Knižní tip: BROOKLYN

BrooklynNakladatelství Mladá fronta připravila nové vydání knihy Brooklyn, které vyšlo k české premiéře filmu. Film Brooklyn natočený podle knihy uznávaného irského spisovatele Colma Toibína se dostal do výběru nominových filmů na 88. ročník filmových Oscarů a získal tři nominace: za nejlepší film, nejlepší herečku a za scénář.

Osud mladé irky, která si na začátku padesátých let jen těžko zvyká na nový život v New yorku do scénáře přepsal spisovatel Nick Hornby. Kniha s filmovou obálkou vyšla 15. února, česká premiéra filmu je 25. února 2016.

Šestý román irského autora Colma Tóibína Brooklyn (2009) vypráví prostý příběh obyčejné mladé ženy, která na popud rodiny odejde za prací do New Yorku. Dobrý úmysl sestry a matky podpořený tou nejlepší vůlí ze strany samotné Eilis vede k tomu, že dívka nastoupí cestu do neznáma, do světa, který s ní nemá (alespoň zpočátku) nic společného, do života, který si sama nevybrala. Eilisina ztráta je tím palčivější, že se jí bolestně stýská po něčem tak žalostně omezeném, jako bylo její dosavadní živoření v rodném Enniscorthy. Brooklyn však není jen naléhavým příběhem jednoho smutného osudu. Tóibínova tichá, vyrovnaná a přesto bezprostřední próza podává detailně prokreslený obraz minulosti, konkrétně irského maloměsta a několika málo ulic ve starém Brooklynu první poloviny padesátých let minulého století. Samozřejmým kořením tohoto obrazu je humor. Humor bezděčný, nucený i bláznivý, ale vždy nevtíravý, tak jak jej přináší sám život.

Colm Toibín (*1955)

Novinář a spisovatel se narodil v roce 1955 v irském Enniscorthy. Vystudoval angličtinu a historii na univerzitě v Dublinu. Jako editor působil v The Sunday Tribune, přispíval kritikami a politickými komentáři do The Sunday Independent a do několika dalších magazínů. Jako zpravodaj procestoval Egypt, Súdán, Afriku a další země. Snad nejznámější reportáž nazvaná „The Trial of the Generals“ pochází z roku 1980.

 

Název:                               BROOKLYN
Autor:                                 Colm Toibín
BrooklynPřeklad:                             Daniela Furthnerová-Theinová

Vydavatel/výrobce:          Mladá fronta
Rok vydání:                       2016

Počet stran:                       304
Vazba:                                vázaná s přebalem
Rozměry:                           130 x 200 mm

EAN:                                    9788020422279
ISBN:                                   978-80-204-2227-9

E-shop:                                http://www.kniha.cz

E-kniha                                http://www.PalmKnihy.cz/brooklyn

Ukázka z knihy:                  http://www.kniha.cz

 

 

Mladá frontaDivize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

Informace o novinkách i skladové produkci naleznete na stránkách internetového knihkupectví www.kniha.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.