Koně v akci na téma tradic

Koně v akciUž tento týden v pátek 3. září 2010 začne mezinárodní výstava Koně v akci, která na Dostihovém závodišti v Pardubicích potrvá tři dny až do neděle 5. září. V pořadí 12. ročník má podtitul Království tradic – a ten hodně napovídá o programu výstavy.

Záměrem výstavy je představení současného chovu koní v České republice a všech s ním souvisejících aktivit, s připomenutím jeho tradičních základů.

Výstava má současně poukázat na neopominutelný faktor víry ve zmíněných aktivitách – víry nejen ve smyslu náboženském, ale rovněž víry ve smysluplnost tohoto konání.

K ústřednímu tématu se bude především vztahovat reprezentativní přehlídka plemen koní chovaných v České republice, Jízda králů ze Skoronic nebo Návrat velkých mistrů prezentující vítěze tradičních událostí – Velké pardubické a Zlaté podkovy. Na závodišti se sejdou žijící jezdci, kteří vyhráli Velkou pardubickou. A divákům se předvedou i čtyři koňští vítězové slavného dostihu – Vronsky, Peruán, Decent Fellow a Maskul.

Vztah tradice a víry připomene vůbec první žehnání všem koním a jejich chovatelům z Čech, Moravy a Slezska arcibiskupem pražským a primasem českým Dominikem Dukou, které se uskuteční v neděli 5. září.

Nový zvon pro 120. ročník Velké pardubické vysvětí biskup Královéhradecké diecéze Josef Kajnek. Tento bod bude součástí sobotního programu výstavy.

Šampionáty, soutěže – a něco navíc
Pardubice zažijí Národní šampionáty klisen vybraných plemen (norik, slezský norik, hafling), Národní šampionát plemene shetlandský pony, Šampionát klisen českomoravského belgického koně a zkoušky výkonnosti velšských pony a kobů.

V sobotu 4. září bude vyhlášen výsledek ankety Nejkrásnější kůň České republiky 2010 o Cenu AFI Palace Pardubice.
O titul nejsilnějšího koně se utkají chladnokrevníci v celostátní soutěže v těžkém tahu.

Připravena pro ně je i soutěž v ovladatelnosti s kládou a samozřejmě nedělní soutěže v orbě (O ruchadlo bratranců Veverkových s klasickým pluhem a Cena společnosti Profi Press s otočným pluhem)

V doprovodném programu uvidí návštěvníci western (ve všech podobách), aktivně jezdit bude Pony express, skokové koně čeká Malá cena Pardubic i finále Ligy zemědělských škol o pohár ministra školství a spřežení absolvují vozatajské soutěže.

Ani při letošním ročníku výstavy Koně v akci nebudou scházet zahraniční hosté. Na závodišti se představí italský hřebčín Excallibur s koňmi plemen pura raza espaňola. Ukázky vysoké španělské školy předvede mistr Victoriano Fernandez Martinez. Návštěvníci se mohou těšit i na hřebce irského coba Lord Kayne of the Owlish Fortress s jezdkyní Annie Schouten z Belgie, kteří ukáží drezurní kür na irskou hudbu. Slovensko bude zastupovat kolekce koní plemene norik muráňského typu.

Páteční program bude už tradičně zaměřen na děti a mládež. V úvodní den výstavy se uskuteční i slavnostní vyhlášení výsledků 2. ročníku dětské výtvarné soutěže „Namaluj si koně.“ Obrázky budou vystaveny po celou akci.

Součástí programu je 6. Krajská výstava ovcí a koz a IV. ročník potravinářské soutěže „Mls Pardubického kraje“ 2010.

Nejkrásnější kůň České republiky 2010
Novinkou 12. ročníku mezinárodní výstavy Koně v akci je anketa o Nejkrásnějšího koně České republiky o Cenu AFI Palace Pardubice. Soutěží v ní kandidáti dvanácti nejvíce zastoupených, tradičních a populárních plemen, jejichž plemenné knihy jsou vedeny v České republice. Své reprezentanty nominovaly jednotlivé chovatelské organizace a v prvním ročníku soutěže se utká deset hřebců a dvě klisny. Hlasuje se prostřednictvím SMS a webů Jezdectví, Equichannel a Dostihového závodiště Pardubice. Výtěžek z hlasování prostřednictvím textových zpráv podpoří projekt Koňské záchranky.

