Knižní tip: Cartierova panteřice

Cartierova panteřiceZrodí se nový styl, vyjde nová hvězda.

Podivuhodný příběh Jeanne Toussaintové, šperkařky králů.

Žena, která se stala klenotem firmy Cartier…

Století se láme a před námi defilují slavné postavy… Marcel Proust, Jean Cocteau, Scott a Zelda Fitzgeraldovi, Coco Chanel, vévodkyně z Windsoru… Stéphanie des Hortsová nám dává nahlédnout do mimořádného osudu jedné neobyčejné ženy…

Ze zneužívaného děvčátka z chudé bruselské rodiny se stane nejznámější kurtizána Paříže. Oslnivá, elegantní, vydržovaná bohatými aristokraty.

Pařížská smetánka se oddává prostopášnostem a radovánkám. Večírky ve velkém stylu střídají plesy, belle époque je v plném proudu. Jeanne jde z náruče do náruče – obdivovaná, leč opovrhovaná. Muži si vždycky berou jiné, ty počestné.

A pak jí cestu zkříží Louis Cartier, nejslavnější klenotník světa. Říše diamantů a zlata se otevírá. Jeanne, zamilovaná do šperků, popustí uzdu fantazii a vymýšlí pro něj ty nejkrásnější klenoty. Hlavy států si u nich podávají dveře, králové, mahárádžové…

 

Téměř celým stoletím prochází tato neobyčejná žena s hlavou vztyčenou, vzdoruje nacistům stejně jako démonům vlastní minulosti.

Vášnivý příběh vyprávěný v první osobě vtáhne čtenáře rovnou do magického světa, kde Coco Chanel navrhuje své první skandální modely, dámy šílí z baletu uhrančivého Ďagileva a v baru popíjí Ernest Hemingway…

„Odpusťte,“ říká Jeanne, „myslela jsem na Louise Cartiera, víte, naučil mě všemu a hlavně vášni.“

 

Ukázka z knihy

Dva černé vozy s předním náhonem zastaví za strašlivého kvílení pneumatik před domem číslo třináct. Dvířka prásknou, vojáci vyrazí z aut, jejich boty tlučou zemi. Zvědaví kolemjdoucí čekají, koho zabásnou tentokrát. A on, Werner Best… Ještě neznám jeho jméno, ale již brzy ho poznám. Vtrhne do prvního salonu, rozeznávám tvrdé zvuky, hrdelní, příkré. „Schnell, vernünftig, still.“ Nemluvím německy. Nenávidím Němce. Best si nechá jediným prudkým pohybem otevřít výkladní skříně. Skvěle, můj přítelíčku, teď vím, co tu děláš, přišel sis pro mě. Nemám strach. Ještě ne. Jeden z vojáků vříská: „Toussaintová! Najděte Toussaintovou.“ Finette, mladá prodavačka, se třese po celém těle, koktá, oni ji uhodí, až padne na zem. Prasáci! Jak jen vás nenávidím!„Židovka!“ řve voják. „Toussaintová je Židovka!“„Slečna je Belgičanka, pochází z Flander,“ škytá Finette.„Toussaintová, kde je Toussaintová?“ vříská ten chlap, jako by ji neslyšel, a fackuje to ubohé dítě.„Tady, pane,“ ozvala jsem se, scházejíc po schodech z tepaného železa. „Přestaňte ji týrat, prosím, neschovávám se a jsem připravená vám odpovědět na vaše dotazy.“

 

{source}[[div data-configid=“0/33325201″ style=“width: 600px; height: 456px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source} 

 

Hodnocení čtenářů: 

Životopisy psané v první osobě mají vždycky víc šťávy. Zvlášť když pojednávají o šťavnaté době a šťavnaté osobnosti. Pokud navíc doplníte třpytivé kulisy světového klenotnictví, slavné soudobé osobnosti jako přátele a milence a klasický příběh „pretty woman“, dostanete 100% cartierovský džus! Pokud po dočtení nezatoužíte po šperku s panterem, tak jste nečetli dobře!
– Monačte

Tato edice nakladatelství Metafora je opravdu dobrým počinem. Již jsem těch životopisů pár přečetla a je zajímavé, jak se události kolem lidí, které jsem zatím znala okrajově, prolínají a doplňují obrázek tehdejšího světa.
– Iška

Krásná kniha o krásném životě v krásné době.
– Vintager

Zajímavé osudy dívky, která se z chudých poměrů dostala až ke Cartiérovi, známému klenotníkovi. Nelehké osudy v nelehké době.
– Bookcase

 

Název knihy:                 CARTIEROVA PANTEŘICE
MetaforaAutorka:                          Stephanie Des Horts
Překlad:                          Helena Obručová
Žánr:                                literatura světová, biografie a memoáry 

Nakladatelství:               Metafora
Rok vydání:                     2015

Počet stran:                     272
Vazba knihy:                   vázaná s přebalem

ISBN:                                978-80-7359-450-3
EAN:                                 9 788073 594503

E-shop:                             http://www.Metafora.cz

 

MetaforaNakladatelství Metafora bylo založeno v roce 2001.

Zaměřuje se zejména na literaturu překladovou, autoři knih pocházejí ze všech koutů světa. Protože výjimky potvrzují pravidlo, tu a tam se objevují i díla českých autorů.

Vybrat si můžete beletrii vážnou i veselou, thrillery i detektivky z minulosti, současnosti i budoucnosti, knihy z oblasti esoteriky či východní filozofie.

V roce 2012 začalo vydávat novou, poutavou knižní řadu plnou neobyčejných odhalení: beletrizované životopisy.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.