Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Knižní tip: MĚSTO MEČŮ (recenze)

Robert Jackson Bennett - Město mečůrecenze knihy
Robert Jackson Bennett – Město mečů

Triumfální návrat do světa Města schodů.

Město Voortyaštan kdysi bývalo sídlem bohyně války a smrti, líhní hrůzostrašných nadpřirozených bojovníků, kteří rozsévali smrt a podrobili si miliony lidí. Dnes je bohyně mrtvá a město leží v troskách.

Není proto divu, že generálka Turyin Mulagheshová – prostořeká hrdinka bitvy o Bulikov a údajná válečná zločinka – je vyslána právě tam. Ve Voortyaštanu má počítat dny do důchodu a upadnout v zapomnění. Přinejmenším je to dokonalá krycí historka.

Pravda je taková, že generálka byla ještě jednou, naposledy, povolána do služby, aby prošetřila objev, který může změnit svět – nebo ho zničit.

Problém je v tom, že si tahle stará vojačka není jistá, jestli ještě má na to být hrdinkou.

„Ale pušky… Přes noc jsme přešli z opakovacích na plně automatické mechanismy. Umřít je najednou všude na světě mnohem snadnější.“

Málokdy se stane, že druhý díl předčí první. Město mečů zastínilo Město schodů (recenze) a já tleskám ve stoje. Nevím, jestli se mi kniha víc líbila proto, že už jsem věděla všelicos o světě, ve kterém se děj odehrává, spíš si ale myslím, že tentokrát dal autor na redaktora. Město mečů obsahuje stručné shrnutí historie i současných poměrů, které jsem v první knize postrádala. Děj krásně plyne a neusnula jsem ani jednou. Autor sám v poděkování přiznává, že díky redaktorovi vyškrtnul z knihy kvanta textu a že dobře udělal – a já s ním souhlasím.

Kniha je velmi čtivá, fascinující svou brutalitou a fantazií autora a hlavně nepředvídatelná. Její hrdinové nejdou mnohdy pro ostřejší slovo daleko. Takže rozhodně nečekejte žádné young adult – což samotně napovídá i předdůchodový věk hlavní hrdinky.

„Omlouvám se, generálko. Právě přišlo… hlášení o dalším útoku. Rodina na izolované farmě na sever odsud. Čtyřčlenná. U města, které se jmenuje Pošok.“ Odmlčí se. „Prý to bylo hodně ohavné.“

Zatímco Město schodů (1. díl) byla spíše detektivka se silnými prvky fantasy a lehkým dotykem válečného románu, Město mečů je především válečný román (docela vážně představuje téma PTSD) s prvky detektivky ve fantasy světě. Jako by byl Robert Jackson Bennett alchymista a s každým svým „lektvarem“ si pohrál a zaměnil množství daných přísad, aby věděl, co mu z toho vyleze a jak bude čtenář reagovat. Město mečů mělo na mě zatím nejvydařenější účinky. Ale počkám si i na další díl, než se rozhodnu pro nejlepší knihu série.

Stejně jako minule autor – MUŽ – postavil děj na hrdinkách, silných ženách na vlivných pozicích, a Sigrudovi. K nám již známé Mulagheshové přibyla ještě Signa (tu zbožňuju a moc bych si přála, aby byla v jedné místnosti se Sharou a dámy tak mohly vést věru zajímavý dialog), Nadarová, Choudhryová a Smolisková. Ruku na srdce, ale málokterý mužský má odvahu postavit válečný román na ryze ženských základech. A mně se to moc líbilo.

Doporučuji Město mečů k přečtení, sama jsem knize dala 5 hvězd. Je vhodná jak pro fanoušky fantasy, tak detektivek i vojenských témat. I romantici si zde přijdou na své, ale jinak než by čekali.

PS: Pokud si to někdo zapisuje, nejlepší národ ze všech jsou Dreylani.

 

Robert Jackson Bennett (1984) je oceňovaným americkým autorem science fantasy. Narodil se v Louisianě a vyrostl v Texasu, v současnosti žije s manželkou a synem v texaském Austinu. Je dvojnásobným držitelem ceny Shirley Jackson Award, a to za prvotinu Mr. Shivers (2010) a knihu American Elsewhere (2013). Za román The Company Man (2011) získal ocenění Edgar Award v kategorii nejlepší kniha vydaná v paperbacku.

 


Robert Jackson Bennett - Město mečůNázev knihy:         Město mečů
Autor:                      Robert Jackson Bennett

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2017
Počet stran:           550

ISBN:                       978-80-7491-821-6
EAN:                        9788074918216

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)