.