Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Knižní tip: HONICÍ PSI (recenze)

Jørn Lier Horst - Honicí psirecenze knihy
Jørn Lier Horst – Honicí psi

„Zavřel oči a vybavil si syrové zoufalství v dívčině téměř ochablém hlase i to, jak bystře a inteligentně vystupovala. Záznam tehdy poslouchal spolu s Frankem Robekkem. Bylo to již v době, kdy se Frank z případu stále víc a víc stahoval. Začínalo toho na něj být příliš.“

Pokud hledáte detektivku, která bude zajímavá, napínavá, rychle odsýpající, trochu zamotaná, tak sáhněte po knize Honicí psi. Nesmíte mít ovšem doma náctiletou dceru, protože po přečtení tohoto příběhu ji možná už nepustíte ven.

Děj se točí okolo vraždy Cecílie, která byla zabita před sedmnácti lety. Po takto dlouhé době totiž vyšlo najevo, že někdo zfalšoval důkazy a tím pádem sedí ve vězení nevinný člověk. Detektiv, který to měl tehdy celé na starosti a všemu velel byl suspendován, ale to by to nebyl on, aby se po pravdě nepídil i tak. Pomáhá mu k tomu jeho dcera, která je novinářka v bulvárním plátku, ale zaměřuje se na kriminální kauzy. Jestli se všemu dostanou na kloub, jestli nepřijdou k úhoně na těle a cti, to se zde dočtete. A já vám vřele doporučuji se pustit do čtení co nejdříve.

Co se mi nejvíce líbilo a zamlouvalo, tak byl styl, jakým je příběh napsán. Má to spád a švih a není stránka, kdy by se člověk nudil. Já, jelikož jsem to četla jako e-knihu, byla jsem naopak naštvaná, že to ubíhá tak rychle, protože jsem neustále otáčela stránky (na ebooku to většinou vychází, že jedna stránka knihy jsou cca 2 – 3 strany ve čtečce). Takže si určitě dokážete živě představit, jak mě bolí ukazováček (mám dotykovou a přepínám stránky tím prstem). Haha.

Další dva snímky byly příliš rozostřené, takže se nedaly přečíst, ale na třetím byly zelené desky dokumentační složky. To bylo užitečné, protože na nich byl uveden očíslovaný seznam dokumentů, které má policie k dispozici. Prvním z nich bylo hlášení sepsané policejní hlídkou, jež dorazila na místo činu jako první.

Celkově je kniha skvěle napsána, i když bych jednu výhradu měla. Ke konci příběhu, kdy už se to zamotané klubko začínalo rozplétat, tak se objevovalo docela hodně různých souvislostí a chvílemi jsem se ztrácela. Takže jsem si ten konec nakonec domyslela „sama“. Vzala jsem si z toho to, co mě nejvíce zajímalo a přiznám se, že kdybyste se mě zeptali na tu či onu druhou událost, nevěděla bych, co odpovědět. Ale i přes tento malý zádrhel jsem naprosto spokojená, a vůbec se nebojím hodnotit Honicí psi velmi vysoko.

Doporučuji všem milovníkům detektivek, obzvláště těch severských, protože těch jmen a různých názvů v norštině, či co to bylo, je tam požehnaně. Ještě že mám svou výslovnost, kterou nikdo nikdy neuslyší.

Celkové hodnocení: 90 %

 

Jørn Lier Horst - Honicí psiNázev knihy:         HONICÍ PSI
Autor:                      Jørn Lier Horst
Překlad:                  Kateřina Krištůfková

Nakladatelství:      Kniha Zlín
Rok vydání:           2016
Počet stran:           379

ISBN:                       978-80-7473-502-8
EAN:                        9788074735028

E-shop:                   kniha – www.KnihaZlin.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)