Vítěz ankety a další tři nejlépe umístění koně budou slavnostně vyhlášeni v rámci výstavy v sobotu 4. září.

“Svět chladnokrevných koní” EQUICHANNEL.cz – POLAK.cz
V krásné montované oranžové hale na volném prostranství za paddockem bude letos premiérově “Svět chladnokrevných koní” EQUICHANNEL.cz – POLAK.cz. Hala, vyrobená ryze českou firmou z Opatova, spojí tradiční s moderním a zastřeší nejen ON-LINE zpravodajství, které EQUICHANNEL.cz opět pro výstavu zajišťuje, ale také přímo tři boxy s chladnokrevnými koňmi, mašiny za koně, informační stánek genových zdrojů ČR a sedlářskou výrobu, specializovanou na chladnokrevníky.

Dle zájmu návštěvníků zde budou k vidění praktické ukázky moderního způsobu využití chladnokrevných koní v malých hospodářstvích. Uvidíte motorizovaný stroj za koně, nový způsob pohonu rozmetadla a žačky, postrojování koní do práce, můžete se chlapů, pracujících s koňmi denně v lese a na poli, zeptat na vše, co potřebujete vědět. Tento servis pro vás zajistí pánové Vladimír Hajtmar (který přiveze nový stroj za koně) a Martin Kvapil. Jako poslední dva roky i letos bude v rámci propagace chladnokrevníků k dispozici zkušený a oblíbený výrobce postrojů, sedlář Luboš Jelínek. Ten vás zasvětí do tajů výroby, upozorní na záludnosti a důležité zásady při postrojování a péči o postroje a samozřejmě opět bude mít k dispozici i hotové výrobky k prodeji.

Díky přítomnosti kočích ze Slovenska, Polska a možná dalších zemí se v sobotu večer na hale EQUICHANNELu uskuteční také neformální mezinárodní setkání kočích a příznivců těchto plemen. Přes celý víkend pak budeme průběžně promítat žánrové dokumenty, reportážní a pracovní fotografie nejen z Čech.

Nová kniha a výstavy
V rámci výstavy bude slavnostně představena unikátní fotografická publikace „IMPRESE – chladnokrevní koně”, která bude zároveň v prodeji a je možné ji doplnit osobním věnováním autorky a zobrazených přítomných kočí.

Speciální doprovodný program “Koní v akci” pak tvoří výstavy velkoformátových fotografií Heleny Görnerové na téma „Chladnokrevníci – koně pro životní prostředí” a snímků ze sbírky Miloslava Nehyby k výročí Velké pardubické. Vystaveny budou i záběry Dalibora Gregora z parforsních honů.

“Koně všemi smysly” – umění pro vás
Poprvé v ucelené prodejní prezentaci se při výstavě Koně v akci také představí volné sdružení umělců, inspirovaných ve své tvorbě koňmi.

Skupinu založila fotografka Helena Görnerová a prezentuje se pod názvem „Koně všemi smysly”. V samostatném stanu na „hlavní třídě” v areálu pardubického závodiště bude k vidění sklářská, keramická, textilní, oděvní, cínařská i šperkařská výroba, obrazy, tisky a plakáty, vše s motivy koní a na vysoké úrovni zpracování i použitých materiálů.
V prodejní expozici vás přímo obslouží jejich výrobci. Můžete se tedy pobavit i na téma tradičních českých řemesel.

Pořadatelé výstavy
Hlavními pořadateli výstavy jsou Dostihový spolek, a. s. Pardubice a Asociace svazů chovatelů koní ČR, zaštiťující rozhodující chovatelské organizace v České republice. Nad akcí převzali záštitu ministr zemědělství ČR, hejtman Pardubického kraje a primátor Města Pardubice.

Hlavním odborným mediálním partnerem výstavy bude opět společnost Profi Press, vydavatel týdeníků Zemědělec (Česká republika) a Rolnické noviny (Slovenská republika) a 14 odborných časopisů (Náš chov, Farmář, Veterinářství a dalších).

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.