Středa, 1.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tip na audioknihu: Karel IV. – Císař a císařovna (recenze)

Karel IV. ? Císař a císařovnaJosef Bernard Prokop
Karel IV. – Císař a císařovna

Jste milovníky historie a vaším oblíbeným obdobím je doba vlády Karla IV.? Chcete mu stát bok po boku ve chvílích jeho vlády? Toužíte sledovat pod drobnohledem veškeré jeho činnosti, kterými se zasloužil o rozvoj království? Jestliže jsou vaše odpovědi kladné, tak vás mohu odkázat k audioknize, která vám vše naservíruje na zlatém podnosu. Vaším úkolem bude jen poslouchat a nechat si ve své fantazii odehrávat poutavý příběh lásky, avšak i pletich. U poslechu se pobavíte a odnesete si z něj skvělých zážitek.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2015 u nakladatelství Fortuna Libri. V roce 2016 se o audio verzi zasloužilo vydavatelství OneHotBook. Pokud si ji budete chtít zakoupit, můžete tak učinit zde. Tento titul je již druhým dílem série, jež nese název Lucemburská pentalogie. Audioknize Karel IV. – Císař a císařovna předcházel Karel IV.: Tajný deník. Stejně jako v prvním dílu nás příběhem českého krále a římského císaře provází český herec Jiří Dvořák. Osobnost vypravěče můžeme znát například z pohádky Anděl Páně, Příběh Kmotra a seriálů Pojišťovna štěstí, Světla pasáže a Sanitka 2.

Obálka a název:

Pro výběr této audioknihy u mě mluvilo hned několik faktorů. Prvním z nich je fakt, že jsem již slyšela první díl, a tudíž jsem si chtěla poslechnout i ten druhý. Další z faktorů je to, že jméno panovníka, jenž nechal naši zemi v době jeho vlády vzkvétat, se opět skví na přebalu nosiče a já chtěla zjistit, jak se jeho příběh bude očima autora odvíjet dále. Obrázek na přebalu samotného CD je tentokrát hodně zajímavý. V obrysech královské koruny je vidět výjev Alžběty a Karla. O jejich vztahu celá tato audiokniha je. Otázky, které ve mně vyvstaly v okamžiku, kdy jsem začala poslouchat, se zodpovídaly téměř samy a já si užívala úžasného vyprávění.

Hlas narátora:

Hlas narátora pro mě tentokrát překvapením nebyl. Znala jsem jej z předchozího dílu, avšak i přesto musím říci, že jsem se dočkala mnohých překvapení. Tentokrát mi celý příběh přišel mnohem lépe zpracován, než byl ten předchozí. V prvním dílu jsem hodně bojovala s monotónností, v Císaři a císařovně si Jiří Dvořák čtení užíval a bylo to znát i na jeho projevu. Zároveň musím vyzdvihnout to, že v této audioknize byl vypravěči poskytnut mnohem větší prostor k realizaci práce s hlasem. V audioknize si můžeme povšimnout mnoha dialogů, jichž se Jiří Dvořák zhostil s bravurou. Dokázal měnit hlasy, ale hlavně úžasně utvořil charakteristiku jednotlivých postav, které se tentokrát v celkem velkém množství vyskytují. Na rozdíl od minulé zkušenosti jsem tentokrát pocítila vcelku velké emoce, ať už co se týče Karla samého, Alžběty nebo dokonce malého Václava IV. Z projevu vypravěče nebyly znát sebemenší projevy únavy a četl s velkým nadšením. Musím říci, že jsem ráda, že jsem se předchozím dílem nenechala odradit, protože tento je v mnoha ohledech lepší.

Děj audioknihy:

V druhém díle audioknih o Karlu IV. naleznete spoustu informací o jeho životě s Alžbětou a o trablích s malým Václavem. Tentokrát se objeví i trocha akce, čemuž přispívá přesun papeže z Říma do Avignonu, dále pak vražda, jež se odehraje na dvoře Karla IV., ale do karet hraje i spousta dalších zajímavých faktorů. I tentokrát je audiokniha rozdělena tak, že jednotlivé kapitoly mohou sestávat z několika stop. Celá audiokniha má tentokrát pouhých 33 stop a každá stopa trvá kolem 20 minut. V ději se tentokrát mísí popisy s akcí. Již se tu tolik nepopisují lidé, vztahy mezi nimi a prostředí, v němž se děj odehrává, to vše již známe od prvního setkání. Pomocí dialogů, kterých se tentokrát v audioknize objevuje vcelku velké množství vyprávěný příběh nabírá na dynamice. Tentokrát musím říci, že se mi děj poslouchal téměř sám. Krásných 9 hodin a 22 minut mi uteklo jako voda a já jsem ráda, že jsem Karla opět mohla provázet na jeho životní pouti. Díky stoupající tendenci kvality se těším na třetí díl.

