Čtvrtek, 23.5.2024
KnihyKultura

Kosti, kosti, kostičky – recenze audioknihy Sběratel kostí

Sběratel kostíPro svou první recenzi audioknihy jsem si vybrala ze tří nabídnutých titulů právě tento. Asi se ptáte proč? Odpověď je velice jednoduchá. O autorovi vím, že umí utvořit velice zajímavé, napínavé situace, při kterých čtenáři, popř. posluchači přebíhá mráz po zádech. Zajímalo mě tudíž, jak na mne tato audiokniha zapůsobí.

 

 

 

 

 

 

  

O knize / audioknize:

Kniha Sběratel kostí je první v sérii o Lincolmu Rhymovi. Kniha byla v originálu vydána v roce 1997 a u nás vyšla o dva roky později v nakladatelství Domino. Vyšla ve vázaném vydání s přebalem. Ve vydavatelství OneHotBook v letošním roce vyšla v podobě audioknihy. Narátorem se stal Jan Vondráček, známý herec a dabér. Jeho hlas můžete znát například ze seriálu Mentalista, kde daboval Patricka Janea.

Děj audioknihy:
Děj knihy nás zavede do oblasti New Yorku a jeho okolí. Na letiště přilétá pár (žena a muž), kteří jsou uneseni a nechutným způsobem zabiti. Žena je ještě ke všemu zohavena. Případ začíná řešit krásná pochůzkářka Amélie Sachsová, která se dostává na první místo činu jako první. Do případu se pak angažuje i detektiv Lincoln Rhyme, který je však po nehodě připoután na lůžko a Amélie se tak stává jeho pravou rukou. Kniha slibuje spoustu napínavých situací, jak je již u autora zvykem a vyskytuje se spousta otázek. Podaří se zachránit další potenciální oběti, ke kterým vedou nastrčená vodítka? Podaří se odhalit bestiálního vraha? Odpovědi na tyto otázky naleznete právě v tomto díle.

Co mě zaujalo:
První věc, na kterou si vzpomenu, když si položím tuto otázku, je plynulost a strhující příběh. Děj svým způsobem rychle ubíhá. Každému posluchači udělá radost jímavá hudba, která skvěle podbarvuje celý příběh. Musím se přiznat, že v některých částech mi až přebíhal mráz po zádech. Velice se mi líbilo, že narátor uměl s hlasem pracovat tak, že krásně bylo poznat, která postava právě hovoří. Amélii patřil sametový tón, Rhymovi hluboký tón a mohla bych vyprávět dál.

Co mě překvapilo:
Věc, která mě v první chvíli zaskočila, ale pak mě mile překvapila, byl hlas narátora. Chvilku mi dalo práci, než jsem si zvykla na to, že mi jeho hlas přišel dost tvrdý. Nakonec jsem však zjistila, že je medový a že občasným zdrsněním krásně napíná a graduje jednotlivé situace. Za to ho moc chválím, protože tomuto dílu je jeho hlas přidanou hodnotou a nijak mu neškodí.

Co se mi nelíbilo:
Je tu jedna věc, která se mi nelíbila. Jedná se o občasnou nepřehlednost děje. V knize je vidět mezera v textu. V audioknize to však vidět nelze, a proto jste v jednu chvíli v taxíku a za vteřinku se objevíte, ani nevíte jak, v policejní kanceláři, kde se policistka dozvídá o tom, že se stala vražda.

Celkové hodnocení:
Audiokniha se mi i přes malé nedostatky líbila. Moje celkové hodnocení je tudíž krásných 99 %.

 

Anotace:

Vraha, co se nedá chytit, odhalí jedině detektiv, který se nemůže hýbat.

Newyorské bezpečnostní složky jsou v pohotovosti kvůli konferenci OSN, situaci však zkomplikuje nález těla bizarně zavražděného muže. Pod tlakem okolností požádá policie o pomoc bývalého detektiva Lincolna Rhymea, jenž je ale po úrazu ochrnutý a upoutaný na lůžko. Aby se mohl pustit po stopě zabijáka, který své umučené oběti pohřbívá typicky morbidním způsobem a záměrně zanechává drobné stopy, spojí se s mladou pochůzkářkou Amélií, která se tak stává jeho „rukama a nohama“. Jak přibývá mrtvých těl, vynořují se z nově zjištěných informací obrysy dávných hrůz.

Autor:

Jeffery Deaver (* 1950)
Americký spisovatel napsal svou první prózu už v jedenácti letech, byť šlo o román jen o dvou kapitolách. Zkoušel také uspět v country hudbě, hrál a zpíval po klubech v San Francisku i v Chicagu. Během studií žurnalistiky na Univerzitě v Missouri publikoval v několika časopisech a toužil po postu soudního zpravodaje prestižních listů Wall Street Journal či New York Times. Vystudoval též práva a poté se věnoval firemní advokacii na Wall Street. Od roku 1990 ho naplno zaměstnává pouze psaní knih. Je autorem více než třiceti románů a několika povídkových sbírek. Proslavila ho zejména série s originální postavou kvadruplegického detektiva Lincolna Rhymea, jejíž první díl byl v roce 1999 zfilmován, přičemž hlavní protagonisty ztvárnili Denzel Washington a Angelina Jolie.

 

Jan VondráčekÚčinkující:

Jan Vondráček (* 1966)
V dětství chodil do dramatického kroužku, ale k divadlu se dostal až během vojny po gymnáziu (účinkoval v Armádním uměleckém souboru). Následovalo studium na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, odchod s celým ročníkem do nově vzniklého Dejvického divadla, účast na mnoha festivalech, řada ocenění a vstup do souboru Divadla v Dlouhé, jehož členem je dodnes. Díky seriálu Mentalista, v němž dabuje hlavní postavu Patrika Janea, je známý i jeho hlas (Cena Františka Filipovského 2010). Filmoví a televizní diváci jej mohli zaznamenat ve filmech Pokoj v duši (2009), Lidice (2011), Příběh kmotra (2013) nebo v seriálech České století (2013), Život a doba soudce A. K. (2014) či Vraždy v kruhu (2015).

 

Název:                  Sběratel kostí
Autor:                    Jeffery Deaver
Interpret:               Jan Vondráček
Režie:                   Michal Bureš
Délka:                   12 hodin a 13 minut

Katalogové č.:     AK058
EAN:                     8594169480589

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source} 

[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/jeffery-deaver-sberatel-kosti-cte-jan-vondracek-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]

{/source}

 

Sběratel kostí

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.