Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Knižní tip: Siri Pettersen – PLÍSEŇ (recenze)

Siri Pettersen - Plíseň (Havraní kruhy 2)recenze knihy
Siri Pettersen – Plíseň (Havraní kruhy 2)

Touha po pomstě a strach ze smrti — to je druhý díl série Havraní kruhy.

Představ si, že jsi lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, který je místem tvého narození a který se měl konečně stát tvým domovem. Jenže to je zásadní omyl.
Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a vzdala se tak možnosti být nablízku Rimemu, přestože právě po tom touží ze všeho nejvíc. Místo něj ji teď provázejí lovec zapomenutých a slepý. Boj o přežití v lidském světě je ovšem maličkostí ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát.

Sto padesát čtyři dnů. Tolik jich uběhlo od té doby, co opustila Ymslandu. Mannfallu.
Rimeho.

Oproti prvnímu dílu série Havraní kruhy – Ódinově dítěti (recenze) – mi začtení se do Plísně trvalo poněkud déle. Po několikaměsíční pauze nebylo lehké se znovu zorientovat. Ale nakonec jsem si knihu zamilovala a příběh zhltla, tedy poté, co se pořádně rozjel.

Už během čtení prvního dílu jsem se rozplývala nad tím, že Havraní kruhy nejsou typickou young adult sérií. A Plíseň mě v mém přesvědčení ještě utvrdila. Hirka se nachází v umírajícím světě prolezlém plísní, kde voda chutná zkaženě a ovoce po plastu a chemii. *Spoiler* Hirka je v našem současném světě. A je zděšena. *Konec spoileru* Já jsem si díky tomu některé věci uvědomila, a nemám z nich radost.

Siri Pettersenová spojila skvělou fantasy a naši současnost. To se jen tak nevidí. Otevřela bolestivé otázky, na které hledá lidstvo již dlouho odpověď. Do knihy přidala rovinu ekologie, medicíny, etiky i morálky. Ukázala nám Evropu očima čisté duše.

Té noci ji políbil. Uprostřed horského svahu, když obloha ronila slzy. Její rty. Jeho prsty, kterými jí pročísl mokré vlasy.

Už v recenzi na první díl jsem psala o tom, že Hirka a Rime se zařadili do mé „Síně slávy dvojic“. A to se maximálně políbili, nešikovně a odmítavě smím-li podotknout, a nyní mezi nimi proběhl minimální kontakt. V Síni slávy se ovšem drží. A přitom se téměř nic nestalo (vždyť stovky stránek koexistovali v různých světech bez možnosti komunikace – tak dobře jsou napsaní!). A to TÉMĚŘ NIC mě dostalo do kolen. Netuším, co budu dělat a jak rozdýchám, až se skutečně něco stane.

Siri Pettersenová má velice dobře promyšlený celkový příběh a příčiny současného stavu věcí a chování postav, a na vrch všeho je vynikající vypravěčka se skvělým stylem. Velice pěkně píše o rozporu moderní medicíny a bylinkářství s léčitelstvím. V poděkování se věnuje lidem, kteří ji pomohli nasměrovat tak, aby smyšlená fakta odpovídala co nejvíce skutečnosti a měla jistou logiku. Zbožňuji, když se spisovatelé snaží, provádí výzkum a nestřílí jen od boku. Jen musím podotknout jednu věc. Nevím, zda se jedná o chybu v překladu či faktickou chybu autorky, ale žena do IVF procesu neposkytuje embryo, ale vajíčko.

Pokud bych měla něco autorce vytknout, byly by to zbytečné postavy a natahování děje. Vím o minimálně jedné, která by v knize nemusela být. Nic nepřinesla, nikam příběh neposunula, ale natáhla děj o dobrých 30-50 stran. Snad nám její existenci a důvod cesty do Benátek osvětlí Siri v příštím díle, na který už se moc těším.

Série Havraní kruhy sbírá jednu nominaci a ocenění za druhým. Oprávněně. Jestli jste ji ještě nečetli, směle do ní. Ale určitě začněte prvním dílem. Vím, že pár lidí knihy odložilo, ale zkuste si na tu severskou jinakost zvyknout a příběh vás po zásluze odmění. Je skvělý.

HODNOCENÍ: 95 %

 

O autorce:

Siri Pettersenová (nar. 1971) je spisovatelka, autorka komiksu a ilustrátorka pocházející z Trondheimu. Za svou sérii Havraní kruhy získala několik ocenění, mimo jiné také Cenu knižních blogerů. Trilogie Havraní kruhy bude zfilmována. 

 


Siri Pettersen - Plíseň (Havraní kruhy 2)Název knihy:         PLÍSEŇ
Autor:                    Siri Pettersen
Překlad:                Jitka Jindříšková

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2017
Počet stran:           456

ISBN:                     978-80-7577-035-6
EAN:                      9788075770356

Vazba:                    Vázáná s přebalem

E-shop:                 kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                               e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:       www.databazeknih.cz

  

{source}[[div data-configid=”0/49003200″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)