Hudební doprovod:

Chcete zažít opravdový středověk? Tato audiokniha vám jej přinese se vším všudy. Nejdůležitějším faktorem, jenž utváří atmosféru celého díla, je hudební podklad. U Císaře a císařovny se výběr zdařil. Hudba je živá tak, že byste se nejraději zvedli a začali tančit, nebo minimálně podupávat do rytmu. Tentokrát mi učarovaly i krásné chorály. Audiokniha pro mě byla tentokrát vcelku netradiční tedy aspoň co se týče umístění hudebního podkladu. Hudba většinou hrála uprostřed kapitoly, někdy zahrála na jejím konci, někdy na počátku. Ač to bylo, co se týče hudby vcelku hektické, vůbec mi to nevadilo, ba naopak, krásně to oživilo celý děj.

Celkové hodnocení:

Audioknihu hodnotím velice kladně. Musím zvýraznit to, že se jak autor, tak i vypravěč s tímto dílem poprali na jedničku. Co stojí za zmínku je to, že tento díl shledávám o 100 % lepší, než byl ten předchozí. Narátor získal trošku více prostoru pro to, aby ukázal to, co umí. Toto dílo si mě naklonilo hned od samého začátku a já si poslech skvěle užívala. Vyprávění bylo živé, hudba byla úžasná a já jsem spokojená a už se těším na další setkání s Karlem. Moje subjektivní hodnocení je tentokrát nádherných 100 %.

Poslech této audioknihy vřele doporučuji všem, kteří milují dějiny království českého a rádi by se dozvěděli něco o Karlu IV. Poslechněte si a zamilujete se. 

Hodnocení: 100 %.

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/j-b-prokop-karel-iv-cisar-a-cisarovna-cte-jiri-dvorak-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Jaký byl pro krále Karla IV. rok 1363? Sňatkem s Alžbětou vzal vítr z plachet pouze jednomu ze svých protivníků, ještě jich zůstává dost. Královští manželé se pokoušejí nalézt společnou řeč. Alžběta se snaží zapojit do politického dění a přispět svému muži, což neznamená, že schvaluje vždy jeho jednání. Její naděje se upnou ke korunovaci, která ji podle jejího názoru učiní nadřazenou králi Václavovi, jejímu nevlastnímu synovi. Karel se mezitím chystá definitivně zúčtovat se svým zetěm a současně nepřítelem, vévodou Rudolfem Habsburským, avšak věc dopadne trochu jinak, než předpokládá. Kromě přípravy na císařskou korunovaci a slavnou římskou jízdu musí Karel řešit křížovou výpravu a nebezpečí z toho plynoucí, pátrá po odkazu své matky a vrahovi svého otce. Bitva u Crécy totiž probíhala trochu jinak, než si Karel dlouhá léta myslel. Navíc jej citelně zasáhne ztráta nejvěrnějšího přítele a důvěrníka Arnošta z Pardubic. Může ho nahradit císařovna? Dokáže se po jeho boku změnit z tvrdohlavé dívky v silnou osobnost?

 

Autor:

Josef Bernard ProkopJosef Bernard Prokop

Narodil se a studoval v Praze (varhany, klavír, hudební věda). Po krátké pedagogické praxi zakotvil roku 1992 v Českém rozhlase, kde je redaktorem a moderátorem. Kromě toho je také autorem více než dvou stovek rozhlasových pořadů, spoluautorem televizních pořadů (s režisérem A. Moskalykem) a autorem dvou divadelních her. Aktivně koncertuje na varhany, a to nejenom v Čechách, ale ve většině zemí Evropy. Je aktivní i v muzikologické práci, mj. je zakladatelem a předsedou České společnosti Jana Ladislava Dusíka. Vychovává mladé klavíristy v ZUŠ Jana Zacha v Čelákovicích. Ke Karlovi IV. má autor o to větší vztah, že někteří z jeho předků byli ve službách tohoto slavného panovníka a u jeho dvora.

 

Karel IV. ? komplet 

 


Účinkující:

Jiří DvořákJiří Dvořák (* 1967)

Narodil se v Brně, kde také vystudoval herectví na JAMU a vzápětí získal angažmá v Městském divadle. Účinkoval rovněž v šumperském a brněnském Mahenově divadle. V roce 1999 dostal nabídku působit v pražském Divadle na Vinohradech, jehož předním členem je dodnes. Na jevišti úspěšně ztvárnil spoustu dramatických postav od Shakespearova Macbetha i Jindřicha IV., Šmerala v Adině až po šarmantního Arthura Goringa ve Wildeově Ideálním manželovi. Televizní a filmoví diváci jej znají z filmů Vůně vanilky, Anděl páně, Operace Silver A, Zemský ráj to napohled či Příběh kmotra a ze seriálů jako Pojišťovna štěstí, Světla pasáže, nebo Sanitka 2.

 

 

Název:                  Karel IV. – Císař a císařovna
Autor:                    Josef Bernard Prokop
Interpret:               Jiří Dvořák

Délka:                   9 hodin a 22 minut

Katalogové č.:     AK094
EAN:                     8594169480943

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/j-b-prokop-karel-iv-cisar-a-cisarovna-cte-jiri-dvorak-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

  Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)